Tip 2 diyabet: Yapay pankreas yakında bir çözüm olabilir

Date:

  • Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, tip 2 diyabet hastalarında yapay pankreas kullanarak bir deneme gerçekleştirdi.
  • Yapay pankreas, bir insülin pompası ve glikoz monitöründen oluşan kapalı devre bir sistemdir ve araştırmacıların geliştirdiği bir uygulamaya bağlanmaktadır.
  • Denemenin sonunda, yapay pankreas kullanan katılımcılar, yapay pankreas kullanmayanlara kıyasla iki kat daha uzun süre hedef glikoz aralığında kaldılar.

Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesi Wellcome-MRC Metabolik Bilimler Enstitüsü’nden araştırmacılar, son dönem böbrek yetmezliği olan ve diyalize giren tip 2 diyabet hastaları üzerinde test ettikleri yapay bir pankreas geliştirdiler.

Yapay pankreasın bu grupta iyi sonuç vermesinin ardından araştırmacılar, tip 2 diyabetli diğer insanlarda da etkili olup olamayacağını öğrenmek istedi.

Tip 2 diyabetle yaşayan insanların sayısı arttıkça, araştırmacılar daha etkili tedaviler arıyorlar ve bu yaklaşımın başka bir seçenek sunmasını umuyorlar.

Çalışmanın sonuçları Nature Medicine dergisinde yayımlandı.

Tip 2 diyabet ve pankreas

Tip 2 diyabet, vücut insülini düzgün bir şekilde işleyemediğinde ortaya çıkan metabolik bir bozukluktur. İnsülin, pankreas tarafından üretilen bir hormondur.

Centers for Disease Control and Prevention’a (CDC) göre, “pankreas hücrelerin yanıt vermesini sağlamak için daha fazla insülin üretir […] sonunda pankreasınız buna ayak uyduramaz ve kan şekeriniz yükselerek prediyabet ve tip 2 diyabet için zemin hazırlar.”

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve fiziksel egzersiz eksikliği genellikle bir kişinin obezite geliştirmesine yol açar ve bu da tip 2 diyabet gelişimine katkıda bulunabilir.

Bazen daha sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak semptomları iyileştirebilir, ancak diğer zamanlarda tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini sabit tutmak için ilaç almaları gerekebilir.

CDC, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 37 milyon kişinin diyabet hastası olduğunu ve bu vakaların %90-95’inin tip 2 diyabet olduğunu belirtmektedir.

Bu çalışma ne işe yaradı?

Bu çalışma, Cambridge Üniversitesi araştırmacıları tarafından diyalize giren tip 2 diyabet hastaları için yapay pankreas kullanımını test eden bir önceki çalışmayı takip etmektedir.

Yapay pankreas, cerrahi implantasyon gerektiren yapay bir organ değil, kullanıcının vücuduna taktığı ve pankreasın çalışma şeklini taklit eden teknolojik bir cihazdır.

Yapay pankreas, kan glikoz seviyelerini analiz etmek ve seviyeleri sabit tutmak için gerektiğinde insülin vermek için bir algoritma kullanan bir uygulamaya bağlanan bir insülin pompası ve glikoz monitörünü birleştirir.

Araştırmacılar diyaliz hastalarında iyi sonuçlar gördüklerinden, yapay pankreasın sadece tip 2 diyabeti olan kişilerde nasıl çalışacağını görmek istediler.

Araştırmacılar tip 2 diyabetli 26 kişilik bir grup üzerinde çalıştılar. Bilim insanları katılımcıları iki gruba ayırdı.

İlk grup 8 hafta boyunca yapay pankreas kullandı ve ardından 8 haftalık standart tedaviye geçti. İkinci grup ise 8 hafta boyunca standart enjeksiyon tedavisi alarak başladı ve daha sonra yapay pankreasa geçti.

Amaç, her gruptaki hastaların glikozlarının, diyabetli kişiler için kabul edilebilir Güvenilir Kaynak olarak kabul edilen glikoz aralığı olan litre başına 3,9 ve 10 milimol (mmol/L) hedef aralığında ne kadar zaman geçirdiklerini görmekti.

Standart tedaviye karşı yapay pankreas

Yapay pankreas, hedef glikoz aralığında kalma konusunda en iyi sonuçları vermiştir. Yapay pankreas kullanan hastalar zamanın %66’sında hedef aralıkta kalırken, bu oran standart enjeksiyon tedavisinde sadece %32’dir.

Hastalar yapay pankreas kullanırken, hedef glikoz aralığında günde 8 saat daha geçirdiler.

Yazarlar, “Bu çalışma, tamamen kapalı döngü insülin iletiminin, ayakta tedavi ortamında 8 haftalık kullanım süresince tip 2 diyabetli kişilerde glisemik kontrolü iyileştirmek için güvenli ve etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir” diye yazıyor.

Yazarlar, yapay pankreas kullanımında endişe duyulan bir alanın, vücudun kan şekerinin çok düşük olması anlamına gelen hipoglisemi riski olduğunu belirtmişlerdir. Ancak bu durum gerçekleşmedi.

Yazarlar, “Tamamen kapalı döngü insülin iletiminin hipoglisemi riskini artırmadığını gösterdik” diyor.

‘Önümüzdeki 12 ay içinde kullanılabilir’

Çalışmanın başyazarı Dr. Charlotte Boughton, “tip 2 diyabet hastası olan pek çok kişinin insülin enjeksiyonu gibi mevcut tedavileri kullanarak kan şekeri seviyelerini yönetmekte zorlandığına” dikkat çekiyor.

“Yapay pankreas onlara yardımcı olmak için güvenli ve etkili bir yaklaşım sağlayabilir ve teknolojinin kullanımı basittir ve evde güvenli bir şekilde uygulanabilir” diye ekliyor.

Dr. Boughton ayrıca Medical News Today ile yaptığı bir röportajda çalışma hakkında konuştu. Cihaz için sırada ne olduğunu açıkladı:

“Bu çalışmadan elde ettiğimiz ana mesaj, bu tam otomatik kapalı döngü sisteminin, tip 2 diyabetle yaşayan kişilerin glikoz seviyelerini yönetmeleri için insülin ile mevcut standart tedaviden daha güvenli ve çok daha etkili bir yol olduğudur. Cihaz Birleşik Krallık’ta ruhsatlandırma onayı için sunuldu ve önümüzdeki 12 ay içinde tip 2 diyabetli kişiler için ticari olarak satışa sunulabileceğini öngörüyoruz.”

‘Heyecan verici’ diyabet araştırmasının gelişimi

Austin’deki Texas Diabetes and Endocrinology’de endokrinolog olan ve bu çalışmaya dahil olmayan Dr. Ishita Prakash Patel, başarılı denemeyi MNT’ye yorumladı.

Dr. Patel çalışmayı “ilginç bir konu” olarak nitelendirdi ve “tam otomatik – şu anda mevcut olan hibrite kıyasla – kapalı devre insülin pompasının, insülin pompası dünyasında hepimizin heyecanla beklediği bir sonraki adım olduğunu” belirtti.

Dr. Patel bu adımdan heyecan duymakla birlikte, çalışmanın “kısa bir zaman diliminde tek merkezli küçük bir çalışma” olduğu konusunda uyarıda bulundu.

“Gelecekte, daha uzun süreler boyunca çok merkezli verileri görmek heyecan verici olacaktır, ki bu kesinlikle gelecektir. Ayrıca, tipik olarak daha fazla insülin duyarlılığına sahip oldukları için tip 1 diyabetlilerin incelenmesi ve bu popülasyonda hipoglisemi oranlarının artıp artmadığını görmek de ilginç olacaktır” yorumunda bulundu.

Dr. Patel, “Diyabetik cihaz araştırma alanı, tam otomatik kapalı devre insülin pompalarına doğru istikrarlı bir şekilde ilerliyor” dedi. “Bu, insüline bağımlı hastalarımız için çok heyecan verici bir sınır.”

“Hibrit pompa modelleriyle zaten büyük başarılar elde ettik, ancak bu yeni modeller karbonhidrat alımının girilmesini gerektirmeyecek” dedi. “Optimize edildikten sonra bu, hastalarımızda kan şekeri kontrolünü iyileştirirken hastalığı daha yönetilebilir ve daha az zaman alıcı hale getirecektir.”

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/type-2-diabetes-artificial-pancreas-may-soon-be-an-option

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...