Çölyak Hastalığı için Geleceğin Tedavileri

Date:

Şu anda çölyak hastalığı olan bir hasta için mevcut tek tedavi katı bir glutensiz diyettir. Ömür boyu glütenden tamamen arındırılmış bir diyet çok maliyetli ve zorlayıcı olabilir. Birçok hastanın bağırsakları tamamen iyileşmez ve çoğunlukla glutensiz diyete uyulmaması nedeniyle semptomlardan muzdarip olmaya devam ederler. Hastaların en iyi çabalarına rağmen, çapraz kontaminasyon yoluyla kazara gluten alımı sağlıklarını ve refahlarını tehlikeye atmaya devam etmektedir. Çölyak hastalığı ile yaşamanın yükünü azaltmak ve uzun vadeli sağlık sonuçlarını iyileştirmek umuduyla gelecekteki ilaç tedavileri şu anda geliştirilmektedir. Daha fazlasını şurada bulabilirsiniz.

Klinik Öncesi

AMYRA, glutenin toksik potansiyelini engellemeyi hedefleyen, çölyak hastalığı için son derece umut verici, yeni, enzim bazlı bir tedavi geliştiren bir biyoteknoloji şirketidir. AMYRA Biotech AG hakkında daha fazlasını okuyun .

Avaxia’daki mevcut araştırma çabaları, öncelikle gastrointestinal sistemin enflamatuar hastalıklarına odaklanmaktadır. Avaxia, çölyak hastalığını iyileştirebilecek antikorlar için potansiyel hedefler belirlemiştir. Avaxia Biologics hakkında daha fazlasını okuyun .

Equillium, Şubat 2022’de Bioniz Therapeutics’i satın alan klinik aşamalı bir biyoteknoloji şirketidir. EQ102, IL-15 ve IL-21’i seçici olarak hedefleyen, sınıfının birincisi, bi-spesifik bir sitokin inhibitörüdür. EQ102 klinik geliştirme için hazır ve Equillium bu yılın sonlarında çölyak hastalarında Faz 1 çalışmasını başlatmayı planlıyor. Equillium hakkında daha fazlasını okuyun.

ExPharma Limited, Nemysis Limited’i satın alan bir tıbbi gıda geliştirme şirketidir. Mayıs 2021’de Nemysis, çölyak hastalığı hastalarında ve glütene duyarlı koşullarda glüten toksisitesine karşı birinci basamak bir tedavinin geliştirilmesi için bir aday olan E40 için Kanada patentinin verildiğini duyurdu. ExPharma ve Nemysis hakkında daha fazlasını okuyun .

Mozart Therapeutics, çölyak hastalığı ve diğer otoimmün bozuklukların tedavisi için CD8 T düzenleyici hücre modülatörleri geliştiriyor. Mayıs 2022’de Mozart araştırmacıları, hedeflenen CD8 Treg modülatörlerinin hastalığa neden olan bağışıklık hücrelerini ortadan kaldırarak enflamatuar otoimmün yanıtı azaltma potansiyelini ortaya çıkaran klinik öncesi bulguları sundu. Mozart Terapileri hakkında daha fazlasını okuyun .

Precigen ActoBio (eski adıyla ActoBio Therapeutics), yeni bir mikrop bazlı terapötik ajan sınıfına odaklanan yenilikçi bir klinik aşamalı biyoteknoloji şirketidir. Precigen ActoBio’nun AG017’si (ActoBiotics®), bir sitokin (bağışıklık sistemini değiştiren bir protein) ile kombinasyon halinde bir gliadin peptidini (glütenin bir bileşeni) ifade etmek üzere özel olarak tasarlanmış, güvenli gıda sınıfı bakteri Lactococcus lactis’e dayanan antijene özgü bir immünoterapi adayıdır. sistem). Bu araştırma terapisi, glüten duyarlılığını tersine çevirme potansiyeline sahiptir. Precigen ActoBio, AG017’yi çölyak hastalarında güvenlik ve etkinlik açısından test etmeyi umuyor. Precigen ActoBio hakkında daha fazlasını okuyun .

Provid, sentetik ve tıbbi kimyaya odaklanıyor ve çölyak hastalığıyla ilişkili iki gen olan DQ2 ve DQ8’in inhibitörlerini geliştiriyor. Provid İlaçları hakkında daha fazlasını okuyun .

Selecta’nın çölyak hastalığı programı, çölyak hastalığının tedavisi için bir immünoterapi geliştirmek üzere tescilli Sentetik Aşı Parçacığı (SVP™) platformunu kullanarak bağışıklık toleransı oluşturmaya odaklanmıştır. Selecta Biosciences hakkında daha fazlasını okuyun .

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...