Crohn Hastalığı İle Omurga Problemleri Arasındaki Bağ

Date:

Japonya’da yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları Crohn hastalığı ile omurga eğriliği arasında olası bir bağlantıdan bahsediyor.

Araştırma, Vertebral Subluksasyon Araştırma Dergisinde yayınlandı ve daha önce yapılmış, alerjik hastalığı olan 3.000’den fazla hasta ile 1000’den fazla alerjik olmayan hastayı kapsayan bir araştırmadan doğdu. Bağışıklık fonksiyonu, vertebral subluksasyonlar denilen omurga yer değiştirmeleri ve bu yer değiştirmelerin azaltılmasının Crohn hastalığı belirtilerinin iyileşmesi ve bazı vakalarda tamamen geçmesi ile sonuçlanması arasındaki ilişkiye odaklanmıştı.

Crohn hastalığı ince bağırsaklarda iltihaplanmaya yol açar ama sindirim sisteminin ağızdan anüse kadar herhangi bir kısmını etkileyebilir. İltihaplanma ağrıya sebep olur ve bağırsakların sık sık boşalmasına yol açar, ishalle sonuçlanır.

Crohn hastalığına neyin sebep olduğuna dair birçok görüş var, ama hiçbirisi kanıtlanmış değil. En popüler olanı vücudun bağışıklık sisteminin barsaklarda sürekli iltihaplanmaya sebep olarak bir virüse veya bakteriye tepki göstermesidir.

Crohn hastalığının tedavisi iltihaplanmanın kontrol edilmesi için kortikosteroidlerin kullanımını içerir ama bu ilaçlar aktif Crohn hastalığının en etkili ilaçları olarak kabul edilseler de enfeksiyona daha fazla duyarlılık gibi ciddi yan etkileri vardır. Ayrıca bağışıklık baskılayıcı ilaçlar da Crohn hastalığının tedavisinde kullanılır.

Araştırmanlara göre: ‘Bu korkunç hastalıkla baş etmek için başka yollar geliştirmek bu yüzden böylesine önemlidir. Bağışıklık ve sinir sisteminin işlevini arttıracak tedaviler bulabilirsek belki ilaçların zararlı yan etkileri olmadan bu hastalığa yakalanmış milyonlarca insana yardım edebiliriz.’

1992’de başlayan araştırmanın odak noktası omurga yer değişimleri, alerjik hastalıklar, astım, Crohn hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu ve ülseratif kolit arasındaki ilişki olmuştur. Bu hastaların ortak probleminin omurgada bozukluklar ve kısmi çıkıklar olduğu gözlemlendikten sonra bu ilişki kurulmuştur. Bu tür hastaların çoğunun masajla tedavi sonrası daha iyi olduklarının gözlenmesi, masajla tedavinin bu sağlık problemlerine cevap olduğuna ikna etmiş ve daha ayrıntılı araştırma yapma ihtiyacını doğurmuştur.

Araştırmanların da belirttiği gibi,’Alerjik hastalıklar,  polinosis, alerjik rinit, atopik dermatit, saman nezlesi, bronşiyal astım, ilaç alerjileri, Crohn hastalığı ve iltihaplı bağırsak hastalığı da bulunan geniş bir bozukluk grubudur. Yalnız Japonya’da bu hastalıklar milyonlarca insanı etkilemektedir. Bu hastalıklar fiziksel güç, bağışıklık yetersizliği ve otonom dengesizlik temelinde insanların yaşam kalitesini düşürmekte, beraberinde sosyal refahlarına, okul başarılarına ve işteki verimliliklerine de etki etmektedir. Bu hastaları tedavi etmek için verilen steroid ilaçların ve bağışıklık baskılayıcıların korkunç yan etkilerini de buna eklemek lazım.’

Her ne kadar sonuçlar heyecan verici olsa da daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Masajla tedavinin ardından iyileşmiş bağışıklık ve sinir sistemi fonksiyonunu gösteren diğer araştırmalar düşünüldüğünde bu heyecan hiç de yersiz değil.

Omurga masajı uzmanları, omurganın yanlış hizalanmalarını ve sinirlerin işleyişine müdahale eden ilgili problemleri düzeltirler. Omurgadaki bu problemlere vertebral subluksasyonlar (omugada kısmi çıkıklar) denir ve etkilenmiş omurga kemiklerinin ağrısız bir şekilde omurga masajı uzmanları tarafından düzeltilebilirler.

Kaynak: http://www.hemensaglik.com/makale/crohn-hastaligi-ile-omurga-problemleri-arasindaki-bag

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...