Reklam Bölümü
Crohn Tanı Yöntemleri

On Üç Tezde Yazarlık Tekniği – Walter Benjamin

I. Büyük bir işe girişmek isteyen herkes kendine karşı merhametli olmalı ve bir çalışmayı tamamladıktan sonra, bir sonrakine gölge düşürmeyecek hiçbir şeyi kendisinden esirgememelidir.

II. Yazdığınız şey hakkında elbette konuşun, ancak çalışma devam ederken yazdıklarınızı okumayın. Bu şekilde elde edilen her haz, çalışma temponuzu yavaşlatacaktır. Böyle bir düzen takip edilirse, artan iletişim arzusu sonunda işi tamamlamak için bir itici güç haline gelecektir.

III. Çalışma ortamınızda gündelik sıradanlıklardan uzak durun. Tatsız seslerden oluşan bir arka planda kısmi rahatlama insanı küçük düşürür. Öte yandan, bir etüt ya da ses kakofonisinin eşlik etmesi, çalışma için gecenin algılanabilir sessizliği kadar anlamlı hale gelebilir. Eğer ikincisi iç kulağı keskinleştiriyorsa, ilki en aykırı sesleri bile gömecek kadar geniş bir diksiyon için mihenk taşı görevi görür.

IV. Yazı malzemelerini gelişigüzel seçmekten kaçının. Belli tür kâğıtlar, kalemler ve mürekkeplere titizlikle bağlı kalmak faydalı olacaktır. Bu gereçlerin lüks olmaması, ancak bol miktarda bulunması vazgeçilmezdir.

V. Hiçbir fikrin fark edilmeden geçip gitmesine izin vermeyin ve not defterinizi, yetkililerin yabancılar için tuttukları sicil kayıtları kadar sıkı tutun.

VI. Kaleminizi, daha sonra kendisine manyetik bir güçle çekeceği ilhamdan uzak tutun. Bir fikri yazmayı ne kadar ihtiyatlı bir şekilde geciktirirseniz, kendini teslim ettiğinde o kadar olgunlaşacaktır. Söz düşünceyi fetheder, ama yazı ona hükmeder.

VII. Fikirleriniz tükendiği için yazmayı asla yarıda bırakmayın. Edebi namus, kişinin sadece belirlenmiş bir anda (yemek zamanı, toplantı) veya çalışmanın sonunda ara vermesini gerektirir.

VIII. Daha önce yazdıklarınızı düzenli bir şekilde çoğaltarak ilhamınızdaki eksiklikleri gidermeye çalışın. Bu süreçte sezgileriniz canlanacaktır.

IX. Nulla dies sine linea [“Çizgisiz bir gün gün değildir.”] -ama yazı yazamama hâli haftalarca sürebilir.

X. Üzerinde akşamdan sabaha dek çalışmadığınız hiçbir işin mükemmel olmadığına emin olun.

XI. Bir çalışmanın sonuç bölümünü mutat çalışma ortamınızda yazmayın. Orada gerekli cesareti bulamayabilirsiniz.

XII. Kompozisyonun safhaları: fikir – üslup – yazı. Makul bir nüshanın değeri, onu üretirken dikkati kaligrafi ile sınırlandırmanızdır. Fikir ilhamı öldürür; üslup fikri zincire vurur; yazı ise üslubun hakkını verir.

XIII. Eser, kendi tasarımının ölü maskıdır.

Walter Benjamin

Çeviri: Şehmus Ay

Kaynak: https://soulscienceschool.com/2023/04/18/the-writers-technique-in-thirteen-theses/

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close