Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Depresyon ve İBH ilişkisi kanıtlandı

0 10

Uzun zamandır iddia ettiğimiz, ruh ve sinir hastalıklarının crohn ve ülseratif kolite yol açtığı iddası ,bir çok hekim ve hasta tarafından bilinse dahi,birçok profesörümüz ve gasteroenteroloğumuz tarafından inkar edildi.”Bu hastalığın sinirle yemekle hiç bir ilişkisi yok” denildi.Oysa ki yurt dışında bir çok çalışma inflamatuar barsak hastalıkıklarıyla ruh ve sinir hastalıkları(depresyon ,obsesyon takıntılı düşünce ,nörotik kişilik yapısı v.b)arsındaki ilişkiyi gösteriyordu.
Son çalışma da mayıs(2008) ayında Kanadalı araştırmacılardan geldi ve sinir hastalığıyla ilişki yok diyen, akademisyenlerimize tokat gibi bir cevap oldu.
Kanada Ontario McMaster Üniversitesinden, Dr. Stephen Collins depresyon ve İBH arasındaki ilişkiyi kanıtlamak ve mekanizmayı açıklamak için deney hayvanlarında depresyon oluşturmuşlar .Depresyon oluşturmak için iki yöntem kullanmışlar.
1-Günde 3 saat sıcak sıkıntılı bir bölmede tutarak depresyon oluşturma
2-Reserpin adlı ilaç kullanarak depresif bir ruh hali oluşturma

Depresyon sürecinde beyinle iç organların arasında bağlantıyı sağlayan ana sinir olan Vagus sinirinin(halk arasında deli sinir diye bilinir) çalışmasının bozulduğu, barsaktaki iltahap hücreleri(makrofaj) üzerindeki baskılayıcı etkisinin ortadan kalktığı ve barsakta kolitin başladığını görmüşler.Bu durumdan sonra ,deneklerin bir kısmına desmetylimipramin adlı trisiklik yapıda antidepresan ilaç vermişler.Vagus sinir fonksiyonunun düzeldiği ve kolitin geçtiğini gözlemişler. Dr Collins bu deneyin iki önemli sonucununolduğunu söylüyor.
1-Depreyon ve benzeri ruh ve sinir hastalıklarıyla İBH arasında çok yakın ilişki olduğu.
2-İBH sinir ve ruh hastalığı kökenli ise tedavide önemli değişiklikler yapılması, yeni ilaç ve tedavi yöntemlerinin devreye girmesi gerekliliği.
Yeni tedavilerde, trisiklik antidepresanlar yanında nikotinik ajanların da kullanıma girmesi gündeme gelebilir.Zira vagus siniri, vücudun oluşturduğu nikotin maddesi aracılığyla çalışır.Sigaranın ÜK üzerine hastalık önleyici,bırakınca da hastalığın ortaya çıkışıda büyük ihtimal bu nikotinle çalışan vagus sinirinin rolü olduğunu düşünüyoruz.
Kaynak: J Clin Invest.
Published online 2008 May 1. doi: 10.1172/JCI32849.
Ayrıntılı bilgi ve görseller: http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=2350428

Depression link to IBD
Published date :
May 12, 2008
MedWire News: Canadian researchers have identified a mechanism that may underlie the purported association between inflammatory bowel disease (IBD) and depression.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.