Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Artrit Tedavisinde Kullanılan Bu İlaç Crohn ve ÜK Tedavisinde de Etkili Olabilir

CROHN hastalığı ve ülseratif kolit –  inflamatuar bağırsak hastalıkları – şiddetli ağrıya ve bu hastalıktan mustarip olanlar için acı çekmeye neden olabilir. Bu hastalıkların tedavileri yoktur, ancak bilim insanları ülseratif kolite karşı bir artrit ilacı ile korunmanın bir yolunu bulabileceklerine inanıyorlar.

Şiddetli ülseratif koliti olan ve diğer tedavilerde iyi sonuç vermeyen insanlar, artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç olan tofacitinib olarak da bilinen Xeljanz ile rahatlama bulabilirler.

Ülseratif kolit kronik inflamatuar barsak hastalığıdır.

Hastalık, kalın bağırsağın iç kısmında iltihaplanma, tahriş, şişme ve yaralara neden olur.

Ülseratif kolitte, kalın bağırsak mukozasının yüzeyinde küçük ülserler gelişir.

Ülseratif kolit sadece kalın bağırsağı (kalın bağırsak) etkiler fakat Crohn hastalığı, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir kısmını  etkileyebilir.

Charity Crohn’s ve Colitis UK, ÜK’nin İngiltere’deki her 420 kişiden yaklaşık birini etkilediğini tahmin ediyordu – kabaca 146.000 kişi.

San Diego’da California Üniversitesi’nde gastroenteroloji bölümü profesörü ve şef profesör olan Dr. William Sandborn, “Ülseratif kolit hastaları için yeni tedavilere hala ciddi bir ihtiyaç duyuluyor” dedi.

Araştırmacılar, Xeljanz adlı ilacın, vücudun diğer adı verilen biyolojik ilaçların yapmadığı inflamatuar ve bağışıklık yanıtlarında yer alan belirli proteinleri hedef aldığını söyledi.

Sağlık Günü Haberleri’ne konuşan Dr Sunborn, “Oral tofacitinib ile tedavi, orta ve ileri derecede ülseratif kolitli hastalar için yeni bir tedavi seçeneğidir, FDA [ABD Gıda ve İlaç Dairesi] tarafından incelenmeyi bekliyor,” dedi.

Ancak uzmanlar, ilacın ilk tedavi olarak kullanılmasının gerekmediğinden hala emin olmadıklarını ve sadece başka tedaviye yanıt vermeyen hastalarda kullanıldığını belirtti.

İlaç ABD sağlık görevlileri tarafından durumu tedavi etmek için FDA tarafından onaylanmamıştır.

New York’taki Lenox Hill Hastanesindeki inflamatuar bağırsak hastalığı programının direktörü Dr. Arun Swaminath şöyle diyor: “Gerçek dünyada nasıl kullanıldığı bu çalışmalarda nasıl kullanıldığından farklı olabilir.”

“Ben bir uzvun dışına çıkmıyorum ve bunun ilk seçenek olduğunu söylemeliyim, çünkü bu şekilde konumlandırılması gerektiği için yeterli veriye sahip değiliz.”

Çalışmada, ülseratif kolitli 1.700’den fazla kişi analiz edildi.

Araştırmacılar ülseratif kolitli 1700’den fazla insanı üç fazlı 3 çalışmanın birine randomize olarak verdiler.

Araştırmacılar, ikinci denemede, Xeljanz’ı alanların yaklaşık yüzde 17’sinin bir remisyona sahip olduğunu, buna karşın plasebo alanların yaklaşık yüzde dördünü bulduğunu belirtti.

Üçüncü denemede, 5 mg Xeljanz alan hastaların yüzde 34’ünden fazlası bir yıl sonra hastalık remisyonu geçirdi. Bir ilacın 10 mg dozunu alanların% 40’ının bir yılda remisyonu vardı.

Plasebodaki hastaların sadece yüzde 11’i bir gerileme gösterdi.

Ancak uzmanlar ilacı almanın bazı yan etkileri olduğunu bildirdi. Ayrıca, plasebo ile karşılaştırıldığında Xeljanz, kolesterol seviyelerinde bir artışla ilişkiliydi.

Rapor New England Journal of Medicine’de yayınlandı. Çalışma Xeljanz’ın üreticisi Pfizer, Inc tarafından finanse edildi.

Bu, bir tedavi Crohn hastalığı hastalarını ishalden ve şiddetli acıdan koruyabileceğini ortaya çıkardı.

Kaynak: http://otoimmunhastaliklar.ga/artrit-tedavisinde-kullanilan-bu-ilac-crohn-ve-uk-icin-de-yararli/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası