Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

TNF (Tümör Nekroz Faktörü) Blokerleri Nedir?

1 114

Nedir?

Tümör nekroz faktörü vücudunuzda iltihaplanmaya neden olan bir proteindir. TNF inhibitörleri iltihaplanmayı durdurmaya yardımcı olan ilaçlardır ve romatoid artrit (RA), psoriatik artrit, juvenil idiyopatik artrit, iltihaplı bağırsak hastalığı (Crohn ve ülseratif kolit), ankilozan spondilit ve sedef hastalığı gibi iltihaplı durumları tedavi etmek için dünya çapında kullanılmaktadır.

FDA tarafından onaylanan TNF inhibitörleri infliximab, adalimumab, etanercept, golimumab ve certrolizumab’dır. Bu ajanlar tek başlarına veya prednizon, metotreksat, hidroksiklorokin, leflunomid veya sulfasalazin gibi diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Nasıl Uygulanır?
TNF inhibitörleri iki şekilde uygulanabilir. En yaygın yol, ilacı uyluk veya karın derisinin hemen altına ileten çok küçük bir iğne ile kendi kendine enjekte etmektir. Bu ilaçlar haftalık, iki haftada bir veya 4 haftada bir verilebilir.

İkinci yol ise infüzyon yöntemidir. Bu, sağlık tesislerinde yapılır ve her 4-8 haftada bir birkaç saat sürebilir.

Çoğu hasta 2 veya 3 dozdan sonra daha iyi hisseder, ancak tam faydayı görmek 3 ay sürebilir.

Yan Etkiler
Enjekte edilebilir ilaçlarla görülen en yaygın yan etki, genellikle “enjeksiyon bölgesi reaksiyonları” olarak adlandırılan cilt reaksiyonlarıdır. Bu reaksiyonlar bir haftaya kadar sürebilir. Sadece intravenöz infüzyon olarak kullanılabilen infliksimab nadiren dudaklarda şişme, nefes almada zorluk ve düşük kan basıncı ile seyreden ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. TNF inhibitörlerinin tümü için en önemli yan etki, tüberküloz (TB) ve mantar enfeksiyonları da dahil olmak üzere her türlü enfeksiyon için artan risktir. Bu enfeksiyonların bazıları şiddetli olabilir. TNF inhibitörleri belirli cilt kanseri türlerinin riskini artırır, bu nedenle güneşten korunulması önerilir. TNF inhibitörleri nadiren multipl skleroz ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca kalp yetmezliğini kötüleştirdikleri de bilinmektedir.

Uzmanınıza Söyleyin


TNF inhibitörleri, hastanın yüksek ateşi varsa veya bir enfeksiyon için antibiyotik tedavisi görüyorsa tutulmalıdır. Enfeksiyon geçtikten sonra ilaç yeniden başlatılabilir. Herhangi bir ameliyat geçirmeyi planlıyorsanız uzmanınıza söyleyin, çünkü ilaçlar ameliyattan önce ve sonra bir süre tutulmalıdır. Hastalar bir anti-TNF ilaç kullanırken herhangi bir aşı yaptırmadan önce uzmanlarla konuşmalıdır. Bazı aşılar güvenlidir, ancak canlı aşılardan kaçınılmalıdır. TNF inhibitörleri hamilelik ve emzirme için güvenlidir. Bu ilaçlar pahalıdır, ancak çoğu sağlık sigortası planı tarafından karşılanmaktadır. uzmanınıza, ilacı daha düşük bir fiyata veya ücretsiz olarak almanıza yardımcı olabilecek reçete yardım planlarını sorun.

The Walking Dead: Daryl Dixon‘dan ilk görüntü.

Fotoğraf : Emmanuel Guimier/AMC

1 yorum
  1. […] Tedavisi: Crohn hastalığı tedavisinde yaygın olarak kullanılan Anti-TNF tedavisi, tüberküloz enfeksiyonu riskini önemli ölçüde artırarak önleyici tedbirlere ve […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.