Crohn hastalığı çalışması genetik varyantı tedaviyi kişiselleştirme potansiyeli ile tanımlar

Date:

Pahalı ve yaygın olarak kullanılan bir ilaç grubunun neden Crohn hastalığı olan bazı hastalarda başarısız olduğunu görmek için yapılan en büyük çalışma, ilaç tedavisini bireyselleştirebilecek genetik bir belirleyici belirledi.

İngiltere’nin Exeter Üniversitesi, Royal Devon ve Exeter NHS Vakfı Vakfı ve Wellcome Sanger Enstitüsü liderliğindeki bir işbirliği, nüfusun% 40’ının taşıdığı genetik bir varyantın bazı hastaların neden anti-TNF ilaçlarına karşı antikor geliştirdiğini açıkladı. infliximab ve adalimumab ve cevap kaybeder. Yazarlar, tedaviden önce yapılan genetik testlerin, bireysel hastalar için en etkili tedavi seçimini kolaylaştırarak tedavi başarısızlık oranını azaltacağını doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiği sonucuna varmıştır. Wellcome, Crohn’s & Colitis UK, Guts UK, Cure Crohn’s Colitis tarafından kısmen finanse edilen ve NIHR tarafından desteklenen araştırma, ilk kez doğru hasta için doğru ilacı bulmayı taahhüt eden bir çalışma programının bir parçasıdır.

Anti-tümör nekroz faktörü (TNF) ilaçları, infliksimab ve adalimumab, diğer tedaviler işe yaramadığında orta ila şiddetli Crohn hastalığı ve ülseratif kolitli hastaları tedavi etmek için kullanılır. Biyolojik ilaçlar olarak da bilinen bu ilaçlar, kalıcı bağırsak iltihabını yönlendiren bir protein olan TNF’yi bloke ederek çalışır. 1990’larda tanıtılan anti-TNF ilaçları, şimdi NHS’deki ilaç harcaması ile ilk beşte yer alıyor.

Gastroenteroloji’de yayınlanan Crohn hastalığı çalışmasında (PANTS) Kişiselleştirilmiş anti-TNF tedavisi, türünün en büyük kohortu olan 120 İngiliz hastanesinde anti-TNF tedavisine başlayan 1.240 Crohn hastalığı olan hastanın klinik verilerine ve genetiğine baktı.

Anti-TNF ilaçları Crohn ve Kolitli insanlar için yeni bir umut vermiş ve önemli bir tedavi seçeneği sunmuş olsa da, birçok hasta zamanla yanıtı kaybeder. Hastaların yanıtı kaybetmesinin başlıca nedenlerinden biri, ilaca karşı bir bağışıklık tepkisinin gelişmesidir (immünojenisite). Anti-TNF ilaçları, canlı hücrelerin içinde yapılan büyük, karmaşık moleküllerdir. Tekrarlanan uygulama, bağışıklık sisteminin ilacı ilaçtan ziyade potansiyel bir tehdit olarak tanımasına ve ilaca karşı antikor üretimine yol açmasına neden olur. Bu antikorlar, ilaçların vücuttan uzaklaştırılma hızını arttırır. Antikorlar, tedavinin etkinliğini azaltmanın yanı sıra , enjeksiyon veya infüzyon sırasında olumsuz ilaç reaksiyonlarına da neden olabilir . Bu araştırma genetik bir belirleyici belirledi HLA-DQA1 * 05, infliximab ve adalimumab 2 katına karşı antikor gelişme riskini artıran Avrupa nüfusunun yüzde 40’ı tarafından taşınmaktadır.

Crohn hastalığı, sindirim sisteminin iltihaplanmasına ve ülserasyonuna neden olan yaşam boyu bir hastalıktır. İngiltere’de Crohn hastalığı olan yaklaşık 160.000 hasta var ve bu sayı artıyor – bu gizli bir sağlık krizidir. Hastalık en sık genç yetişkinlerde, ergenlerde ve çocuklarda görülür. Semptomlar arasında acil ishal, rektal kanama, karın ağrısı , derin yorgunluk ve kilo kaybı bulunur.

PANTS araştırmacısı Exeter Üniversitesi İnflamatuar Bağırsak Hastalığı ve Farmakogenetik Araştırma Grubu Başkanı Profesör Tariq Ahmad ve İngiltere Kraliyet Devon ve Exeter Hastanesi danışman gastroenteroloğu şunları söyledi: “Bu tür bir araştırmanın, İnflamatuar bağırsak hastalığı olan hastalar için uygun maliyetli, tedavi stratejileri. “

Crohn’s ve Colitis UK Araştırma Direktörü Helen Terry: “Crohn ve Colitis tedavisinin geleceği kişiselleştirilmiş bir ilaçtır, bu nedenle anti-TNF ilaçlarının neden Crohn’lu bazı insanlar için işe yaramadığını açıklayan genetik bir markörün tanımlanması Bu sonuçlar son derece ümit vericidir ve daha fazla araştırma yapılması, bu zayıflatıcı koşullarla yaşayan insanlar için kişiselleştirilmiş tedaviye ve daha iyi sonuçlara yol açabilir. “

Guts UK Araştırma Müdürü Manuela Volta, sindirim bozukluğu ile mücadeleye adanmış bir yardım kuruluşu şunları söyledi: “Bu çığır açan çalışmayı desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Bu, 200 kişi başına yaklaşık 1 kişi için kişiselleştirilmiş tıp hedefine doğru önemli bir adımdır. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit: Tedaviden önce genetik testin Crohn # ve Colitis hastalarına daha iyi ve en etkili kişiselleştirilmiş tedaviler almalarına yardımcı olacağını doğrulamak için daha fazla denemeye ihtiyacımız olacak. “

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...