Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Bir Maya Türü, Crohn Hastaları İçin Sorun Yaratabilir

0 100

Yeni bulgulara göre, peynir ve diğer gıdalarda bulunan bir mantar mayası, Crohn hastalığı olan kişilerin bağırsaklarında hasara yol açabilir. Perşembe günü yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, Crohn hastalarının bu mayayı, hastalığı olmayan insanlardan daha fazla taşıdığına ve bu mayanın, hastaların sahip olma eğiliminde olan yavaş iyileşen bağırsak yaralarıyla bağlantılı olduğuna dair kanıtlar buldular. Eğer bu kanıtlar geçerliyse, bulgular kronik ve ağrılı durum için yeni tedavilere ve önleyici tedbirlere yol açabilir.

Crohn hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığının (İBH) en iyi bilinen versiyonlarından biridir. İBH’nin bilinen net bir nedeni yoktur, ancak genetiğin ve hatalı çalışan bir bağışıklık sisteminin bu hastalıklarda büyük bir rol oynadığından şüphelenilmektedir. Hastalar, hastalığın alevlenmeleri olarak gelip giden, kronik bağırsak iltihabının neden olduğu, çoğunlukla gastrointestinal semptomların geniş bir yelpazesini yaşarlar. Bunlara ishal, ateş, yoğun kramplar ve kilo kaybı dahildir. Semptomları yönetebilen ilaçlar ve insanların bir bölümün olası tetikleyicilerinden kaçınmasına yardımcı olacak diyetler olmasına rağmen, az sayıda hasta sürekli remisyon yaşar.

Cleveland Clinic’teki ve başka yerlerdeki araştırmacılar, bu hastalarda bağırsağın nasıl ve neden bu kadar hasar gördüğünü açıklamaya yardımcı olabilecek bir şey bulma umuduyla bir süredir Crohn hastalığı üzerinde çalışıyorlar. Science dergisinde yayınlanan yeni araştırmaları olası bir suçluya işaret ediyor: Debaryomyces hansenii adlı bir mantar .

Bilim insanları, Crohn benzeri semptomlar geliştirmek için yapılan farelerin yanı sıra Crohn teşhisi konan insanlardan biyopsi alınan bağırsak dokusu örneklerini incelediler. Her iki grupta da yaralı veya iltihaplı doku çevresinde bol miktarda D. hansenii buldular, ancak sağlıklı insanlardan alınan örneklerde veya Crohn hastalarının iltihaplanmamış dokusunda D. hansenii bulunmadı.

Örneğin, bir grup Crohn hastasından alınan yedi örneğin hepsinde mantar buldular, ancak karşılaştırma olarak kullanılan 10 sağlıklı kontrolden sadece birinde. Ayrıca, bu mayanın farelerde bağırsak yaralarının yavaş iyileşmesiyle doğrudan bağlantılı olduğuna dair kanıtlar buldular. Ve bir Crohn hastasından veya hastalıklı farelerden mantar örnekleri alıp yeni bir sağlıklı fare grubuna verdiklerinde, farelerin bağırsak yaralarını iyileştirme yeteneği daha da kötüleşti. Bu etki daha sonra farelere antifungal (mantar iyileştirici) tedavi uygulandığında tersine döndü.

Araştırmacılar, bir araya getirilen tüm bulguların, bilim insanlarının belirli bir mikropun belirli bir dizi semptoma neden olduğunu kanıtlamak için kullandıkları bir kriter olan Koch’un varsayımlarını yerine getirdiğini söylüyor. Başka bir deyişle, D. hansenii’nin bu hastaların bağırsaklarında bulunan zararsız bir seyirci olmadığını, aynı zamanda aktif bir sorun kaynağı olduğunu öne sürüyor. Bu noktada, hastaların mantarlara nasıl maruz kaldığı veya peynir gibi mayadan zengin gıdaların tek kaynak olup olmayacağı bilinmiyor.

Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsü Enflamasyon ve Bağışıklık Departmanı başkanı Thaddeus Stappenbeck, bir e-postada ” D. hansenii’nin Crohn hastalığı olan hastalarda bağırsağın iç astarındaki ülserlerin onarımını engellediğini düşünüyoruz,” dedi. “Bu özellik, orta ila şiddetli hastalığı olan birçok Crohn hastasının ayırt edici özelliğidir.”

Stappenbeck, mevcut teorilerine göre, mantar enfeksiyonunun Crohn hastalığının kendisine neden olmadığını ekledi. Aksine, “zaten başlamış olan hastalığı sürdürür.”

Bulgular hâlâ küçük bir hasta grubuna ve hayvan araştırmalarına dayanıyor, bu nedenle ekibin teorisinin kesin kanıtı olarak görülmemelidir. Ve haklı olsalar bile, Crohn ve genel olarak İBH, tamamen tek bir mikrop tarafından açıklanamayan semptomları olan karmaşık bir hastalık olarak kalacaktır. Örneğin, inceledikleri farelerde mantar aşırı büyümesi ancak farelere antibiyotik verildikten sonra meydana geldi. Diğer araştırmalar, bağırsak mikrobiyomu olarak adlandırılan bağırsaklarımızın hassas mikroskobik ortamını bozabileceklerinden, antibiyotiklerin Crohn hastaları için olası bir risk faktörü olduğuna işaret etti.

Bununla birlikte, gelecekteki araştırmalar Crohn hastalığı ve D. hansenii arasında güçlü bir bağlantı göstermeye devam ederse , bu, hastalığı yönetmek için önemli yeni tedavilere ve stratejilere yol açabilir. Stappenbeck, “Ülserlerinde D. hansenii bulunan hastalar için mantar önleyici ilaçları test etmeyi düşünüyoruz,” dedi. “Bunun, daha az yan etkiye sahip mantar önleyicilerin gelişimini de teşvik edeceğini umuyoruz.”

Başka bir araştırma alanı, bazı bağışıklık hücreleri tarafından üretilen CC5 adlı bir protein aracılığıyla D. hansenii’nin vücutta bağırsak iltihabına nasıl neden olduğunu hedeflemeyi içerebilir. Araştırmacılar, mayanın peynir ve diğer işlenmiş gıdalarda yaygın olarak bulunduğundan, genel olarak hastaların bu gıdalardan kaçınmasının faydalı olabileceğini söylüyor. Ekip ayrıca mayanın Crohn’lu kişilerin bağırsak mikrobiyomu ve bağışıklık sistemleri ile nasıl etkileşime girdiğini araştırmaya devam etmeyi planlıyor.

Bu makale, çalışmanın yazarlarından birinin yorumlarıyla güncellendi.

Kaynak: https://gizmodo.com/a-common-yeast-may-cause-trouble-for-crohn-s-patients-1846457217

Yazar: Ed Cara

Çeviri: crohntedavisi.com çeviri ekibi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.