IBH’de göz problemleri: Crohn hastalığı ve ülseratif kolit

Date:

İnflamatuar barsak hastalığı (IBS) olanların yaklaşık% 4-10’u , Crohn hastalığı veya ülseratif kolitin bir sonucu olarak gözlerinde problem yaşar 1 .

IBS sindirim sisteminizde iltihaba neden olur, ancak gözleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir.

Sorunlar IBS’nizin doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkabilir veya bazı durumlarda Crohn hastalığının veya ülseratif kolitin kontrolünde yardımcı olan ilaçların bir sonucu olarak yan etkilere neden olabilirler – kortikosteroidler gibi.

Bazı insanlar için göz sorunları, bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorunları bulunduğunun ya da İBS’li olduklarının ilk işaretidir – diğerleri için IBS ile yıllarca yaşamdan sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlardandır.

Sık karşılaşılan sorunlardan bazıları şunlardır:

  • Üveit – Göz yuvarlağının ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. Ortadaki tabaka, “uvea”dır. Uveanın iltihabına “üveit” denir. Üveit, gözün uvea adını verdiğimiz iris, koroid ve kirpiksi cisimden oluşan tabakalarının hepsini veya birini etkileyebilir.
  • Episkleritis – göz beyazının dış kaplamasının iltihaplanması
  • Scleritis – göz beyazının iltihabı
  • Keratopati – kornea anormalliği (genellikle sadece Crohn hastalığı)
  • Göz Kuruluğu – bu vitamin A eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilen sekonder bir sorundur

IBS’deki göz problemleri sıklıkla hastalık aktivitesiyle (örn. Bir parlama) korelasyon gösterir, dolayısıyla bağırsağınızdaki iltihaplanmayı tedavi etmek (ve IBD’nizi kontrol altında tutmak) genellikle göz problemlerine yardımcı olur – tüm göz tezahürleri için durum böyle değildir.

Tüm göz problemlerinin IBH’nizle ilişkili olabileceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, konjunktivit gibi toplumda yaygın olan bazı ortak göz bulguları vardır.

Bireysel göz problemleri ve IBS hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makalelere tıklayın …

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...