Çölyak Hastalığı Nedir?

Date:

Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın kişilerde görülen ve glüten alımının ince bağırsakta hasara yol açtığı ciddi bir otoimmün hastalıktır. Dünya çapında her 100 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir, ancak yalnızca yaklaşık %30’u doğru şekilde teşhis edilmektedir.

Çölyak hastalığı olan kişiler gluten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) yediğinde, vücutları ince bağırsağa saldıran bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Bu saldırılar, ince bağırsağı kaplayan ve besin emilimini sağlayan küçük parmaksı çıkıntılar olan villuslarda hasara yol açar. Villuslar hasar gördüğünde, besinler vücuda düzgün bir şekilde emilemez.

Çölyak hastalığı kalıtsaldır, yani aileden geçer. Birinci derece akrabalarında çölyak hastalığı olan kişilerde (ebeveyn, çocuk, kardeş) çölyak hastalığı gelişme riski 10’da 1’dir.

Çölyak hastalığı, insanlar glüten tüketmeye başladıktan sonra herhangi bir yaşta gelişebilir. Tedavi edilmediği takdirde çölyak hastalığı başka ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Uzun Vadeli Sağlık Etkileri
Çölyak hastalığı olan kişilerde koroner arter hastalığı gelişme riski 2 kat, ince bağırsak kanseri gelişme riski ise 4 kat daha fazladır.

Çölyak hastalığının tedavi yükü son dönem böbrek hastalığıyla, eş yükü ise kanserli bir hastanın bakımıyla karşılaştırılabilir. 1 2

Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı, tip 1 diyabet ve multipl skleroz (MS) gibi diğer otoimmün bozuklukların yanı sıra dermatitis herpetiformis (kaşıntılı deri döküntüsü), anemi, osteoporoz, kısırlık ve düşük, epilepsi ve migren gibi nörolojik durumlar, boy kısalığı, kalp hastalığı ve bağırsak kanserleri de dahil olmak üzere birçok başka durumun gelişmesine yol açabilir.

Tedavi
Şu anda çölyak hastalığının tek tedavisi sıkı bir glutensiz diyete ömür boyu bağlı kalmaktır. Glutensiz yaşayan kişiler ekmek ve bira gibi buğday, çavdar ve arpa içeren gıdalardan kaçınmalıdır.

Kesme tahtası veya tost makinesinden kırıntılar gibi az miktarda glüten alınması ince bağırsak hasarını tetikleyebilir.

Glutensiz Diyet hakkında bilgi edinin.

Çölyak hastalığı aynı zamanda çölyak hastalığı, çölyak sprue, tropikal olmayan sprue ve glutene duyarlı enteropati olarak da bilinir.

Teşhis Edilmemiş veya Tedavi Edilmemiş Çölyak Hastalığı Şunlara Yol Açabilir:

Uzun Vadeli Sağlık Sorunları
Erken başlangıçlı osteoporoz veya osteopeni
Safra kesesi yetmezliği
Kalp hastalığı
Kısırlık ve düşük
Demir eksikliği anemisi
Laktoz intoleransı
Karaciğer yetmezliği
Yetersiz Beslenme
Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB), baş ağrısı, kas koordinasyon eksikliği, nöbetler, ataksi, demans, nöropati, miyopati ve multifokal lökoensefalopati gibi nörolojik semptomlar
Pankreas yetmezliği
İnce bağırsak kanseri ve non-Hodgkin lenfoma
Vitamin ve mineral eksiklikleri

Diğer Otoimmün Hastalıklar
1999 yılında yapılan bir çalışmada Ventura ve arkadaşları, çölyak hastalığı olan kişilerde teşhis yaşı ne kadar geç olursa, başka bir otoimmün bozukluk geliştirme olasılığının da o kadar yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...