Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Tedavisinde Yeni Gelişmeler

0 14

Case Western Reserve ve Üniversite Hastaneleri Cleveland’ındaki araştırmacılar, Crohn hastalığının nedeni olabileceğine inandıkları şeyi daha iyi bir noktaya getirdiler.

Bilim insanları, Crohn’un bağışıklık sisteminin, özellikle E. Coli ve Serratia marcescens olmak üzere iki tür bağırsak bakterisine tepki göstermesinin bir sonucu olduğunu biliyorlar. Crohn hastalarında, bu iki tip bakteri normalden daha yüksektir, “iyi” bakteri seviyeleri ise daha düşüktür. Bu yeni çalışmada, Crohn semptomları ile ilintili iltihaplanmaya neden olabilecek sindirim sisteminde ince bir tabaka oluşturmak için yukarıda bahsedilen bakterilerle birlikte çalışan Candida tropicalis adı verilen bir mantar olan bir başka mikro mikrop keşfettiler.

Crohn hastalığı ile ilgili bu bulgular, bağışıklık sistemlerimizin hassas dengesinin büyük ölçüde mikrobiyomuzu oluşturan organizmalar tarafından dikte edildiğini doğrulayan çoklu skleroz gibi diğer otoimmün koşullara odaklanmış önceki raporlara benzemektedir” diyor Dr. David Perlmutter beyin ve bağırsak sağlığı uzmanı ve Tahıl Beyninin yazarı. “Mikropların arkadaşlarımız olduğu kadar büyük olduğu fikrini benimsemek bir vahiy.”

Son yıllarda otoimmün hastalıkların ön plana çıktığı Crohn hastalığı, büyük ölçüde yorgunluk, kilo kaybı ve ağrılı sindirim semptomları ile sınıflandırılmıştır. Crohn’u teşhis etmek için tek bir test yoktur – belirtilerin aslında Crohn’un farklı bir otoimmün olmayan bir aile olmadığını doğrulamak için birden fazla tıbbi sınavı ve laboratuar testini (bazıları için yılların melodisine) alabilir. Crohn’un hastaları ve ailelerinin sık sık tanı koyma adımlarını atlarken yaşadıkları sıkıntı ve takip eden yaşam tarzı değişiklikleri, özellikle yorucu olma eğilimindedir, bu da bu bulguların çok büyük bir nedenidir. Biz daha iyi tedaviye daha yakınız.

Son beş yılda mikrobiyom üzerindeki tüm gözlerde, antienflamatuar diyet ve dengeleyici hormonların ardından, bağırsaklarımızda yaşayan bakterilerin desteklenmesine yardımcı olabileceği ortaya çıkmıştır. Dr Perlmutter ile yakın zamanda yapılan bir konuşma, bağırsakların genişlemesi hakkında daha heyecanlı bir araştırmayı ve ruh halimizden, başkaları üzerindeki izlenimlerimizden ve hastalık eğiliminden nasıl sorumlu olabileceğini anlatıyor.

“Bu yeni veri, ‘beynini değiştirmek, yaşamını değiştirmek’ için bir oyun ve ‘bakterilerinizi değiştirmek, yaşamınızı değiştirmek’ için genişletilmiş bir yöntemdir, diyor bitki bazlı kardiyolog Dr. Joel Kahn. Crohn hastalığında diyetsel değişikliklerin olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.Bir yarı-vejetaryen diyetin Crohn hastalığının nüks oranını derinden etkilediği gösterilmiştir ve bunun kısmen sağlıklı bir çevre için uygun bir ortam olması muhtemeldir. Crohn Hastalığı’nda laktoz duyarlılığı çok daha yaygın olabilir.Bu çalışma, mikrobiyomu diyet ve takviye, hatta fekal transplantasyon yoluyla manipüle ederek Crohn için bir çare umudu yaratır. ”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.