Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Tıbbi Mitler: İBS (irritabl bağırsak sendromu) Efsaneleri ve Gerçekler

Tıbbi Mitler serimizin bu bölümünde irritabl bağırsak sendromu (İBS) hakkında yanlış bilinenleri ele alıyoruz. Birçok yanlış anlamanın yanı sıra, İBS’ye neyin neden olduğunu ve egzersiz ve diyet değişiklikleri hakkında bilinmesi gerekenleri ele alıyoruz.

İrritabl bağırsak sendromu (İBS), dünya çapında yetişkinlerin yaklaşık %11’ini etkileyen kronik bir gastrointestinal bozukluktur.

Semptomlar şunları içerir:

karın ağrısı
fazla gaz
Şişkinlik
ani, acil tuvalete gitme ihtiyacı
bağırsak alışkanlıklarını değiştirmek.
Nispeten yaygın olmakla birlikte, İBS genellikle yanlış anlaşılmaktadır. Bu durumla ilgili bazı yaygın efsaneleri ortadan kaldırmamıza yardımcı olması için Fountain Valley, CA’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde gastroenterolog olan Dr. Ashkan Farhadi ve Kansas Üniversitesi Sağlık Sistemi’nde gastroenterolog olan Dr. Mollie J. Jackson ile konuştuk.

1-İBS’ye neyin sebep olduğunu biliyoruz

Dr. Farhadi Medical News Today’e yaptığı açıklamada, araştırmaların IBS hakkında daha fazla şey ortaya çıkarmasına rağmen, hala buna neyin neden olduğunu bilmediğimizi söyledi.

Süt ürünleri veya baharatlı yiyecekler gibi bazı gıdalar semptomları tetikleyebilirken, bu duruma neden olmazlar.

Bununla birlikte, post-enfeksiyöz İBS’nin Campylobacter jejuni gibi bakterilerden kaynaklanabileceğini belirtti.

2- Stres İBS’ye neden olur

Son yıllarda yapılan araştırmalar, zihinsel stres düzeylerinin bağırsak bakterilerinin bileşimini etkilediğini ve bağırsak-beyin ekseni yoluyla İBS’de önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur.

Ancak Dr. Farhadi, İBS’li olan ve olmayan kişilerin genellikle benzer miktarlarda stresle karşı karşıya kaldığını, yani İBS semptomları yaşayıp yaşamayacaklarını etkileyen şeyin tek başına stres değil, insanların stresi nasıl yönettikleri olabileceğini söylüyor.

“İBS ile ilgili kitabımda, bir kişi stresli olduğunda bağırsaklarındaki mast hücrelerinin sayısının arttığını gösteren bir çalışma hakkında yazdım. Yani stres sadece bağırsaktaki hormonların ve aracıların salınımını artırmakla kalmıyor; aynı zamanda bağırsağın anatomisini de strese karşı daha hassas hale getirecek şekilde değiştiriyor” dedi.

“Bu, stresli bir dönemden çıksanız bile bağırsağınızın daha önce sahip olduğunuz bağırsakla aynı olmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla stresin tetiklediği IBS semptomları, stres ortadan kalksa bile devam edebilir. Ve bu durum IBS hastalarında çok yaygındır” diye ekledi.

Dr. Farhadi ayrıca, öznel refah algısının daha az İBS semptomuyla bağlantılı olduğunu ortaya koyan bir çalışmadan da bahsetti.

Önceki araştırmalar da psikolojik, sosyal ve genetik faktörlerin hepsinin İBS semptomlarının gelişiminde rol oynayabileceğini öne sürmüştür.

3 – Doktorlar İBS’yi sadece ‘havalı testler’ ile teşhis ediyor

Dr. Farhadi bize ” İBS süslü testler olmadan da teşhis edilebilir” dedi. “Doğru klinik kriterlerle doktorlar İBS’yi 5 yıl içinde %97 doğrulukla teşhis edebilir. Tıp alanındaki başka hiçbir test bu tür bir doğruluğa sahip değil.”

” İBS tanısını Roma IV kriterlerine göre koyuyoruz: İBS’li hastalar, dışkı sıklığında bir değişiklik, dışkı şeklinde bir değişiklik ve/veya dışkılama ile ilgili karın ağrısında rahatlama veya kötüleşme ile birlikte haftada en az bir kez – ortalama olarak – karın ağrısı semptomları bildirmelidir,” diye açıklıyor Dr. Jackson.

“İBS’nin alt tipleri vardır ve ağırlıklı olarak ishal, kabızlık veya karışık bir düzene sahip olabilirsiniz. Hastalar sıklıkla şişkinlik de yaşarlar, ancak bu belirti tanı koymada gerekli değildir” diye ekledi.

4 – İBS tedavi edilebilir

İBS’yi tedavi etmenin, reçeteli ilaçların ve her bireyin kendi durumuna göre uyarlanmış yaşam tarzı değişikliklerinin bir karışımı da dahil olmak üzere farklı yolları vardır.

Dr. Farhadi, “Vakaların büyük çoğunluğunda tedavinin çok ucuz ve basit olduğunu garanti edebilirim: lif, probiyotikler, rahatlatıcı gıdalar ve egzersiz,” diyor.

Dr. Farhadi’ye göre ilaç tedavisi söz konusu olduğunda, bu bir “deneme yanılma” deneyimi olabilir. Bununla birlikte, diğer müdahalelerin yanı sıra IBS’nin neden olduğu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dr. Farhadi, “Nihayetinde, İBS için bir tedavi yoktur” ve bazen ilaçlar “semptomların hafifletilmesi için sadece bir yara bandı gibi [işe yarayabilir]. Antibiyotiklerle bakteriyel aşırı çoğalmanın yönetimi gibi ilaçlar için reçeteleri tekrarlamam gerekiyor. Nihayetinde İBS için bir tedavi yok.”

5 – İBS nadirdir, yaşam kalitesini etkilemez

Dr. Jackson, “IBS genellikle bağırsak-beyin etkileşiminin kronik, zayıflatıcı ve yaygın bir bozukluğudur” dedi.

“Kuzey Amerika’daki prevalansı %10-15’tir ve artan sağlık bakım maliyetleriyle ilişkilidir” diye vurgulayan Jackson, “Hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir” diye ekledi.

“Bir çalışma, IBS’nin olumsuz etkisini vurgulamış ve hastaların durumlarının anında tedavi edilmesi için yaşam beklentilerinin 10-15 yılından vazgeçebileceklerini bildirmiştir.”

6 – Tüm egzersiz türleri IBS’ye yardımcı olur

Dr. Farhadi bazı egzersiz türlerinin IBS’ye yardımcı olduğunu kabul etmekle birlikte, tüm egzersizlerin aynı olmadığını söyledi.

“Rekabetçi egzersiz stresi azaltmaz, aksine stres üretir. Aynı şey spor salonunda ağırlık kaldırmak için de geçerlidir; ne tür bir ağırlık kaldırdığınıza, bu kası nasıl çektiğinize ve bu kası nasıl ittiğinize çok dikkat etmeniz gerekir.”

Ayrıca birçok koşucunun uzun süre koştuktan sonra “koşucu ishali” veya ishal olarak bilinen rahatsızlığı yaşadığını söyledi. Bu nedenle, uzun süre koşmanın IBS semptomlarının alevlenmesine neden olabileceği konusunda uyardı.

7 – Meditasyon yardımcı olur

Bazı çalışmalar meditasyonun IBS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürse de araştırmalar devam etmektedir.

Dr. Jackson, “Beyin-bağırsak-mikrobiyom eksenini ve bunun IBS’de nasıl bir rol oynadığını anlamaya devam ediyoruz” dedi. “Bağırsağa yönelik psikoterapilerin IBS semptomlarını iyileştirmede faydalı olduğu gösterilmiştir.”

“Meditasyon ve farkındalığın beyindeki değişiklikleri ve düşünceleri, hisleri ve duygusal tepkileri nasıl işlediğimizi uyarmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir ve bu, bağırsaktan gelen sinyalleri nasıl algıladığımızı ve yorumladığımızı olumlu yönde etkileyebilir, böylece IBS semptomlarını iyileştirebilir” diye ekledi.

Bununla birlikte, farklı meditasyon türleri farklı insanlar için farklı şekilde işe yarayabilir. Herkes için işe yaramasa da Dr. Farhadi, kişinin çevresine dikkat etmeyi bırakacak kadar sıkıcı hale gelene kadar aynı rotada günde 30 dakika yürümeyi içeren “akılsız meditasyonu” öneriyor.

“Bu meditatif bir yürüyüştür – meditasyon yaparsınız ve birlikte yürürsünüz. Sisteminizi yeniden başlatmak için bir stres gidericidir. Ancak çok fazla pratik gerektiriyor. Bir yıl sonra, yapmaya çalıştığınız 15 dakikanın 1 dakikasında o bölgeye girebilirsiniz” dedi.

8 – Laktozu kesmek yardımcı olur

Yakın zamanda yapılan bir incelemeTrusted Source, IBS’li birçok hastanın süt intoleransı bildirmesine rağmen, İBS ile laktoz intoleransı arasında kesin bir bağlantı olmadığını ortaya koymuştur.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi laktoz intoleransına sahip olduğundan, bir kişinin laktoz intoleransına ve IBS’ye sahip olması makul bir olasılıktır. Bu, süt ürünlerini kesmenin gastrointestinal semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Dr. Jackson, “IBS’li birçok hasta semptomlarını yemek yeme ile ilişkilendirir ve belirli yiyeceklerden kaçınarak semptomlarını hafifletmeye çalışır” dedi. “Eliminasyon diyeti, günlük diyetinizden birden fazla yiyeceği çıkarmayı ve ardından tetikleyici yiyecekleri belirlemeye yardımcı olmak için bunları yavaşça yeniden sunmayı içerir.”

“IBS için en çok çalışılan diyet düşük FODMAP diyetidir. FODMAP gıdaları, IBS’li hastalarda gaz ve şişkinliğin artmasına ve yemekle ilgili semptomların tetiklenmesine yol açabilir. Süt ürünleri yüksek FODMAP’li bir gıdadır ve bazıları/birçoğu için diyet tetikleyicisi olabilir, ancak bu evrensel olarak doğru değildir.”

“Gıda seçenekleri bunaltıcı olabilir ve eğer varsa, bir gastrointestinal diyetisyen bu süreçte size rehberlik edebilir” diye ekledi.

9 – IBS için doğal tedaviler işe yarar

Nane yağı ve kakule gibi doğal ilaçlar IBS ve mide ülseri semptomlarını hafifletmede umut vaat etmektedir. Bununla birlikte, doğal ilaçlarla ilgili araştırmalar sınırlıdır, bu nedenle evrensel olarak yararlı olmayabilirler.

Dr. Farhadi, “Siyah kakule tohumları ve nane bağırsaklar için kas gevşeticilerdir ve bu nedenle semptomları azaltabilirler” dedi.

“İnsanlar, gerçekten güçlü kimyasallar olmadıkları sürece bu doğal ilaçları ve diğerlerini deneyebilirler. Birçok bitkisel ilaç binlerce yıldır kullanılıyor ve insanlar bunları sorunsuz bir şekilde kullanıyor” diye ekledi.

Bununla birlikte, herhangi bir yeni tedavi yöntemine başlamadan önce her zaman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

10 – Oruç IBS’yi hafifletir

“Bir motorunuz olduğunu ve motorda bir sorun olduğunu düşünün. Şimdi onu kapatıyorsunuz. Elbette kapalı olduğu sürece herhangi bir sorun yaşamayabilirsiniz ama ne kadar süre kapalı tutabilirsiniz?” diyor Dr. Farhadi.

“Yani, yemek yeme sıklığınızı günde üçten ikiye düşürürseniz, günde yaşadığınız semptom sayısını azaltabilirsiniz. Bu yardımcı olabilir, ancak ille de gidilmesi gereken yol bu değildir” diye açıkladı.

“Ancak oruç tutmak, kilo kaybı ve hafıza gibi başka şeylere de iyi gelir” diye ekledi.

11 – Lif IBS’ye yardımcı olur

Dr. Farhadi, bir hastada kronik kabızlık varsa, lifin yardımcı olabileceğini söyledi. Bununla birlikte, aşırıya kaçıldığında lif, bağırsaktaki aşırı gaz nedeniyle şişkinliğe yol açabilir.

Bundan kaçınmak için Dr. Farhadi, bir probiyotik olan bir kaşık Yunan yoğurdunun üzerine bir tutam suda çözünen lif psyllium – bir prebiyotik – yoluyla lif tüketilmesini önerdi.

12 – Bir IBS diyeti var

Dr. Farhadi, “IBS için özel bir diyet yoktur” diyor.

“Diyetler sadece kişiye özel değil, aynı zamanda dinamiktir. Bir kişi tatildeyken kahve içebilirken finaller sırasında kahve ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Farklı bireyler için belirli bir diyet olmadığı gibi, bireyler için her zaman belirli bir diyet de yoktur” diye tavsiyede bulundu.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-ibs-myths-and-facts#4.-IBS-is-curable

Annie Lennon  Alexandra Sanfins, Ph.D. tarafından kontrol edilmiştir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası