Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Çölyak Hastalığı Nedir?

0 207

Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın kişilerde görülen ve glüten alımının ince bağırsakta hasara yol açtığı ciddi bir otoimmün hastalıktır. Dünya çapında her 100 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir, ancak yalnızca yaklaşık %30’u doğru şekilde teşhis edilmektedir.

Çölyak hastalığı olan kişiler gluten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) yediğinde, vücutları ince bağırsağa saldıran bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Bu saldırılar, ince bağırsağı kaplayan ve besin emilimini sağlayan küçük parmaksı çıkıntılar olan villuslarda hasara yol açar. Villuslar hasar gördüğünde, besinler vücuda düzgün bir şekilde emilemez.

Çölyak hastalığı kalıtsaldır, yani aileden geçer. Birinci derece akrabalarında çölyak hastalığı olan kişilerde (ebeveyn, çocuk, kardeş) çölyak hastalığı gelişme riski 10’da 1’dir.

Çölyak hastalığı, insanlar glüten tüketmeye başladıktan sonra herhangi bir yaşta gelişebilir. Tedavi edilmediği takdirde çölyak hastalığı başka ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Uzun Vadeli Sağlık Etkileri
Çölyak hastalığı olan kişilerde koroner arter hastalığı gelişme riski 2 kat, ince bağırsak kanseri gelişme riski ise 4 kat daha fazladır.

Çölyak hastalığının tedavi yükü son dönem böbrek hastalığıyla, eş yükü ise kanserli bir hastanın bakımıyla karşılaştırılabilir. 1 2

Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı, tip 1 diyabet ve multipl skleroz (MS) gibi diğer otoimmün bozuklukların yanı sıra dermatitis herpetiformis (kaşıntılı deri döküntüsü), anemi, osteoporoz, kısırlık ve düşük, epilepsi ve migren gibi nörolojik durumlar, boy kısalığı, kalp hastalığı ve bağırsak kanserleri de dahil olmak üzere birçok başka durumun gelişmesine yol açabilir.

Tedavi
Şu anda çölyak hastalığının tek tedavisi sıkı bir glutensiz diyete ömür boyu bağlı kalmaktır. Glutensiz yaşayan kişiler ekmek ve bira gibi buğday, çavdar ve arpa içeren gıdalardan kaçınmalıdır.

Kesme tahtası veya tost makinesinden kırıntılar gibi az miktarda glüten alınması ince bağırsak hasarını tetikleyebilir.

Glutensiz Diyet hakkında bilgi edinin.

Çölyak hastalığı aynı zamanda çölyak hastalığı, çölyak sprue, tropikal olmayan sprue ve glutene duyarlı enteropati olarak da bilinir.

Teşhis Edilmemiş veya Tedavi Edilmemiş Çölyak Hastalığı Şunlara Yol Açabilir:

Uzun Vadeli Sağlık Sorunları
Erken başlangıçlı osteoporoz veya osteopeni
Safra kesesi yetmezliği
Kalp hastalığı
Kısırlık ve düşük
Demir eksikliği anemisi
Laktoz intoleransı
Karaciğer yetmezliği
Yetersiz Beslenme
Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB), baş ağrısı, kas koordinasyon eksikliği, nöbetler, ataksi, demans, nöropati, miyopati ve multifokal lökoensefalopati gibi nörolojik semptomlar
Pankreas yetmezliği
İnce bağırsak kanseri ve non-Hodgkin lenfoma
Vitamin ve mineral eksiklikleri

Diğer Otoimmün Hastalıklar
1999 yılında yapılan bir çalışmada Ventura ve arkadaşları, çölyak hastalığı olan kişilerde teşhis yaşı ne kadar geç olursa, başka bir otoimmün bozukluk geliştirme olasılığının da o kadar yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.