Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

0 96

DEHB Nedir?

DEHB, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu anlamına gelir. Dikkatinizi verme, hareketsiz kalma ve davranışlarınızı kontrol etme şeklinizi etkileyen bir beyin bozukluğudur. Çocuklarda ve gençlerde görülür ve yetişkinlikte de devam edebilir.

DEHB çocuklarda en sık teşhis edilen zihinsel bozukluktur. Erkek çocuklarda görülme olasılığı kızlara göre daha yüksektir. Genellikle okulun ilk yıllarında, bir çocuk dikkatini vermekte sorun yaşamaya başladığında fark edilir.

DEHB önlenemez ya da tedavi edilemez. Ancak erken fark edilmesi ve iyi bir tedavi ve eğitim planına sahip olunması, DEHB’li bir çocuğun veya yetişkinin semptomlarını yönetmesine yardımcı olabilir.

DEHB Türleri

Belirtiler üç tip olarak gruplandırılır:

Dikkatsiz. DEHB olan bir çocuk:

Kolayca dikkati dağılır
Talimatları takip etmez veya görevleri tamamlamaz
Dinliyor gibi görünmüyor
Dikkatini vermiyor ve dikkatsiz hatalar yapıyor
Günlük aktiviteleri unutur
Günlük işleri organize etmekte sorun yaşar
Hareketsiz oturmayı gerektiren şeyleri yapmaktan hoşlanmaz
Sık sık bir şeyler kaybeder
Hayal kurmaya meyillidir
Hiperaktif-impulsif. DEHB olan bir çocuk:

Otururken sık sık kıpraşır, yerinden kalkar veya zıplar
Yerinde durmaz
Sessizce oynamakta sorun yaşar
Koşmak veya bir şeylerin üzerine tırmanmak gibi sürekli hareket halindedir. (Gençlerde ve yetişkinlerde bu daha çok huzursuzluk olarak tanımlanır).
Aşırı konuşur
Her zaman “hareket halinde”, sanki “bir motor tarafından sürülüyormuş” gibi
Sırasını beklemekte zorlanıyor
Cevapları bulanıklaştırır
Başkalarının sözünü keser

Karma. Bu, diğer iki türün de belirtilerini içerir.

Yetişkinlerde DEHB Belirtileri

DEHB belirtileri kişi yaşlandıkça değişebilir. Bunlar şunları içerir:

Sık sık geç kalmak veya bir şeyleri unutmak
Anksiyete
Düşük özgüven
İş yerindeki sorunlar
Öfke kontrolünde sorun
Dürtüsellik
Madde kötüye kullanımı veya bağımlılığı
Düzenli kalma sorunu
Erteleme
Kolayca sinirlenir
Sık sık sıkılır
Okurken konsantrasyon sorunu
Ruh hali değişimleri
Depresyon
İlişki sorunları

DEHB ve Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği bozukluğu (ADD) DEHB’nin eski adıdır. Resmi olarak 1990’larda değiştirilmiştir. Bazı insanlar hâlâ bu tek durum hakkında konuşmak için her iki ismi de kullanmaktadır.

DEHB Nedenleri

Uzmanlar DEHB’ye neyin sebep olduğundan henüz emin değiller. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şey buna yol açabilir:

Genler. DEHB ailede görülme eğilimindedir.
Beyin kimyasalları. Bunlar DEHB olan kişilerde dengesiz olabilir.
Beyin değişiklikleri. Beynin dikkati kontrol eden bölgeleri DEHB’li çocuklarda daha az aktiftir.
Şeker DEHB’ye neden olmaz. DEHB’ye çok fazla televizyon, stresli bir ev hayatı, kötü okullar veya gıda alerjileri de neden olmaz.
DEHB Risk Faktörleri

Araştırmalar, DEHB’nin gelişiminde bir dizi risk faktörünün rol oynayabileceğini ortaya koymuştur. Bunlardan bazıları hamilelik sırasında bebeğin beyin gelişimini etkiler:

Kötü beslenme
Enfeksiyonlar
Sigara içmek
İçmek
Madde bağımlılığı
Başka şeyler de doğumdan sonra çocuğun beyin gelişimini etkileyebilir. Araştırmacıların incelediği şeylerden bazıları şunlardır:

Prematüre doğmak
Kurşun gibi toksinler
Bir beyin hasarı veya beyin bozukluğu. Frontal lob adı verilen beynin ön kısmındaki hasar, dürtüleri ve duyguları kontrol etmede sorunlara neden olabilir.
“Batılı” diyet. Bir çalışma, ilave şeker, yağ ve sodyum bakımından yüksek, lif ve omega-3 yağ asitleri bakımından düşük bir diyetle beslenen çocuklarda DEHB görülme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Beslenme eksiklikleri
Gıda katkı maddeleri. Gıda renklendirici katkı maddeleri ve koruyucular ile DEHB arasında bir bağlantı olabilir, ancak bu durum yalnızca halihazırda bu durum için yüksek düzeyde risk altında olan çocuklar için geçerli olabilir.
Aile geliri. Düşük gelirli veya geliri düşen ailelerin çocuklarında DEHB görülme olasılığı daha yüksektir.

DEHB Teşhisi ve Testleri

Özellikle çocuklarda DEHB’yi teşhis etmek zor olabilir. Hiçbir test bunu tespit edemez. Doktorlar çocuklarda ve gençlerde DEHB tanısını çocukla, ebeveynlerle ve öğretmenlerle belirtileri uzun uzun tartıştıktan ve çocuğun davranışlarını gözlemledikten sonra koyarlar.

Doktorlar, Amerikan Psikiyatri Birliği’nin bir kişinin kaç belirtiye sahip olduğuna ve ne kadar süredir bu belirtilere sahip olduğuna dayanan kılavuzlarını kullanırlar. Ayrıca sağlık koşulları veya günlük yaşamdaki sorunlar gibi belirtilere neden olabilecek diğer şeyleri de eleyeceklerdir.

DEHB veya öğrenme farklılıkları teşhisini doğrulamak için, bir çocuk nörolojik ve psikolojik durumunu kontrol etmek için bir dizi teste tabi tutulabilir. Testler, DEHB teşhisi ve tedavisinde deneyimli bir çocuk doktoru veya ruh sağlığı uzmanı tarafından yapılmalıdır. Birinci basamak doktorunuz sizi psikiyatrist veya psikolog gibi bir uzmana yönlendirebilir. Testler şunları içerebilir:

Hem çocuğun hem de ailenin tıbbi ve sosyal geçmişi.
Görme, işitme, sözel ve motor becerilerin taranmasını içeren fiziksel muayene ve nörolojik değerlendirme. Hiperaktivite başka bir fiziksel sorunla ilişkili olabilirse daha fazla test yapılabilir.
Zeka, yetenek, kişilik özellikleri veya işlem becerilerinin değerlendirilmesi. Bunlar genellikle ebeveynlerden ve çocuk okul çağındaysa öğretmenlerden gelen girdilerle yapılır.
Teta ve beta beyin dalgalarını ölçen Nöropsikiyatrik EEG Tabanlı Değerlendirme Yardımı (NEBA) Sistemi adı verilen bir tarama. Teta/beta oranının DEHB olan çocuklarda ve ergenlerde olmayanlara göre daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

Çeşitli çalışmalar farklı ırk ve etnik gruplardan çocuklarda DEHB’yi karşılaştırmış ve Siyah, Hispanik ve Asyalı çocukların beyaz çocuklara göre çok daha az oranda bu bozukluğa yakalandıklarını ortaya koymuştur.

Bunun birçok nedeni vardır. Bu çocukların birçoğu gelir veya ırk ayrımcılığı nedeniyle ihtiyaç duydukları bakıma erişemiyor olabilir. Ayrımcılıktan veya olumsuz muameleden korkuyorsanız, çocuğunuzun semptomları hakkında bir sağlık uzmanıyla konuşma olasılığınız daha düşük olabilir. Kültürel ve ailevi değerler de yetişkinlerin çocuklarının semptomlarına nasıl tepki verdikleri ve tedavi aramayı tercih edip etmedikleri konusunda rol oynayabilir.

Bu eşitsizliklerin ardındaki tüm sorunları daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Çocuğunuzun semptomları hakkında sorularınız varsa, bunlar ve bunlara neyin neden olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek yardımcı olabilir. Bundan sonraki adımlarınızı planlayabilirsiniz. DEHB ve diğer öğrenme ve düşünme farklılıkları hakkında daha fazla bilgi almak için

Understood (understood.org)
Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi (aacap.org)
Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklar ve Yetişkinler (chadd.org)
DEHB Tedavisi

DEHB tedavisinde çeşitli yaklaşımlar vardır. Ancak araştırmalar, birçok çocuk için semptomları yönetmenin en iyi yolunun multimodal bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Bu, birlikte çalışan birden fazla tedavi yöntemini içerir. DEHB’nin birçok semptomu ilaç ve terapi ile yönetilebilir. Terapistler, doktorlar, öğretmenler ve ebeveynler arasında yakın işbirliği çok önemlidir.

DEHB için İlaç Tedavisi. Olası aşırı kullanımları hakkında tartışmalar olsa da, uyarıcılar DEHB tedavisi için en sık reçete edilen ilaçlardır. Hiperaktif ve dürtüsel davranışları kontrol etmeye ve dikkat süresini artırmaya yardımcı olabilirler. Dopamin gibi dürtüsel davranışı daha da kötüleştirebilen beyin kimyasalları üzerinde etkilidirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.