Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Bağırsak Bakterilerinin Düzenlenmesi İle Anksiyete Giderilebilir

Anksiyete yaşayan insanlara, probiyotik ve probiyotik olmayan yiyecekler ve takviyeler kullanarak bağırsaklarındaki mikroorganizmaları düzenlemek için adımlar atılarak yardım edilebilir, bugün General Psikiyatri dergisinde yayınlanan çalışmaların gözden geçirilmesini önerir .

Anksiyete belirtileri, zihinsel hastalıkları ve çeşitli fiziksel rahatsızlıkları olan insanlarda, özellikle stres ile ilgili rahatsızlıklarda yaygındır.

Daha önceki çalışmalar, insanların üçte birinin, yaşamları boyunca kaygı semptomlarından etkileneceğini göstermiştir.

Artan araştırmalar, bağırsak mikrobiyotasının – bağışıklık sistemi ve metabolizmada önemli işlevler gerçekleştiren bağırsakta trilyonlarca mikroorganizma ve bağışıklık sisteminde önemli iltihaplanma aracıları, besinler ve vitaminler sağlayarak – beyin bağırsağı ekseni adı verilen bir şeyle beyin fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Son araştırmalar ayrıca, zihinsel bozuklukların bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek tedavi edilebileceğini öne sürüyor, ancak bunu destekleyecek belirli bir kanıt yok.

Son zamanlarda, Şangay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Şangay Ruh Sağlığı Merkezi’nden bir araştırma ekibi, bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek anksiyete semptomlarının gelişimini destekleyen potansiyel kanıtları araştırmak için yola çıktı. Toplam 1.503 kişiyi içeren 21 çalışmayı gözden geçirdiler.

21 çalışmanın 14’ünde bağırsak mikrobiyotasını (IRIF’ler) düzenlemek için müdahaleler olarak probiyotikler seçildi ve yedisi günlük diyetleri ayarlamak gibi probiyotik olmayan yöntemleri seçti.

Probiyotikler, doğal olarak “iyi” veya “dost” bakteri olarak adlandırılan bazı gıdalarda doğal olarak bulunan canlı organizmalardır, çünkü zararlı bakterilere karşı savaşırlar ve bağırsaklara yerleşmelerini önlerler.

Araştırmacılar, yedi çalışmada probiyotik takviyelerinin sadece bir tür probiyotik içerdiğini, iki çalışmada iki tür probiyotik içeren bir ürün kullandığını ve diğer beş çalışmada da takviyelerin en az üç tür probiyotik içerdiğini buldu.

Genel olarak, 21 çalışmanın 11’i bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek anksiyete belirtileri üzerinde olumlu bir etki göstermiştir; bu, çalışmaların yarısından fazlasının (% 52) bu yaklaşımı etkili olduğunu göstermiştir, ancak bu yaklaşımı kullanan bazı çalışmalar bulamamıştır. çalıştı.

Probiyotik kullanan 14 çalışmanın üçte birinden fazlası (% 36) onları kaygı semptomlarını azaltmada etkili bulurken, diğer yedi araştırmanın altı tanesi müdahaleler olarak probiyotik olmayanları etkili bulmaktadır – 86 % etkinlik oranı.

Bazı çalışmalar hem IRIF (bağırsak mikrobiyosunu düzenlemeye yönelik müdahaleler) yaklaşımını hem de her zamanki gibi tedaviyi kullanmıştı.

Her zamanki gibi tedaviyi ve müdahaleler olarak IRIF’i kullanan beş çalışmada, sadece probiyotik olmayan yollarla yapılan çalışmalar anksiyete semptomlarında azalma gösteren pozitif sonuçlara ulaştı.

Probiyotik olmayan müdahaleler, sadece IRIF kullanan çalışmalarda daha etkiliydi. Sadece IRIF kullanan bu çalışmalarda, probiyotik olmayan müdahaleler kullanıldığında% 80 etkiliyken, probiyotik yöntemler kullanıldığında sadece% 45’in etkili olduğu bulunmuştur.

Yazarlar, probiyotik dışı müdahalelerin probiyotik müdahalelerden önemli ölçüde daha etkili olmasının bir nedeninin, değişen diyetin (çeşitli bir enerji kaynağı), bir bakteri türüne spesifik bakteri türlerinin sokulmasından daha fazla bağırsak bakteri büyümesi üzerinde etkili olabileceğinden mümkün olmasından kaynaklandığını söylüyor probiyotik takviyesi.

Ayrıca, bazı çalışmalar farklı tipte probiyotiklerin kullanılmasını içerdiğinden, bunlar etkili bir şekilde çalışmak için birbirleriyle savaşmış olabilir ve kullanılan müdahale sürelerinin çoğu ithal edilen bakterilerin bolluğunu önemli ölçüde artırmak için çok kısa olabilir.

Çalışmaların çoğu ciddi yan etkiler bildirmedi ve sadece dört çalışmada ağız kuruluğu ve ishal gibi hafif yan etkiler bildirildi.

Bu gözlemsel bir çalışmadır ve bu sebeple sebep olamamaktadır. Aslında, yazarlar çalışma tasarımındaki farklılıklar, konular, müdahaleler ve ölçümler gibi bazı kısıtlamaları kabul etmiş ve verileri daha fazla analiz için uygun hale getirememiştir.

Bununla birlikte, dahil edilen 21 çalışmanın genel kalitesinin yüksek olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar şu sonuca varıyorlar: “Dahil edilen çalışmaların yarısından fazlasının, bağırsak mikrobiyosunun düzenlenmesiyle anksiyete semptomlarını tedavi etmenin olumlu olduğunu gördük.

“Bağırsak mikrobiyotasını düzenlemek için iki tür müdahale (probiyotik ve probiyotik olmayan müdahaleler) vardır ve probiyotik olmayan müdahalelerin probiyotik müdahalelerden daha etkili olduğu vurgulanmalıdır. Bu sonucu netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, çünkü şu ana kadar meta-analiz yapamıyoruz. ”

Ayrıca, tedavi için psikiyatrik ilaçların kullanımına ek olarak, “kaygı semptomlarını hafifletmek için bağırsak florasını düzenlemeyi de düşünebiliriz” diyorlar.

Kaynak: Beibei Yang, Jinbao Wei, Peijun Ju, Jinghong Chen. Bağırsak mikrobiyosunun düzenlenmesinin anksiyete belirtileri üzerine etkileri: Sistematik bir derleme. Genel Psikiyatri, 2019; 32: e100056 DOI: 10. 1136 / gpsych-2019-100056

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası