Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Akciğer kanseri: Sarunashi meyvesinin suyu tümör büyümesini nasıl engelleyebilir?

0 98

  • Akciğer kanseri dünyada en sık görülen ikinci kanser türüdür ve her yıl yaklaşık 2 milyon kişiye teşhis konulmaktadır.
  • Akciğer kanserinden korunmak için meyve ve sebze açısından zengin ve dengeli bir diyet uygulanmalıdır.
  • Okayama Üniversitesi’nden araştırmacılar, Japon sarunashi meyvesinin suyunun akciğer kanserini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfetti.

Akciğer kanseri dünyada en sık görülen ikinci kanser türüdür. Yılda yaklaşık 2 milyon kişiye teşhis konulmakta ve 1,8 milyon kişi akciğer kanserinden ölmektedir.

Akciğer kanserini önlemeye yönelik tedbirler arasında sigarayı bırakmak, pasif içicilikten kaçınmak ve meyve ve sebze açısından zengin bir diyet uygulamak yer almaktadır.

Önceki araştırmalar, belirli antioksidanlar içeren meyve ve sebzelerin kişinin akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Şimdi de Japonya’daki Okayama Üniversitesi’nden araştırmacılar, Japonya’da yetişen sarunaşi meyvesinin suyunun içilmesinin bir fare modeli aracılığıyla akciğer kanserini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulduklarını söylüyorlar.

Çalışma kısa süre önce Genes and Environment dergisinde yayımlandı.

Sarunashi nedir?

Sarunaşi (Actinidia arguta) Japonya, Kuzey Çin, Kore yarımadası ve Rusya’nın Uzak Doğu bölgelerinde yetişen yenilebilir bir meyvedir.

Japonya dışında sarunaşi, dayanıklı kivi, kivi meyvesi ve Sibirya bektaşi üzümü olarak da bilinir.

Meyvesi standart kivi meyvesine benzer tatlı bir tada sahiptir. Normalde yeşil renklidir ve kividen farklı olarak yenmesi için soyulması gerekmez.

Önceki araştırmalar, yüksek miktarda C vitamini ve lutein de dahil olmak üzere 20’den fazla temel besin maddesi ve çok sayıda vitamin içerdiği için sarunaşiyi bir süper gıda olarak sınıflandırmaktadır.

Geçmişte yapılan diğer çalışmalar kivi meyvesinin zengin bir antioksidan kaynağı olduğunu göstermektedir.

Kivi meyvesi daha önce kanser için potansiyel bir önleyici tedbir olarak incelenmiştir.

Sarunashi suyu ve akciğer kanseri

Okayama Üniversitesi Farmasötik Bilimler Fakültesi’nde doçent olan ve bu çalışmanın baş yazarı Dr. Sakae Arimoto-Kobayashi’ye göre, araştırmacılar sarunaşinin akciğer kanseri üzerindeki etkisini incelemeye karar verdiler. Çünkü akciğer kanseri Japonya’da kansere bağlı ölümlerin en yaygın nedeni.

Medical News Today’e yaptığı açıklamada, “Sarunaşinin kaynak bölgesi olan Okayama’nın Maniwa ilçesindeki yaşlı insanlar geleneksel olarak sarunaşi yiyor. Ve ‘sarunaşi sağlığa iyi gelir’ diyorlar” dedi. “Sarunaşi suyundaki bileşenler, akciğer hücrelerinin kansere dönüşmesini önlemek için hasarlı DNA’nın onarım sürecini (geliştirir). Ve sarunaşi suyundaki bileşenler kanser hücrelerinin büyümesini önler.”

Araştırma ekibi, sarunaşi suyunun akciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkisini incelemek için bir fare modeli kullandı. Farelere, tütün ürünlerinde bulunan bir kanserojen olan NNK enjekte edilerek akciğer kanseri tümörlerinin büyümesi sağlandı.

Çalışma sırasında bilim insanları, NNK enjekte edilen ve sarunaşi suyu verilen fare akciğerlerindeki tümör nodüllerinin sayısının, meyve suyu verilmeyen farelere göre önemli ölçüde daha düşük olduğunu bildirdi.

Araştırmacılar ayrıca sarunaşi suyunun diğer yönlerini ve polifenolik bileşik isoquercetin (isoQ) gibi akciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkisini de inceledi.

Daha önce yapılan bir çalışmada, araştırma ekibi sarunaşi suyunun iltihaplanma, mutajenez ve ciltte tümör oluşumu üzerindeki etkisini incelemişti.

Bu yeni çalışmada, araştırmacılar isoQ’yu potansiyel bir antikanserojen olarak daha fazla incelediler. Bilim insanları, çalışma sırasında isoQ verilen farelerin akciğerlerindeki nodüllerin de azaldığını tespit etti.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/sarunashi-fruit-juice-inhibits-lung-cancer-in-mice-study-finds#Sarunashi-juice-and-lung-cancer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.