Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

IBH’de göz problemleri: Crohn hastalığı ve ülseratif kolit

0 365

İnflamatuar barsak hastalığı (IBS) olanların yaklaşık% 4-10’u , Crohn hastalığı veya ülseratif kolitin bir sonucu olarak gözlerinde problem yaşar 1 .

IBS sindirim sisteminizde iltihaba neden olur, ancak gözleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir.

Sorunlar IBS’nizin doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkabilir veya bazı durumlarda Crohn hastalığının veya ülseratif kolitin kontrolünde yardımcı olan ilaçların bir sonucu olarak yan etkilere neden olabilirler – kortikosteroidler gibi.

Bazı insanlar için göz sorunları, bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorunları bulunduğunun ya da İBS’li olduklarının ilk işaretidir – diğerleri için IBS ile yıllarca yaşamdan sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlardandır.

Sık karşılaşılan sorunlardan bazıları şunlardır:

  • Üveit – Göz yuvarlağının ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. Ortadaki tabaka, “uvea”dır. Uveanın iltihabına “üveit” denir. Üveit, gözün uvea adını verdiğimiz iris, koroid ve kirpiksi cisimden oluşan tabakalarının hepsini veya birini etkileyebilir.
  • Episkleritis – göz beyazının dış kaplamasının iltihaplanması
  • Scleritis – göz beyazının iltihabı
  • Keratopati – kornea anormalliği (genellikle sadece Crohn hastalığı)
  • Göz Kuruluğu – bu vitamin A eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilen sekonder bir sorundur

IBS’deki göz problemleri sıklıkla hastalık aktivitesiyle (örn. Bir parlama) korelasyon gösterir, dolayısıyla bağırsağınızdaki iltihaplanmayı tedavi etmek (ve IBD’nizi kontrol altında tutmak) genellikle göz problemlerine yardımcı olur – tüm göz tezahürleri için durum böyle değildir.

Tüm göz problemlerinin IBH’nizle ilişkili olabileceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, konjunktivit gibi toplumda yaygın olan bazı ortak göz bulguları vardır.

Bireysel göz problemleri ve IBS hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makalelere tıklayın …

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.