Alkolizm ve ilgili durumların tedavisinde lityum orotat

Date:

HE Sartori

Öz

Denekler, en az altı ay boyunca özel bir klinik ortamda bir alkol rehabilitasyon programı sırasında lityum orotat ile tedavi edilen 42 alkolik hastadır (33 erkek ve 9 kadın). Başlangıçta bu tedaviyi alan toplam 105 hastadan kaynaklanırken, geri kalanı tedaviyi altı ay içinde bıraktı. Veriler özel muayenehane kaydından toplandı ve takip altı ay ile 10 yıl arasında değişti. İncelenen 42 hasta, kronik alkolizme ek olarak çok sayıda şikayet gösterdi. Bunlara karaciğer disfonksiyonu, nöbet bozuklukları, baş ağrıları, hipertiroidizm, duygusal bozukluklar dahildir. Meniere sendromu, karaciğer ve akciğer kanserleri. İncelenen 42 hastadan otuz altısı alkolizmlerinin tedavisi için en az bir kez hastaneye kaldırılmıştı. Lityum orotat günlük 150 mg, basit karbonhidratlar düşük ve orta miktarda protein ve yağ içeren bir diyetle verildi. Ek olarak, kalsiyum orotat (karaciğer tutulumu için), magnezyum orotat, bromelain ve esansiyel fosfolipidler (kalp problemleri için) ve gerekirse destekleyici önlemler başlatıldı. Lityum orotatın alkolizm tedavisinde ana farmakolojik ajan olarak yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Hastaların 10’unda üç ila 10 yıl arasında relaps görülmedi, 13 hasta 1 ila 3 yıl boyunca relaps olmadan kaldı ve kalan 12’sinde 6 ila 12 ay arasında relaps görüldü. Lityum orotat tedavisi güvenliydi ve kaydedilen yan etkiler küçüktü, yani sekiz hastada kas güçsüzlüğü, iştahsızlık veya hafif apati gelişti. Bu hastalar için, günlük doz haftada 4-5 kez verildiğinde semptomlar azaldı.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3718672/
Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...