Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Date:

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp ile ilgili komplikasyon riski artabilir.

Crohn hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığının (IBD) en yaygın iki formundan biridir, diğeri ise ülseratif kolittir. İBH, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirim sorunları ve semptomlarla ilişkili kronik inflamatuar bir hastalıktır.

Crohn hastalığının kişinin kalp sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu görülmektedir. Crohn hastalığıyla yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalple ilgili diğer rahatsızlıklara yakalanma riski artabilir. Ağır vakalarda bu durum erken ölüme yol açabilir.

Bu makale Crohn hastalığı ve kişinin kalp sağlığı ile ilgili çeşitli soruları yanıtlamaktadır.

Crohn hastalığı kalp sağlığını nasıl etkiler?

Crohn hastalığı ile yaşamak, kişinin kalp sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

2020 yılında yapılan bir çalışmada, hem Crohn hastalığı hem de ülseratif kolit gibi İBH olan kişilerde kardiyovasküler risk ve İBH ile yaşamayan kişilerden oluşan bir kontrol grubu incelenmiştir. İBH ile yaşayan kişilerin, arter duvarlarında kolesterol, yağ ve diğer maddelerin birikmesi olan ateroskleroz riskinin arttığını buldular.

Ateroskleroz, kardiyovasküler hastalık riskini artırır.

2017 yılında 10 kohort çalışmasını inceleyen araştırmacılar, İBH’nin (Crohn hastalığı veya ülseratif kolit) iskemik kalp hastalığı riskinde artışla ilişkili olduğunu gösteren yeterli kanıt bulmuşlardır.

Koroner arter hastalığı olarak da bilinen iskemik kalp hastalığı, kalbin arterlerinde kan akışının azalmasına yol açabilecek bir kolesterol birikimini içerir. Bu durum kişiyi kalp yetmezliği veya kalp krizi açısından daha yüksek risk altına sokabilir.

2022 yılında yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlar bulunmuştur. Araştırmacılar, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit ile yaşayan bir kişinin kalp yetmezliği, aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar ve atriyal fibrilasyon riskinin arttığını belirtmiştir.

Crohn hastalığı kalp hastalığı veya kalp krizi riskini artırır mı?

Çeşitli çalışmalar, Crohn hastalığı ile yaşayan bir kişinin kalp hastalığı veya kalp krizi geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

2022 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar İBH ile ilişkili kronik enflamasyonun aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını öne sürmüşlerdir. Ayrıca, İBH semptomlarında alevlenme yaşayan kişilerin daha da yüksek bir risk altında olabileceğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, ilişkinin kesin doğası belirsizliğini korumaktadır.

Araştırmacılar, İBH ile yaşayan tüm insanların, özellikle de 50 yaşın altındakilerin, kalp hastalığıyla ilişkili risk faktörleri açısından taranmasını önermektedir. Bu, önleme konusunda yardımcı olabilir.

Crohn hastalığı damarlarda kan pıhtılaşmasına neden olabilir mi?

Kanıtlar, Crohn hastalığının damarlarda kan pıhtılaşması riskini artırabileceğini göstermektedir.

2018 yılında yapılan bir çalışma, İBH ile yaşayan kişilerde kan pıhtılaşması görülme oranının %5,1 olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacılar, kan pıhtısı gelişiminin artan ölüm riskiyle ilişkili olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca, çalışma sırasında bulunan kan pıhtılarının %27’sinin hiçbir belirti göstermeyen kişilerde meydana geldiğini belirtmişlerdir.

2020 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, İBH ile ilişkili enflamasyonun, daha fazla trombosit ve pıhtılaşma faktörünün varlığı nedeniyle tromboz (kan pıhtısı) riskini artırabileceğini kaydetti.

Ayrıca, B vitaminlerinin uygunsuz besin emiliminin tromboz riskini artırabileceğine dair kanıtlar sundular. Risk artışı daha genç yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Crohn hastaları kalplerine nasıl dikkat edebilirler?

Bazı çalışmalar Crohn hastalığı ile ilişkili kronik enflamasyonun kalple ilgili olay riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Bu, alevlenmeleri önlemek ve durumu ilaç ve diğer tedaviler yoluyla yönetmek önemlidir. Bunun için adımlar atmanın kalp hastalığı veya diğer kardiyovasküler sorunlar riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir kişi, kendi bireysel kalp hastalığı risk faktörleri hakkında bir doktorla konuşmak isteyebilir. Kalp hastalığı için yaygın risk faktörleri şunları içerir:

yüksek tansiyon
diyabetle yaşamak
yüksek kolesterol
seyrek fiziksel aktivite
pasif içiciliğe maruz kalma da dahil olmak üzere sigara içmek
doymuş ve trans yağlar, tuz, şeker ve kolesterol bakımından yüksek bir diyet
Obezite
Bir kişi yüksek tansiyon veya kolesterolü hissedemez. Kan basıncı ve kolesterol seviyelerini kontrol etmek için düzenli taramalara ihtiyaçları olacaktır.

Bir kişi, aşağıdaki gerekli adımları atarak Crohn ile ilgili kalp sorunları geliştirme riskini azaltabilir:

daha az sodyum (tuz) tüketmek
dengeli beslenmek
düzenli egzersiz yapmak – haftada en az 150 dakikaOrta yoğunlukta aerobik egzersizlerin güvenilir kaynağı
sigarayı bırakmak veya hiç başlamamak
taramalar için doktor tavsiyelerine uymak
Crohn tedavilerini takip etmek ve gerektiğinde değişiklikleri bir doktorla tartışmak.

Özet

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp komplikasyonları riski artabilir. Bu riski çeşitli faktörler etkileyebilse de, Crohn hastalığıyla ilişkili kronik enflamasyon bir rol oynayabilir.

Bir kişi risk faktörlerini bir doktorla tartışmayı düşünebilir. Bir tedavi planı geliştirmeye yardımcı olabilir ve kalp sorunları geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olmak için yaşam tarzı önerilerinde bulunabilirler.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/crohns-disease-and-heart-health-faq?

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...

Eski Antidepresan İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtilerini Hafifletiyor

Randomize ATLANTIS çalışması, düşük doz amitriptilinin birinci basamakta ikinci...