Crohn Hastalığı ile Ülseratif Kolit Arasındaki Fark nedir?

Date:

Hem Crohn hastalıkları hem de ülseratif kolit , gastrointestinal sistemde sindirim sıkıntısına ve iltihaplanmaya neden olur. Bununla birlikte, Crohn hastalığından farklı olarak , ülseratif kolit, bağışıklık sisteminin bir yanıtıyla bağlantılıdır.

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit arasındaki farklar aşağıda ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Genel Bakış

Crohn hastalığı için bağırsakları görüntülemek için gastroenteroloji
fmajor/Getty Images

Crohn hastalığı, gastrointestinal (GI) sistemin kronik inflamatuar bir durumudur. İnflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD) olarak bilinen bir grup duruma aittir.

Crohn hastalığı en sık olarak ince bağırsağın sonunu ve kolonun başlangıcını etkiler, ancak aynı zamanda ağızdan anüse kadar gastrointestinal yolunun herhangi bir bölümünü de etkileyebilir.

Crohn hastalığı gibi ülseratif kolit de IBD grubuna aittir. Ülseratif kolit, sadece kolonu (kalın bağırsak) etkileyen kronik bir hastalıktır.

Ülseratif kolit, bağışıklık sistemi aşırı tepki verdiğinde ve kolonun astarını saldırıya uğrayacak yabancı bir nesne olarak yanlış yaptığında ortaya çıkar.

Bu bağışıklık aşırı tepkisi, kolonun astarının iltihaplanmasına ve ülser veya küçük açık yaralar geliştirmesine neden olur. Bunlar mukus ve irin üretebilir .

Enflamasyon ve ülserasyon kombinasyonu, diğer semptomların yanı sıra karın rahatsızlığına ve sık bağırsak hareketlerine neden olur.

Benzerlikler

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, IBD’nin örnekleridir. Her ikisi de, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çok benzer semptomlara sahip olabilir; bunlar, diyet ve stres tarafından ağırlaştırılabilir:

 • karın ağrısı veya rahatsızlık
 • kanlı dışkı
 • kramp
 • kabızlık
 • aşırı aktif bağırsak hareketleri
 • ateş
 • iştah kaybı
 • kilo kaybı
 • kadınlarda anormal adet döngüsü

Her iki hastalık da erkekleri veya kadınları etkileyebilecek kronik durumlardır. Doktorlar her iki hastalığa da neyin neden olduğu konusunda net olmasa da, araştırmacılar genetik faktörlerin onların başlangıcında yer aldığından şüpheleniyor.

Bununla birlikte, benzerliklerine rağmen, iki hastalık farklıdır ve buna göre tedavi edilmelidir. Yanlış teşhis, yanlış tedaviye ve devam eden acılara yol açabilir.

TAKE ME THERE

Belirtilerdeki farklılıklar

Her iki hastalığın semptomları çok benzer. Bu nedenle, yalnızca semptomlara bakarak bir kişinin Crohn hastalığı veya ülseratif koliti olup olmadığını teşhis etmek veya belirlemek neredeyse imkansızdır.

İki hastalık arasındaki bir fark, Crohn’un tüm GI yolunu etkilemesi, ülseratif kolitin ise sadece kolonu etkilemesidir.

Sonuç olarak, Crohn hastalığı mideye daha yakın olan bazı kişilerin mide bulantısı ve kusma yaşama olasılığı daha yüksek olabilir.

Tanıdaki farklılıklar

Her iki hastalık için de erken teşhis benzerdir. Bir doktor, bir kişiye fizik muayene yapmadan önce birkaç soru soracaktır. Sorular şunlarla ilgili olabilir:

 • Genel Sağlık
 • diyet
 • aile öyküsü
 • Çevre

Her iki durumda da doktor, GI yolundaki virüsleri veya diğer bakteriyel enfeksiyonları ekarte etmeye yardımcı olmak için kan ve dışkı örneklerini inceleyecektir.

Bir kişinin hangi hastalığa sahip olduğunu belirlemek için bir doktorun her ikisi için de testler yapması gerekecektir. Testlerin yalnızca biri için çalıştırılması yanlış tanıya neden olabilir. İki hastalığın tedavisi farklı olduğundan doğru teşhis zorunludur.

Üstün bir muayeneden sonra, ucunda kamera ve ışık bulunan bir yılana benzeyen bir aletin GI yolundan geçirildiği bir endoskopi yapılabilir. Endoskopi türleri iki hastalık arasında değişecektir.

Crohn hastalığı için aşağıdaki gibi iki tip endoskopi vardır:

 • Kolonoskopi: Endoskop olarak bilinen esnek tüp, kolonun incelenmesine izin vermek için anüsten sokulur.
 • Üst endoskopi: Esnek tüp ağızdan yemek borusundan aşağıya, mideye ve ince bağırsağın ilk kısmına sokulur.

Buna karşılık, ülseratif kolit, yalnızca anüs yoluyla endoskop yerleştirilmesini içerir. İki tür şunlardır:

 • Sigmoidoskopi: Bu, doktorun rektumu ve alt kolonu bu bölgelerdeki iltihabın kapsamı ve derecesi için incelemesine olanak tanır.
 • Toplam kolonoskopi: Bu, doktor tüm kolonu incelediğinde ortaya çıkar.

Hem Crohn hastalığı hem de ülseratif kolit, mikroskop altında inceleme için enfekte bölgelerden alınan biyopsi veya küçük bir doku örneğini içerebilir.

Bununla birlikte, Crohn hastalığı olan kişilerde, bir doktor biyopsi veya endoskopi yapmadan önce neler olup bittiğine dair bir görüntü elde etmek için hem üst hem de alt GI yolunun röntgenini çekmek isteyebilir.

Bir kişinin kronik ülseratif koliti varsa, doktor GI yoluna mavi boya uygulandığı bir test olan bir kromoendoskopi önerebilir. Bu, displazi olarak bilinen kanser öncesi değişiklikleri gösteren bağırsak astarındaki değişiklikleri arar.

Son olarak, Crohn hastalığının teşhisine yardımcı olmak için bir doktor, ince bağırsağın kolonoskopi ile ulaşılamayan kısımlarını incelemek için görüntüleme kullanabilir. Yine, bu teknikler tipik olarak görüntülerde iyi görünen boyaları içerir.

İnce bağırsağa gitmediği için bu görüntülerde ülseratif kolit görülmez.

Tedavideki farklılıklar

Her iki hastalık da çeşitli tedavilere iyi yanıt verir. Bunlar şunları içerebilir:

İlaç tedavisi

Her iki hastalık da vücudun inflamatuar yanıtlarını hedef alan ilaçların doğru kullanımıyla kontrol edilebilir. Enflamasyonu azaltmak, ağrı ve ishal gibi hastalıkların ortak semptomlarının çoğunu azaltabilir ve ortadan kaldırabilir .

Semptomları hedeflemeye ek olarak, remisyonun sürdürülmesi olarak bilinen alevlenmelerin sıklığını azaltmak için ilaç da kullanılabilir. Zaman içinde uygun tedavi uygulandıkça, remisyon dönemleri uzayabilir ve semptom alevlenme dönemleri azaltılabilir.

Her iki hastalığın da mevcut olan çeşitli ilaç türleri vardır.

Kombine tedaviler

Bazı durumlarda, bir doktor, etkinliğini artırmak için ilk tedaviye ek bir tedavi önerebilir.

Örneğin, kombinasyon tedavisi, bir immünomodülatör içeren biyolojik ürünlere eklenebilir. Tüm tedavilerde olduğu gibi, kombinasyon tedavisinin yararları ve riskleri vardır.

Tedavileri birleştirmek, hastalıkların tedavisinde etkinliği artırabilir, ancak yan etki ve toksisite riskinde artış olabilir.

Beslenme ve diyet planları

Her iki hastalığın da kişinin iştahını azaltma eğilimi vardır. Gıdalar her iki hastalığa da neden olmaktan sorumlu değildir, ancak insanlar semptomlarını şiddetlendiren şeylere dayanarak yediklerini değiştirmenin yararlı olduğunu bulma eğilimindedir.

Diyet değişiklikleri bireylere ve hastalığa göre değişir. Örneğin, Crohn hastalığı olan bir kişi, alevlenme sırasında hafif bir diyetin en iyisi olduğunu görebilir ve ülseratif kolitli bir kişinin tolere edemeyeceği yiyecekleri yiyebilir.

Her iki durumda da doğru beslenme esastır. Bu nedenle, her iki hastalığı olan kişiler bir yemek günlüğü tutmalı ve onları neyin üzdüğünün farkında olmalıdır.

Ayrıca, bir yemek planı, bireyin yeterli besin aldığından emin olmasına yardımcı olabilir. Her iki durumda da, doktor, semptomları kötüleştirecek ve yeterli beslenmeyi sağlayacak bir yemek planı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Ameliyat

Bu tedavi, Crohn hastalığı ile ülseratif kolit arasında sıklık ve yer bakımından farklılık gösterir.

Tıbbi tedavi hem Crohn hastalığı hem de ülseratif kolit için temel dayanak noktasıdır. Bağırsak delinmesi, aşırı kanama, kanserli büyüme veya ilaçlarla kontrol edilemeyen şiddetli iltihaplanma gibi komplikasyonların olduğu durumlarda cerrahi yapılır. Crohn hastalığı, ameliyattan sonra yaşamın ilerleyen dönemlerinde tekrar ortaya çıkabilir. Buna karşılık, ülseratif kolit durumunda yapılan kolon ve rektumun çıkarılması, hastalığın artık kalacak yeri olmadığı için bir tedavi olarak kabul edilir.

Her iki hastalık için de cerrahinin bir takım potansiyel riskleri vardır ve iyileşme süresi gerektirir. Bir doktor, bir prosedür önermeden önce, bireyle ameliyatın olası yararlarını ve risklerini tartışmalıdır.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...