Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Ülseratif kolit ve cinsel işlev bozukluğu: Bilinmesi gerekenler

Ülseratif kolit (ÜK) düşük libido ve erektil disfonksiyon gibi cinsel sorunlarla ilişkili olabilir. Bir doktorla konuşmak, Ülseratif kolit (ÜK) ile ilişkili cinsel işlev bozukluğunu yönetmeye yönelik ilk adım olabilir.

Ülseratif Kolit, inflamatuvar bağırsak hastalığının (IBD) en yaygın türüdür. Kalın bağırsakta iltihaplanmaya neden olur, bu da gastrointestinal sistemde ve vücudun diğer bölgelerinde çeşitli semptomlara yol açabilir. Kronik bir durumdur, yani doğal olarak kendiliğinden geçmez ve şu anda tedavisi yoktur.

Doğrudan veya dolaylı olarak, Ülseratif kolit (ÜK) artan cinsel işlev bozukluğu oranları ile ilişkilidir. Bu işlev bozuklukları, Ülseratif kolit (ÜK)’in fiziksel semptomlarının, bu semptomların psikolojik ve sosyal etkilerinin veya her ikisinin bir kombinasyonunun sonucu olabilir.

Bu makale ÜK ile ilişkili cinsel işlev bozukluğu türlerini gözden geçirmekte ve bunların nasıl yönetileceğini tartışmaktadır.

Ülseratif Kolit Hastalarında Yaşanan Cinsel Problemler

Ülseratif kolit (ÜK) hastası kişilerin yaşayabileceği çeşitli cinsel işlev bozuklukları vardır. Ülseratif kolit (ÜK) hem fiziksel hem de psikolojik etkileri cinsel sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Düşük Libido

Düşük libido, düşük cinsel dürtü veya seks isteğinin azalmasıdır. Ülseratif kolit (ÜK)’li kişilerde düşük libido, aşağıda özetlenen diğer bazı cinsel işlev bozukluklarının sonucu olabilir. Düşük libido tamamen kendi başına da ortaya çıkabilir.

Düşük libidonun bazı yaygın psikolojik nedenleri arasında Ülseratif kolit (ÜK)’li kişilerde sık görülen depresyon veya yüksek düzeyde stres veya anksiyete yer alır. Bu duygular fiziksel rahatsızlıktan, kişinin kendi bedeni üzerinde kontrol eksikliği algısından ve hatta cinsel partnerle neyi paylaşacağına karar verme geriliminden kaynaklanabilir.

Beden imajı sorunları

Herhangi bir kronik rahatsızlıkla yaşamak potansiyel olarak olumsuz ruh sağlığı sonuçlarına yol açabilir. Acil bağırsak hareketleri, ishal ve rektal kanama gibi Ülseratif kolit (ÜK)’nin bazı semptomları, insanların umutsuzluk, çaresizlik veya hijyenik olmama hissine kapılmalarına neden olabilir.

Ek olarak, Ülseratif kolit (ÜK)’li bir kişinin sonunda cerrahi prosedürlere ihtiyaç duyması nadir değildir. Bunlar yara izine neden olabilir veya dışkı toplamak için ostomi torbası kullanılmasını gerektirebilir.

Bu faktörler, Ülseratif kolit (ÜK)’li kişilerin vücutlarına karşı, özellikle de cinsel açıdan olumsuz hissetmelerine neden olabilir. Ülseratif kolit (ÜK)’li kişilerin yaklaşık %70’i, özellikle de ameliyat geçirmiş olanlar, vücut imajı sorunları yaşamaktadır.

Seks sırasında ağrı

ÜK’nin yaygın bir belirtisi karın ağrısıdır. Herhangi bir şiddetteki ağrı hem dikkat dağıtıcı hem de üzücü olabilir ve bu duygular seks ve yakınlık ile çatışabilir.

Ağrı, insanların seks yapmaktan kaçınmasına veya seks yapmamayı tercih etmesine neden olabilir. Seks sırasında ortaya çıkan ağrı, insanların cinsel aktiviteyi bırakmasına veya en azından bağlılıklarını kaybetmelerine neden olabilir. Ağrının olmadığı zamanlarda bile, karın ağrısının geri dönme ihtimali insanların cinsel aktiviteden kaçınmasına neden olabilir.

Erektil disfonksiyon

Erektil disfonksiyon, ereksiyon olamama veya ereksiyonu sürdürememe durumudur. Ülseratif kolit (ÜK)’li kişilerin erektil disfonksiyon geliştirme olasılığı, bu rahatsızlığı olmayanlara göre daha yüksektir. Bu bağlantının kesin nedenleri henüz bilinmemektedir ve araştırmalar devam etmektedir.

Ülseratif kolit (ÜK) için proktokolektomi adı verilen belirli bir cerrahi tedavi – kolon ve rektumun kısmen veya tamamen çıkarılması – cerrahi sonrası erektil disfonksiyon ile ilişkilidir. Erkeklerin %0 ila %26’sı arasında Güvenilir Kaynak bu işlemden sonra erektil disfonksiyon yaşamaktadır.

Ülseratif kolit (ÜK) ilaçlarının erektil disfonksiyona yol açabileceğine dair yalnızca sınırlı kanıt vardır.

Ülseratif kolit (ÜK) semptomlarından kaynaklanan rahatsızlık

ÜK’nin diğer semptomları insanların seks veya yakınlaşmadan kaçınmasına neden olabilir. Bunlar arasında ateş, mide bulantısı, yorgunluk ve acil bağırsak hareketi ihtiyacı yer alabilir.

Bu semptomlar genel olarak fiziksel olarak iyi hissetmemekle ilişkilidir ve insanların seks de dahil olmak üzere fiziksel aktiviteden kaçınırken uyumak gibi dinlendirici ve onarıcı davranışlar aramasına neden olabilir.

ÜK’li kişiler, bu semptomları azaltmaya veya yönetmeye yardımcı olacak bir tedavi planı üzerinde anlaşmak için doktorlarıyla konuşabilirler.

Ülseratif Kolit tedavileri cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir mi?

Ülseratif kolit (ÜK) için uygulanan bazı tedaviler cinsel işlev bozukluğuna katkıda bulunabilir.

Cerrahi tedaviler, Ülseratif kolit (ÜK)’li kişilerde erektil disfonksiyon ile ilişkilidir. Daha genel olarak, ameliyatlar bazen yara izi gibi kalıcı görünür etkiler bırakabilir ve bu da vücut imajını olumsuz etkileyebilir. Ostomi torbası kullanımını gerektiren ameliyatlar, seks ve yakınlık konusunda endişeye neden olabilir.

ÜK tedavisine yardımcı olan bazı ilaçlar cinsel işlevi de etkileyebilir. Örneğin, kortikosteroid kullanımı İBH’li kadınlarda cinsel işlev bozukluğu riskini artırabilir. Ayrıca cinsel zevk ve orgazm yeteneğinde azalma ile de ilişkili olabilir.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri ve opioidler gibi Ülseratif kolit (ÜK) ile ilgili semptomları veya durumları tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar da cinsel işlev bozukluğu riskinin artmasına katkıda bulunabilir.

Cinsel işlev bozukluğu ve Ülseratif kolit (ÜK)’in ele alınması

UC ile ilişkili cinsel işlev bozukluğu, insanların cinselliklerini tartışırken hissedebilecekleri genel rahatsızlık nedeniyle genellikle ele alınması zor olabilir.

Cinsel işlev bozukluğu yaşayan veya cinsel işlev bozukluğu gelişmesinden endişe duyan UC’li kişiler için bir doktorla konuşmak, semptomları önlemeye veya iyileştirmeye yönelik yararlı bir ilk adım olabilir. Cinsel işlev bozukluğunun spesifik nedenine bağlı olarak farklı veya ek bir tedavi seçeneği mevcut olabilir.

Kişiler endişelerini cinsel partnerleriyle paylaşmayı da düşünebilirler. Bu, cinsel olarak yakın kalma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir kişi seks konusunda spontane olamayabilir, ancak iletişimin artması sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, partnerleriyle yakınlaşmak için cinsel ilişki içermeyen başka yollar da bulabilirler.

Psikologlar veya seks terapistleri gibi uzmanlar da insanların beden imajı sorunları, depresyon ve anksiyete ile başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Özet

Ülseratif kolit (ÜK) yaşam boyu süren bir rahatsızlıktır ve yaşamın her alanında onunla yaşamayı öğrenmek, bütün ve tatmin olmuş hissetmek için önemlidir. Bu, hayatın diğer yönleri için olduğu kadar seks ve yakınlık için de geçerlidir.

ÜK veya tedavileri şu veya bu şekilde cinsel işlev bozukluğuna yol açabilir. Bu durum nadir değildir ve insanların bu konuda duygusal hissetmeleri son derece doğaldır.

Bir doktorla ve cinsel partnerlerle açık bir şekilde iletişim kurmak, ÜK ile ilişkili cinsel işlev bozukluğunu ele almak için en büyük fırsatı sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası