Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Depremlerle ilgili endişelerin uzaktan yönetilmesi

0 16
Trajik bir depremden etkilenen bölgelerde yaşayan yakınları ve dostları olan kişiler için, yıkımla ilgili haberleri izlemek çok üzücü olabilir. İşte ne yapmanız gerektiği ve psikologların nasıl yardımcı olabileceğine dair bilgiler.

Trajik depremden etkilenen bölgelerde yaşayan yakınları ve akrabaları olan kişiler için, yıkımla ilgili haberleri izlemek, özellikle de arkadaşlarının ve ailelerinin güvenliği ve esenliği hakkında hiçbir bilgi yoksa, çok üzücü olabilir.

Neler yapabilirsiniz?

Haberlere biraz ara verin. Felaket görüntülerinin bitmek bilmeyen tekrarlarını izlemek stresi daha da artırabilir. Her ne kadar haberdar olmak isteyecek olsanız da – özellikle depremden etkilenen bölgelerde sevdikleriniz varsa – haberleri izlemeye ara vermek sıkıntınızı azaltabilir.

Yapabileceklerinizi kontrol edin. Hayatınızda işe ya da okula gitmek ve yemek yapmak gibi devam ettirebileceğiniz rutinler vardır. Bu rutinleri ve programları sürdürmek, kendinizi sürekli depremi düşünmekten alıkoymak için faydalıdır.

Sağlıklı davranışlarda bulunun. İyi dengelenmiş yemekler yiyin, uzun bir yürüyüşe çıkmak gibi düzenli egzersizler yapın ve bol bol dinlenin. Fiziksel sağlığınızı güçlendirmek duygusal sağlığınız için de iyidir ve başa çıkma becerinizi artırabilir.

Olayları geniş açıdan değerlendirin. Deprem büyük zorluklara ve kayıplara yol açsa da, olumlu bir şeyler bulmaya ve bunlara odaklanmaya çalışın. Sebat edin ve önümüzdeki zorlu günleri atlatma yeteneğinize güvenin.

Mümkünse yardım etmek için etkili bir yol bulun. Hayatta kalanlara çeşitli şekillerde yardım sağlamak için birçok kuruluş kurulmuştur. Katkıda bulunmak veya gönüllü olmak, bir fark yaratmanıza yardımcı olabilecek olumlu bir eylemdir.

Umudunuzu kaybetmeyin. Trajedi yaşamış pek çok kişi, zorluklara göğüs germenin bir sonucu olarak bazı açılardan büyüdüklerini fark eder. Zaman içinde insanlar kişisel güçlerini keşfedebilir ve hayata karşı daha büyük bir takdir geliştirebilirler.

Psikologlar nasıl yardımcı olabilir?

Psikologlar, insanların travmatik olaylarla ilgili duygularını yönetmelerine yardımcı olmak için veriye dayalı tedaviler sunarak yardımcı olabilirler. Psikologlar en yaygın olarak terapiyi (bazen psikoterapi veya konuşma terapisi olarak da adlandırılır) kullanır. Birçok farklı terapi tarzı vardır, ancak psikolog kişinin sorununu en iyi ele alan ve hastanın özelliklerine ve tercihlerine en uygun olan türü seçecektir.

Bazı yaygın terapi türleri bilişsel, davranışsal, bilişsel-davranışsal, kişilerarası, hümanistik, psikodinamik veya birkaç terapi stilinin birleşimidir. Terapi bireysel, çiftler, aile veya başka bir grup için olabilir. Bazı psikologlar, araştırmaların ağrı, anksiyete ve duygudurum bozuklukları da dahil olmak üzere çok çeşitli durumlar için etkili olduğunu bulduğu hipnozu kullanmak üzere eğitilmiştir.

Bazı durumlar için terapi ve ilaç tedavisi en iyi sonuç veren tedavi kombinasyonudur. İlaç tedavisinden fayda gören kişiler için psikologlar, genel tedavileri konusunda birinci basamak hekimleri, çocuk doktorları ve psikiyatristlerle birlikte çalışır.

Kaynak: https://www.apa.org/topics/disasters-response/distress-earthquake

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.