Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Hastalığı ve Enflamasyona karşı Minik Sinir Uyarıcısı “Mucize”si

0 35

Birçok hastalığın ardındaki ortak payda inflamasyon olup, güçlü anti-inflamatuar ilaçlar yardımcı olurken sıklıkla ciddi yan etkilere sahiptir.

CBS2’den Dr. Max Gomez, tıbbi uzmanların, küçük bir pil ile çalışan uyarıcının iltihapla ilgili hastalıklardan muzdarip insanlar için aynı şeyi yapabileceğini söylüyor.

Sağlıklı bir görüntü sunan genç bir kadın, 29 yaşındaki Kelly Owens vakasını ele alın. Bu kadın bir yıl öncesine göre büyük bir gelişme kaydetmiş durumda. Owens, şiddetli inflamatuar artrit ve Crohn hastalığı, ortaokuldayken başlayan bir rahatsızlıktan muzdaripti.

“Çok fazla karın ağrısı, ishal, bulantı,” diye hatırlıyor Owens. “Sınıftan ayrılıyordum ve günde 20 kez tuvalete gitmek zorunda kalıyordum.”

Çok sayıda güçlü anti-inflamatuar ilaç, Crohn’unu ve artritini kontrol altına alamadı. Öyle ki bazen bu hastalıklar onu tekerlekli sandalyeye mahkûm etti.

Olağanüstü dönüşüm, Owens’ın Crohn’u ve artritinin altında yatan inflamasyonu kapatan küçük bir sinir stimülatörünün erken bir versiyonu sayesinde oldu.

Kevin Tracey, “Vücudun sinirlerindeki sinyalleri kesmek ve sinirlerdeki iltihap önleyici sinyali açmak için elektrik akımı kullanan cihazlar geliştirebiliyoruz,” dedi.

Tracey, Long Island’daki Northwell Health’deki Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde biyo-elektronik tıp yoluyla enflamasyonu modüle etmenin tamamen yeni bir yolunun öncülüğünü yaptı.

Anahtar, vagus siniri, vücuttaki iç organları innerve eden (sinir yoluyla uyaran) büyük bir lif demetidir. Boyundaki sinirlere çok düşük güçte bir stimülatör yerleştirerek, doktorlar dalağa giden sinirleri aktive ederek, buradaki iltihaplı hücreleri kapatmak için kimyasal madde salan sinirleri aktive edebilirler.

David Chernoff “İlaç refrakter romitoid artriti olan hastaların hastalık aktivitelerinde iki yıla kadar devam eden çok önemli azalmalar vardı” diyor.

Setpoint Medical tarafından geliştirilen bu sinir uyarıcısı, Owens’ın vücudundakilerden çok daha küçüktür. Sadece boynundaki vagus siniri ile birlikte yerleştirmek için küçük bir kesi yapar.

Ve sonuç?
Owens, “Vagus sinir uyarımı benim için bir mucizeydi” dedi.
Yeni ve geliştirilmiş sinir uyarıcısı programlanabilir ve zaman zaman sadece bir yakaya takılarak şarj edilebilir sağ sinirleri harekete geçirmek için çok az güç harcar. Enflamasyonu durdurmak için günde birkaç kez sadece birkaç dakika süren bir uygulama yetiyor.

 

Kaynak: https://newyork.cbslocal.com/2018/07/19/vagus-nerve-stimulator-crohns-disease-inflammation/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.