Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Bağırsak Mikrobiyomu Saatten Saate, Aydan Aya Değişiyor

Zaman içinde bireyler arası değişiklikler ilaçların neden herkeste aynı etkiyi göstermediğini açıklayabilir.

Araştırmacılar, bir kişinin bağırsak mikrobiyal popülasyonunun bileşiminin sabahtan akşama ve aydan aya farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

California San Diego Üniversitesi’nden kıdemli araştırmacı Amir Zarrinpar, MD, PhD’ye göre, dünya çapında toplanan 18.000’den fazla zaman damgalı dışkı örneğinin analizi, bağırsak mikrobiyomunda yaygın olarak bulunan farklı bakteri filumları ve aileleri için ortalanmış log-oran değerlerinin (göreceli bolluğun bir ölçüsü) tek bir gün boyunca ve ayrıca bir yıl boyunca önemli ölçüde değiştiğini gösterdi.

Actinobacteriota gibi bazı filumların popülasyonları öğleden sonra ve akşam saatlerinde zirve yapma eğilimindeydi. Zarrinpar, Cumartesi gününden itibaren burada düzenlenecek olan yıllık Sindirim Hastalıkları Haftası konferansı öncesinde düzenlenen basın toplantısında, Proteobakteriler gibi diğerlerinin sabahları daha bol olduğunu ve günün ilerleyen saatlerinde düşüşler yaşandığını söyledi.

Dolayısıyla, günün bir noktasında belirli bakteri türleri baskın olabilir, ancak birkaç saat sonra tamamen farklı bir bileşim ortaya çıkabilir. Zarrinpar, analiz edilen filumların “üçte birinden fazlasının”, karıştırıcı değişkenler ayarlandıktan sonra bir dereceye kadar günlük döngü gösterdiğini söyledi.

Mevsimler arasında da benzer örüntüler görüldü: Proteobakteriler yaz aylarında yıllık zirvelerine ulaşıp kış aylarında düşüşe geçerken, Bacteroidota için sonbaharın sonlarında büyük bir zirve ve ilkbaharın sonlarında bir dip noktası bulundu. Verrucomicrobiota için zaman grafiği, ilkbaharda ve yine sonbaharda benzer bir seviyede olmak üzere çifte zirve gösterdi.

Zarrinpar, sıcaklık, nem ve diğer “çevresel faktörlerdeki” mevsimsel değişimlerin muhtemelen bu değişiklikleri tetiklediğini ve farklı bakteri türlerinin kendilerine özgü şekillerde tepki verdiğini söyledi.

Günlük döngü ile ilgili olarak, önemli faktörler olarak “besin ve su mevcudiyeti ve uyku” gibi etkilerden bahsetti.

Ayrıca, bağırsak bakterilerindeki bu önceden tahmin edilmeyen değişimlerin, mikrobiyomun ilaçların metabolize edilmesinde önemli olduğu (ve organ fonksiyonlarını başka şekillerde de etkileyebildiği) ölçüde, insanların neden belirli bir ilaca aynı şekilde yanıt vermediğini açıklamaya yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

“Hekimler ve bilim insanları olarak, bazı hastaların neden bazı ilaçlara diğerlerinden daha güçlü yanıt verdiğini hep merak ederiz. Klinik çalışmaların yürütülmesi açısından, özellikle de geniş kapsamlı, çok yıllı bir çalışmaysa, bir ilaca verilen yanıtta mevsimsel farklılıklar olabileceğini ve eğer öyleyse, bunun mikrobiyom, konakçı bağışıklık sistemi veya post-metabolik süreçler gibi bir şeyden etkilenebileceğini hatırlamanın önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi Zarrinpar basın toplantısında.

“Örneğin, düşündüğümüz ilginç bir şey, hastaların COVID aşılarına verdikleri yanıtların, aşıyı günün hangi saatinde aldıklarına göre farklılık göstermesidir. Mikrobiyom bağışıklık tepkisi üzerinde muazzam bir etkiye sahip olduğundan, [mikrobiyom bileşimindeki] bu varyasyonların aşı tepkisi gibi bir şeyde rolü olup olmadığını merak ediyoruz.”

Mikrobiyom varyasyonları, enfeksiyonlara karşı duyarlılıktaki mevsimsel artış ve azalışları da açıklayabilir.

Mikrobiyom varyasyonunun ilaç ve aşı yanıtlarını yönlendirdiği sonucuna kesin olarak varmak için “henüz çok erken” olduğu konusunda uyardı, ancak açıkça daha fazla çalışmayı hak ediyor.

Dışkı örnekleri, bireylerin gönüllü olarak posta yoluyla kuru çubuk örnekleri gönderdiği bir “vatandaş bilimi” programı olan Amerikan Bağırsak Projesi’nin bir parçası olarak toplandıYeni bir sekme veya pencerede açılır. Zarrinpar’a göre, projenin veri tabanına şimdiye kadar “ağırlıklı olarak Batı ülkelerinden” ve Kuzey Yarımküre’den olmak üzere yaklaşık 100.000 örnek girmiştir ve bunların çoğu 2013-2019 yılları arasında toplanmıştır. Mevcut çalışmaya dahil edilen 18.219 örnek, toplama günü ve saati kaydedilmiş ve örnek başına en az 200 bakteri sayımı yapılmış olanlardır. Herhangi bir bireyden 10’dan fazla numune alınmasına izin verilmemiş ve çocuklardan veya ergenlerden alınan numuneler hariç tutulmuştur.

Zarrinpar basın toplantısında ayrıca verilerin günlük döngü modellerinde bazı bölgesel ve etnik farklılıklar gösterdiğini belirtti. Bu veriler ayrıntılı olarak sunulmamış veya konferanstan önce yayınlanan özete dahil edilmemiştir.

Ayrıca, gelecekteki araştırmalar için önemli bir yönün, günlük ve mevsimsel varyasyonların bireylerin sağlık durumuyla ilişkili olup olmadığını incelemek olduğunu belirtti.

John Gever 2014’ten 2021’e kadar Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmıştır; kendisi artık düzenli olarak katkıda bulunmaktadır.

Kaynak: https://www.medpagetoday.com/meetingcoverage/ddw/104335

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası