Reklam Bölümü
Crohn Tanı Yöntemleri

Bağışıklık Sisteminin Seyri, Crohn Tedavisinin Anahtarı Olabilir

Crohn hastalığı için tedavi seçenekleri semptom kontrolüne odaklanma eğilimindedir, ancak yeni araştırmalar bağışıklık sisteminin kendisinde bir yolu hedefleyen potansiyel bir tedavi seçeneğine dikkati çekmekte.


Cleveland’daki Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bilim insanları, 3 yıllık çalışmalarının sonuçlarını Hücresel ve Moleküler Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisinde yayınladılar. ( Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology)

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin kronik iltihaplanmasına neden olan bir enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) türüdür.

Mevcut tedavi seçenekleri semptomları hafifletmeye ve remisyonu yönetmeye yardımcı olmayı hedeflemekte, ancak bilim insanları hâlâ hedeflenen tedaviyi araştırmaktadır.

Yeni çalışma ise sadece buna odaklanarak Crohn hastalığına genetik olarak yatkın insanların sıklıkla yaşadığı kronik enflamasyonu araştırdı.

Dr. Fabio Cominelli, üniversite hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi Gastroenteroloji şefi, çalışmaya önderlik etti.

Tümör nekroz faktörü olarak adlandırılan bir protein türü – veya tümör nekroz faktörü(TNF) – apoptozun( programlanmış hücre ölümünün ana tiplerinden biri) zayıf indükleyicisi (TWEAK) – bağırsak yüzeyinde Fn14 adı verilen reseptörlerle etkileşir.

Bu çalışma, ikisi arasındaki etkileşime bakmak için fare modellerini kullandı. Araştırmacılar, bu etkileşimin bağırsağın korunmasında bir rolünün olup olmadığını ve iltihaplanmayı tetikleyip tetiklemediğini görmek istiyorlardı.

Araştırma insanlar için yeni bir umut ışığı oldu


Çalışma için, araştırmacılar genetiği değiştirilmiş fareleri Crohn benzeri bir koşulda kullandılar. Araştırmacılar bu farelerde Fn14 reseptörlerini sildiler.

Reseptörü olmayan fareler daha az şiddetli enflamasyon yaşarken, Fn14 reseptörleri olanlar kronik devam eden enflamasyona sahipti. İkinci grupta da iz kalmadı.

Dr. Cominelli, “Erken iltihaplanma sırasında, TWEAK / Fn14 doku hasarını iyileştirmek için harekete geçer” açıklamasını yaptı. “Ancak, daha sonra, kronik enflamasyon, artmış ve kalıcı Fn14 seviyeleri patolojik inflamasyon ve fibrozise neden olabilir.”

Bu önemli bir bulgu olmasına rağmen, sonuçlar mutlaka insanlarda birebir aynı olmayabilir.

Bunun üzerine, Dr. Cominelli ve ekibi İBH olan ve olmayan kişilerden bağırsak dokusunu incelemek için moleküler tanılamayı kullanmaya başladılar.

Ekip, TWEAK ve Fn14 arasındaki etkileşimin Crohn’lu insanlarda aşırı işlediğini buldu.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326078.php

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close