Otoimmün Hastalıklar: Tipleri, Belirtileri, Nedenleri ve Daha Fazlası

Date:

Otoimmün Hastalıklar: Tipleri, Belirtileri, Nedenleri ve Daha Fazlası

editor 6 dakika ago Otoimmün HastalıklarOtoimmün TerimleriOtoimmün tiroid hastalıkları Leave a comment 1 Views

Related Articles

 

Otoimmün hastalıklar nelerdir? Otoimmün belirtileri ve çeşitleri nelerdir?

2 hafta ago 

Otoimmün Hastalıkları Kontrol Altına Alma Klavuzu

Nisan 29, 2018 

Otoimmün tiroid hastalıkları

Şubat 2, 2018

Otoimmün hastalık nedir?

Otoimmün bir hastalık, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla vücudunuza saldırdığı bir durumdur.

Bağışıklık sistemi normalde bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı koruma sağlar. Bu yabancı işgalcileri algıladığında, onlara saldırması için bir avcı savaşçı ordusu gönderir.

Normalde, bağışıklık sistemi yabancı hücreler ve kendi hücreleriniz arasındaki farkı söyleyebilir.

Otoimmün bir hastalıkta bağışıklık sistemi, eklemleriniz veya cildiniz gibi, vücudunuzun bir bölümünü yabancı olarak yanlışlar. Sağlıklı hücrelere saldıran otoantikor adı verilen proteinleri serbest bırakır.

Bazı otoimmün hastalıklar sadece bir organı hedef alır. Tip 1 diyabet pankreasta hasara yol açar. Sistemik lupus eritematozus (SLE) gibi diğer hastalıklar tüm vücudu etkiler.

Bağışıklık sistemi neden vücuda saldırıyor?

Doktorlar, bağışıklık sistemi teklemesine neden olanı tam olarak bilmiyorlar. Yine de bazı kişilerin otoimmün bir hastalık alma olasılığı diğerlerinden daha fazladır.

Bir göre 2014 çalışmada kadınların yüzde 6.4 vs erkeklerin yüzde 2,7 – kadınlar yaklaşık 2 erkeklere oranla 1’e oranında otoimmün hastalıklar olsun. Genellikle hastalık bir kadının çocuk doğurma yıllarında başlar (15-44 yaş arası).

Bazı otoimmün hastalıklar, bazı etnik gruplarda daha yaygındır. Örneğin, lupus, Kafkasyalılardan daha fazla Afrikalı-Amerikalı ve İspanyol insanını etkiler.

Multipl skleroz ve lupus gibi bazı otoimmün hastalıklar ailelerde geçmektedir. Her aile üyesi mutlaka aynı hastalığa sahip olmayacak, ancak otoimmün bir hastalığa karşı duyarlı olmaları gerekir.

Otoimmün hastalıkların görülme sıklığının artması nedeniyle, araştırmacılar enfeksiyonlar ve kimyasal maddelere veya solventlere maruz kalma gibi çevresel faktörlerin de olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Bir “ Batı diyeti ”, otoimmün bir hastalık geliştirmek için şüphelenilen bir başka risk faktörüdür. Yüksek yağ, yüksek şeker ve yüksek oranda işlenmiş yiyecekler yemek, bağışıklık tepkisine yol açabilecek iltihaplanma ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir . Ancak, bu kanıtlanmamıştır.

Bir 2015 çalışma başka teoriye odaklanmış hijyen hipotezi denir. Aşılar ve antiseptikler nedeniyle, günümüzde çocuklar geçmişte olduğu kadar mikroplara maruz kalmamaktadır. Maruz kalma eksikliği, bağışıklık sistemlerinin zararsız maddelere aşırı tepki vermesine neden olabilir.

ALT HATTI: Araştırmacılar otoimmün hastalıklara neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Genetik, diyet, enfeksiyonlar ve kimyasallara maruz kalma söz konusu olabilir.

14 yaygın otoimmün hastalıklar

80’den fazla farklı otoimmün hastalık vardır. İşte en yaygın olanlardan 14’ü.

1. Tip 1 diyabet

Pankreas, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan insülin hormonunu üretir. Olarak , tip 1 diabetes mellitus , immün sistem ve pankreasın insülin üreten hücrelerin yok eder.

Yüksek kan şekeri sonuçları, kan damarlarında ve ayrıca kalp, böbrekler, gözler ve sinirler gibi organlarda hasara yol açabilir.

2. Romatoid artrit (RA)

Olarak romatoid artrit (RA) , bağışıklık sistemi eklemlere. Bu saldırı eklemlerde kızarıklık, sıcaklık, acı ve sertliğe neden olur.

Genelde insanları yaşlandıkça etkileyen osteoartritlerin aksine , RA 30’lu yaşlarda veya daha erken başlayabilir .

3. Sedef hastalığı / psoriatik artrit

Deri hücreleri normalde büyür ve daha fazla ihtiyaç duyulmadığında dökülür. Sedef hastalığı cilt hücrelerinin çok çabuk çoğalmasına neden olur. Ekstra hücreler, cilt üzerinde genellikle gümüş-beyaz plak pullarıyla, iltihaplı kırmızı lekeler oluşturur ve oluşturur.

Kadar yüzde 30 insanların sedef ile ayrıca eklemlerde şişme, sertlik ve ağrı gelişir. Bu hastalığa psoriatik artrit denir .

4. Multipl skleroz

Multipl skleroz (MS) , merkezi sinir sisteminizde sinir hücrelerini saran koruyucu kaplama olan miyelin kılıfına zarar verir. Miyelin kılıfının hasar görmesi, beyninizle omurilik arasındaki mesajların vücudunuzun geri kalanına ve vücudunuzdan iletim hızını yavaşlatır.

Bu hasar uyuşukluk, halsizlik, denge sorunları ve yürüme zorluğu gibi semptomlara yol açabilir. Hastalık, farklı oranlarda ilerleyen çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Göre2012 çalışması Güvenilir KaynakMS hastalarının yaklaşık yüzde 50’sinin hastalığın başlamasından sonraki 15 yıl içinde yürümeye ihtiyacı var.

5. Sistemik lupus eritematozus (SLE)

Her ne kadar 1800’lerde doktorlar ilk olarak lupus’u sık sık ürettiği döküntü nedeniyle bir deri hastalığı olarak tanımlasa da, en yaygın olan sistemik form, aslında eklemler, böbrekler, beyin ve kalp gibi birçok organı etkiler.

Eklem ağrısı, yorgunluk ve döküntüler en sık görülen semptomlar arasındadır.

6. İnflamatuar barsak hastalığı

İnflamatuar barsak hastalığı (IBD) , bağırsak duvarının iç yüzeyinde iltihaplanmaya neden olan koşulları tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Her IBD tipi GI kanalının farklı bir bölümünü etkiler.

  • Crohn hastalığı , GI kanalının herhangi bir bölümünü ağızdan anusa kadar şişirebilir.
  • Ülseratif kolitsadece kalın bağırsak (kolon) ve rektumun astarını etkiler.

7. Addison hastalığı

Addison hastalığı , kortizol ve aldosteron hormonları ile androjen hormonları üreten adrenal bezleri etkiler. Çok az kortizole sahip olmak vücudun karbonhidrat ve şekeri (glikoz) kullanma ve saklama şeklini etkileyebilir. Aldosteron eksikliği, kan dolaşımında sodyum kaybına ve aşırı potasyuma yol açacaktır.

Belirtileri zayıflık, yorgunluk, kilo kaybı ve düşük kan şekeridir.

8. Graves hastalığı

Graves hastalığı , boyundaki tiroid bezine saldırır ve hormonlarının çok fazla üretmesine neden olur. Tiroid hormonları, vücudun metabolizma olarak bilinen enerji kullanımını kontrol eder.

Bu hormonların çok fazla olması, vücudunuzun hareketlerini artırır, sinirlilik, hızlı kalp atışı, ısı intoleransı ve kilo kaybı gibi semptomlara neden olur.

Bu hastalığın potansiyel bir belirtisi, egzoftalmi adı verilen şişkin gözlerdir . Göre, Graves hastalığı olanların yaklaşık yüzde 30’unda ortaya çıkan Graves oftalmopati’nin bir parçası olarak ortaya çıkabilir.1993 çalışma Güvenilir Kaynak.

9. Sjögren sendromu

Bu durum göze ve ağıza yağlanma sağlayan bezlere saldırır. Sjögren sendromunun en belirgin belirtileri kuru gözler ve kuru ağızdır, fakat aynı zamanda eklemleri veya cildi de etkileyebilir.

10. Hashimoto tiroiditi

In Hashimoto tiroiditi , tiroid hormonu üretimi eksikliğine yavaşlatır. Belirtileri kilo alımı, soğuğa duyarlılık, yorgunluk, saç dökülmesi ve tiroidin ( guatr ) şişmesini içerir .

11. Myastenia gravis

Myastenia gravis , beyinin kasları kontrol etmesine yardımcı olan sinir dürtülerini etkiler. Sinirlerden kaslara olan iletişim bozulduğunda, sinyaller kasları kasılmaya yönlendiremez.

En sık görülen semptom, aktivite ile kötüye giden ve dinlenme ile düzelen kas zayıflığıdır. Genellikle göz hareketlerini, göz kapağının açılmasını, yutmayı ve yüz hareketlerini kontrol eden kaslar etkilenir.

12. Otoimmün vaskülit

Otoimmün vaskülit, bağışıklık sistemi kan damarlarına saldırdığında meydana gelir. Ortaya çıkan iltihap damarları ve damarları daraltıp kanın içinden daha az akmasını sağlar.

13. Zararlı anemi

Bu durum, ince bağırsağın B-12 vitaminini gıdadan emmesi için ihtiyaç duyulan içsel faktör olarak bilinen mide astar hücreleri tarafından yapılan bir proteinin eksikliğine neden olur . Bu vitaminden yeteri kadar kimse kansızlığa neden olacak ve vücudun uygun DNA sentezi kabiliyeti değişecek.

Zararlı anemi yaşlı erişkinlerde daha sık görülür. Bir 2012 çalışmasına göre , genel olarak insanların yüzde 0,1’ini, ancak 60 yaş üstü insanların yaklaşık yüzde 2’sini etkiliyor.

14. Çölyak hastalığı

Olan kişiler çölyak hastalığı gluten, buğday, çavdar ve diğer hububat ürünlerinde bulunan bir protein içeren gıdalar yiyemezler. Gluten ince bağırsakta olduğunda, bağışıklık sistemi gastrointestinal sistemin bu bölümüne saldırır ve iltihaplanmaya neden olur.

bir 2015 çalışması Güvenilir Kaynakçölyak hastalığının ABD’deki insanların yaklaşık yüzde 1’ini etkilediğini belirtti. Çok sayıda insan, otoimmün bir hastalık olmayan, ancak ishal ve karın ağrısı gibi benzer semptomlara sahip olan glüten duyarlılığını rapor etmiştir .

Kaynak: https://www.healthline.com/health/autoimmune-disorders#common-autoimmune-diseases

https://otoimmunhastaliklar.ga/otoimmun-hastaliklar-tipleri-belirtileri-nedenleri-ve-daha-fazlasi/
Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...