Günde Bir Aspirin Sizi Bağırsak Doktorundan Uzak Tutar

Date:

Yirmi yıl boyunca dünyanın dört bir yanından bin hasta, her gün iki aspirin, bir gıda takviyesi veya plasebo almalarını gerektiren bir çalışmaya katıldı.

Hepsinde, kolon kanseri veya endometriyal kanser gibi kolorektal kanser riskini artıran kalıtsal bir durum olan Lynch sendromu vardı.

2011 yılına gelindiğinde bulgular, araştırmaya katılan 861 kişiden plasebo grubundaki 34 kişinin bağırsak kanseri olduğunu ortaya koydu. Ancak aspirin alan 427 kişiden sadece 19’una teşhis konuldu. 

Bulgular netti. Aspirin, grupta kanser teşhisi konan kişi sayısını neredeyse yarı yarıya azaltmıştı.

Bu blogda, bu muazzam bulgulara yol açan adımları ve Klinik Genetik Profesörü Sir John Burn’ün kanseri önlemenin yolunu açmak için yaptığı ilham verici çalışmaları inceliyoruz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Her iki kişiden biri

Her iki kişiden birine yaşamları boyunca kanser teşhisi konulacaktır.

Tedaviye yönelik büyük adımlar atmış olsak da, önümüzde hala uzun bir yol var.

Peki ya bu hastalık ecza dolabımızda sıklıkla bulunan bir şeyle hafifletilebilseydi? Ya kansere yakalanma riski yüksek olanlar bile her gün iki küçük tablet alarak şanslarını önemli ölçüde artırabilirlerse?

Profesör Sir John Burn ve CaPP ile tanışın

Bu araştırmanın merkezinde Profesör Sir John Burn yer almaktadır.

Newcastle-upon-Tyne Hospitals NHS Foundation Trust’ın Başkanı olan Burn, Newcastle Üniversitesi’nde Klinik Genetik Profesörü ve Kanser Önleme Programı’nın merkezindeki üç baş araştırmacıdan biridir. Diğer adıyla CaPP.

Profesör Burn, APC genini keşfeden uluslararası araştırma topluluğuna katkıda bulunduktan sonra 1993 yılında programı başlattı. Bu gendeki yazım hataları ailelerde görülebiliyor ve bu hatalı genlerin taşıyıcıları ergenlik dönemlerinde bağırsak zarında küçük yumrular olan yüzlerce polip geliştiriyor. Bu da genç yaşta kanser gelişimine yol açabilir. Bunu önlemek için yetişkinliğe ulaştıklarında kolonu almak üzere bir ameliyat önerilmektedir.

Profesör Sir John Burn, meslektaşları Profesör John Mathers ve Tim Bishop ile birlikte, bu poliplerin gelişmesini önlemek ya da en azından süreci yavaşlatmak için gen taşıyıcılarını tedavi etmenin farklı yollarını düşünmeye başladı.

İşte bu araştırma, aspirini Lynch sendromu için bir tedavi olarak tanımladı. Lynch sendromuna neden olan altta yatan gen bozukluğu tespit edilen birçok hastaya, aspirinin bağırsak kanseri hücrelerinde aşırı aktif olan bir proteini kapattığı düşünüldüğünden, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülen aspirin reçete edilmektedir.

CaPP aspirini kanser önleyici olarak nasıl tanımladı?

Birleşik Krallık’ta her 300 kişiden birinin Lynch sendromundan muzdarip olduğu ve yaklaşık her otuz bağırsak kanseri vakasından birinin bu genetik durumla ilişkili olduğu tahmin edilmektedir.

Prof Sir John Burn ve ekibi, 861 katılımcının her birinin en az iki yıl boyunca günde iki aspirin ya da plasebo almasını istedi.

“Aspirin almak dünya çapında binlerce hayat kurtarma potansiyeline sahiptir ve insanların yaşamlarını iyileştirmek için atılabilecek basit adımları gösteren uzun vadeli çalışmaların değerinin açık bir kanıtıdır.”

2007’deki ilk analizde iki grup arasında bağırsak kanseri insidansında bir değişiklik olmamasına rağmen, üç yıl sonraki ikinci analiz çok farklı bir tablo çizdi ve zaman içinde aspirinin koruyucu etkileri netleşti.

2010 yılına gelindiğinde, plasebo alanlar arasında 34 yeni kanser vakası görülürken, aspirin alanlar arasında bu sayı 19 olmuştur – kanser teşhislerinde %44’lük bir azalma.

En az iki yıl boyunca aspirin kullanan hastalar üzerinde yapılan daha ileri analizler, bağırsak kanserinde %63’lük bir azalma olduğunu ortaya koyarak daha da derin bir etki yaratmıştır.

2020’de yayınlanan takip araştırması, çalışmaya tüm insanlar dahil edildiğinde, daha kısa süre aspirin kullananların bile kanser risklerinin azaldığını gösterdi. Bu, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği tarafından kanserin önlenmesinde yılın en önemli gelişmesi olarak kabul edildi.

Kanserden korunmanın geleceği nasıl görünüyor?

Aspirinin kanseri önleyici rolü doğrulanmıştır. Şimdi CaPP ekibi için bir sonraki adım dozajda ince ayar yapmak.

Yani, hastayı felç veya mide ülseri riskiyle karşı karşıya bırakmadan aspirinin kanseri önleme gücünü koruyan bir dozaj belirleyebilir miyiz?

“Aspirinin kanser üzerinde önemli bir önleyici etkisi var ancak bu etki en az dört yıl sonrasına kadar ortaya çıkmıyor. Kendini işine adamış bu gönüllülerin yardımıyla hepimiz için değerli bir şey öğrendik.”

Ancak bu araştırmanın sonuçları çok daha geniş kapsamlı ve her birimiz için etkileri olabilir. Şu anda CaPP ekibi, kanseri önlemek ve sonuç olarak hastalıktan etkilenen insan sayısını azaltmak için aspirinin genel popülasyonda kullanılıp kullanılmayacağını belirlemek için çalışıyor.

Kaynak: https://from.ncl.ac.uk/research-an-aspirin-a-day-keeps-the-bowel-doctor-away

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...