Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

9 Candida Belirtisi ve Uygulanacak 3 Adım

0 177

Bu sağlık sorunlarından herhangi birini hiç yaşadın mı?

 • tükenme
 • Tatlılar için istek
 • Ağız kokusu
 • Dil üzerinde beyaz kaplama
 • Beyin sis
 • Hormon dengesizliği
 • Eklem ağrısı
 • Seks sürücü kaybı
 • Kronik sinüs ve alerji sorunları
 • Sindirim sorunları (gaz ve şişkinlik)
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • İYE

Eğer öyleyse, bunlar Candida olarak bilinen bir mantar enfeksiyonuna sahip olabileceğinizin bazı işaretleridir  . Bu yazıda kandidaya ve diyetin doğal olarak kandida tedavisine neden olan diğer kandida semptomlarını öğreneceksiniz  .

Candida semptomları çekiyor musunuz? Candida’nın nasıl tedavi edileceğine dair bir PDF kılavuzu için buraya tıklayın


Candida Nedir?

Candida çok ciddi olabilir. Son zamanlarda, Candida auris olarak bilinen bir “süperbug” candida türü , birçok ülkede ve ABD’deki birçok sağlık kuruluşunda tehlikeli bir sağlık tehdidi olarak ortaya çıkmıştır. Candida’nın – kateterler ve bedrailler gibi yüzeylerde sıklıkla candida biyofilmleri yoluyla yayılan bu versiyonu – Birden fazla ilaca dirençli olduğu kanıtlanmış, ciddi hastalığa neden olur.

Candida albicans , ağız, bağırsak ve vajinada bulunan en yaygın maya enfeksiyonu türüdür ve deri ve diğer mukoza zarlarını etkileyebilir. Bağışıklık sistemi en iyi şekilde işlev görüyorsa, bu tür mantar enfeksiyonu nadiren ciddidir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa, kandida enfeksiyonu, kandid semptomlarına neden olarak, kalbin veya beynin etrafındaki kan ve zarlar dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine göç edebilir. ( 1 )

Candida, vücutta uygun seviyelerde olduğunda besin emilimine ve sindirime yardımcı olan bir mantardır. Aşırı üretildiğinde tipik kandida semptomları ortaya çıkabilir. Sindirim sisteminde, kontrolsüz bırakılırsa, bağırsak astarının duvarlarını yıkar ve kan dolaşımına girer. Bu, sisteminizden yan ürün toksinlerini ve diğer toksinleri salgılar ve sızan bağırsak sendromuna neden olur .

Vücudunuzun doğal pH dengesi bozulduğunda, candida mayaları kontrolden çıkarak sistemik bir problem ve hoş olmayan kandida semptomları yaratır. Bu inatçı enfeksiyonla savaşırken iyi sağlıklı bakteriler ve düzgün işleyen bir bağışıklık sistemi gereklidir.

Candida aşırı büyüme sendromu veya COS, kandida vücudunuzda kontrolden çıktığında kullanılan terimdir. Hata yapma: Bu kronik bir sağlık durumudur. Candida semptomlarına ek olarak, ciddi bir maya enfeksiyonu yaşamamış olan bireyler, çeşitli gıdalara karşı yeni hassasiyetler, alerjiler veya intoleranslar geliştirdiklerini bulabilirler. Bu yiyecekler arasında süt, yumurta, mısır ve glüten bulunur.


Candida Enfeksiyonları Neden Olur?

Kandidayı beslemek için şeker, rafine edilmiş karbonhidrat ve alkol içeren bir diyet de dahil olmak üzere birçok olası Candida nedenleri vardır. Buna ek olarak, altı diğer potansiyel nedenleri aşağıda açıkladım.

1. Geniş Spektrumlu Antibiyotikler

Bazen, sisteminizde rahatsız edici bakterileri öldürmek için inatçı bir enfeksiyonla mücadele etmek için antibiyotiklere ihtiyaç vardır. Antibiyotiklerle ve onları aşırı sıkmakla (çoğu zaman antibiyotik direnci oluştururken )  problem, sadece  kötü bakterileri öldürmemek; Onlar da iyi olanları öldürüyorlar.

Sisteminizdeki iyi bakteriler sindirimden ve Candida’nın kontrol altında tutulmasından sorumludur. Uzun bir dersten (ya da kısa bir süre içinde birden fazla ders) sonra, antibiyotikler vücudunuzu candida için bir üreme alanı haline getirebilir.

2. Doğum Kontrol Hapları

Antibiyotiklerin aksine, doğum kontrol hapları kendileri ve doğrudan bir mantar enfeksiyonu veya kandida aşırı büyüme sendromunaneden olmaz . Bununla birlikte, bir kadın rafine şekerlerde yüksek bir diyet tüketir ve bir antibiyotik süreci geçirdiğinde, doğum kontrol hapları vücudunu olumsuz yönde etkileyebilir ve kandida enfeksiyonuna neden olabilir.

Bazı kadınlar, doğum kontrol haplarının maya enfeksiyonlarınıkışkırttığı ve ilk enfeksiyondan sonra bile, doğum kontrol haplarını tekrar almaya başladıklarında, Candida’nın kök saldığını fark ediyor.

3. Oral Kortikosteroidler

Astımını kortikosteroid inhalanları ile tedavi eden bireyler, ağızda kandida gelişme riskini arttırmakta ve sistemik kandida aşırı büyümeye yol açmaktadır. ( 2 ) Astım için kortikosteroid inhalerleri kullanan bireylerin , her kullanımdan sonra ağzın dışarı atılması yönündeki talimatları takip etmesi zorunludur . Oral kandidiyaz tespit edilirse, hindistancevizi yağının yıkanması ve iki damla temel karanfil yağı ile işleme tabi tutulabilir  .

4. Kanser Tedavileri

Merck Araştırma Laboratuvarları Klinik Araştırma Bölümü’ne göre, kandidiyaz kanseri hastalarında invaziv hale gelebilir ve ciddi bir komplikasyon sunabilir. ( 3 ) Bu çalışmada, kanser için tedavi edilen hastaların üçte birinde “invazif” kandidiyaz vardı. Kemoterapi ve radyasyon hem kanserli hücreleri hem de tümörleri öldürmek için çalışabilir; bununla birlikte, doğal olarak candida’yla savaşan sağlıklı bakterileri de öldürürler.

5. Diyabet

Tip 1 veya Tip 2 diyabetiklerde, ağız ve diğer mukoza zarlarındaki şeker seviyeleri geleneksel olarak diyabetsiz bir kişiden daha yüksektir. Candida bir maya ve şeker mayası türü olduğundan, diyabetli olanların kandida aşırı büyüme sendromu geliştirmek için daha büyük bir risk altında olduğu anlaşılabilir.

6. Zayıf Bağışıklık Sistemi

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan herhangi bir bireyin kandida geliştirmesi daha olasıdır. Bu popülasyon bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar, HIV / AIDS tanısı konmuş olanlar ( 4 ) ve diğer enflamatuar ve otoimmün koşulları içerir.


9 Candida Belirtileri

Candida maya aşırı büyümesi, bir hekimin teşhis edilmesi için zor olabilir. Bu tip sistemik maya enfeksiyonu, farklı insanlarda farklı yollar sunar. Aşağıda kandida veya kandida aşırı büyüme sendromunuz varsa endişeleniyorsanız kandida semptomlarından dokuz tanesi vardır.

1. Kronik Yorgunluk

Uyuyacağınız saat sayısından bağımsız olarak, titremeyeceğiniz yorgunluk veya bitkinlik varsa, kronik yorgunluk sendromunuz olabilir . Hastalık, en az altı ay süren ve genellikle baş ağrıları, eklem ağrısı, hafıza ve konsantrasyon güçlüğü ve boğaz ağrısı gibi diğer kandida semptomları ile eşlik eden yorgunluk ile karakterizedir. ( 5 )

Genellikle kandida semptomlarından biri kronik yorgunluktur. Kandida enfeksiyonu kronik yorgunluk sendromunun tek nedeni olmamakla birlikte, birçok hekim KFS riskini artırdığını düşünmektedir.

2. Duygudurum Bozuklukları

Candida’yı teşhis etmenin zor olabilmesinin nedenlerinden biri, birçok kandida semptomunun duygudurum bozuklukları da dahil olmak üzere diğer durumlarla ortak olmasıdır. Candida aşırı büyümesi olan bireyler dramatik ruh hali dalgalanmaları, kaygı , sinirlilik, depresyon ve hatta panik atak geçirebilirler.

3. Tekrarlayan Vajinal ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bir birey idrar yolu veya vajinada tekrarlayan enfeksiyonlar yaşadığında, kandida sorunun kökeninde olabilir. Candida’nın cinsel yolla bulaşabileceğini ve ortakların bunu ileri geri yayabileceğini fark etmek önemlidir. Kadınlar için, sıkı bir iç çamaşır veya külotlu çoraptan kaçınarak ve etkin bir enfeksiyon sırasında sıcak banyolardan kaçınarak riski azaltın. ( 6 )

4. Sözlü Ardıç

Oral pamukçuk aslında vajina dahil diğer mukoza zarlarını etkileyen aynı kandida suşunun neden olduğu bir maya enfeksiyonudır. Çoğu zaman, yukarıda belirtildiği gibi prednizon veya diğer oral kortikosteroidlerin kullanımından kaynaklanır. Tedavi edilmediği takdirde, sindirim sistemi, akciğerler, karaciğer ve kalp kapakçıkları da dahil olmak üzere vücuda yayılabilir.

Oral candida bulaşıcıdır. Yeni doğanlar doğum sırasında pamukçuk alabilirler; Çocuklar diğer çocuklarla oyuncak paylaşmaktan yararlanabilirler; ve yetişkinler tükürük yoluyla ileri geri geçirebilir. ( 7)

5. Sinüs Enfeksiyonları

Bu diğer kandida semptomlarının çoğunda olduğu gibi, günümüzde sinüs enfeksiyonları yaygındır ve nedeninin kökenini saptamak zor olabilir. Candida sinüsleri etkiler ve inatçı öksürük, burun-burun damlası, tıkanıklık, mevsimsel alerjiler ve genel grip benzeri belirtilerle sonuçlanabilir. Sinüslerinizle tutarlı sorunlar yaşarsanız, bir candida enfeksiyonu olup olmadığını kontrol etme zamanı!

6. Bağırsak Sıkıntısı

Devam eden bağırsak sıkıntısı daha rahatsız edici kandida semptomlarından biridir. Kalıcı şişkinlik, geğirme, şişkinlik, kabızlık veya ishal ve mide krampları sindirim sisteminizdeki sağlıklı bakterilerden kaynaklanabilir.

Maya bağırsakları solladığında, sağlıklı bakteriler insansız olur ve tek başına enfeksiyonla savaşamaz. Bağırsaktaki bakteriler dengede olmadığında, dysbiosis olarak bilinir. Birçok birey, bir kandida enfeksiyonunu etkili bir şekilde tedavi ederken, kronik barsak sıkıntısını dramatik bir şekilde rahatlatır.

7. Beyin Sis

Duygudurum değişiklikleri ve kronik yorgunluk ile birlikte, beyin sisigenellikle kandida semptomlarından biri olarak göz ardı edilir. Bununla birlikte, kandida aşırı büyüme, odak eksikliğine, kötü fiziksel koordinasyona, görevlere yoğunlaşmanın zorluğuna ve zayıf belleğe neden olabilir.

8. Deri ve Tırnak Mantar Enfeksiyonları

Ayak tırnağındaki ayak mantarı ve mantar, aynı kandida türünden kaynaklanan yaygın mantar enfeksiyonlarıdır. Devam eden enfeksiyonlar, sistemik bir candida enfeksiyonuna sahip olduğunuzu gösteren bir işaret olabilir.

9. Hormonal Dengesizlik

Bir hormonal dengesizlik diğer birçok sağlık koşullarında sunar candida belirtilerden biridir. Ancak, bir enfeksiyonun erken menopoz, PMS, düşük cinsiyetli bir tahrik, migren, endometriyoz, su tutma, duygudurum dalgalanmaları ve istenmeyen kilo kaybetme neden olabilir neden olduğunu bilmek önemlidir.

Candida aşırı büyümesinin ortasındayken, vücudunuz iltihaplanır ve mayanın sindirim sisteminin ötesine yayılmasına ve yayılmasına neden olur. Candida’nın yan ürünlerinden biri, ciddi bir hormonal dengesizliğe yol açan östrojeni taklit edebilir. ( 8 )

Tedavi 1: Candida Cleanse

Candida temizliği, sindirim kanalının yıkanmasıyla fazla kandidadan kurtulmaya ve fermente sebzelerde ve kefirde bulunan sağlıklı candida savaşçılarının kullanılmasına yardımcı olur .

Temizlemek için iki seçeneğiniz vardır: sadece sıvıları temizler ya da yiyecekleri daha yumuşak bir şekilde temizler. Ayrıca, en kapsamlı bağırsağı yeniden başlatmayı da seçebilirsiniz: Birinci adımdan başlayarak ve ardından iki temizleme adımına geçin. Tüm süreç, candida diyetine başlamak için de sahneyi ayarlayacaktır!

Birinci Adım: Sadece Sıvı Candida Cleanse (Süre 1-2 Gün)

Organik soğan, sarımsak, kereviz, lahana, deniz tuzu ve saf sudan sebze suyu hazırlayın. Kaynatın ve süzün. Sebzeleri atın ve suyu soğutun.

Gün boyunca sıcak et suyunu yudumlayın; Vücudunuzun sisteminizdeki tüm toksinleri atmasına yardımcı olmak için bol su içmeniz zorunludur. Bu uzun süreli bir temizlik olmasa da, birkaç haftada bir gerektiğinde tekrarlanabilir. Aşağıdaki gıda temizliğine de hızlı bir başlangıç ​​olarak kullanılabilir.

Adım İki: Buğulanmış Sebzeler (Süre 3-5 gün)

Diyetinizdeki tahılları, şekerleri, meyveleri, nişastaları ve alkolü üç ila beş gün içinde ortadan kaldırarak, candida aşırı büyümesine karşı mücadelenizde büyük ilerleme sağlayabilirsiniz.

Çoğunlukla, buğulanmış taze, organik sebzeler yiyin. Bu temizleme aşaması için, havuç seviyelerine, turplara, pancarlara, tatlı patateslere ve beyaz patatesten herhangi bir nişastalı sebzeden uzak durun. Candida ve yan ürünlerini sisteminizden temizlemeye yardımcı olmak için günde en az 72 ons saf su içmeye devam edin.

Bu süre zarfında – günde bir kereden fazla değil – yapraklı yeşillikler (romaine gibi) veya acı yeşillikler (pazı gibi) yapılmış salatalar yiyebilir ve sadece biraz hindistancevizi yağı ve elma sirkesi (veya limon suyu) ile üstüstebilirsiniz.

Yukarıdaki kandida temizleyicileri sırasında  , toksinleri çevrelemek ve onları sisteminizden etkin bir şekilde çıkarmak için bentonit kilini kullanabilirsiniz  .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.