Reklam Bölümü
Crohn Tanı Yöntemleri

CROHN HASTALIĞI NEDİR?

Crohn hastalığı nedir?

Öncelikle Crohn hastalığı, bulaşıcı bir hastalık değildir.

İnsanların yedikleri yemekler veya içecekler vasıtasıyla bu hastalığa yakalanması söz konusu değildir. Crohn hastalığı kronik/süreğen bir bağırsak ve sindirim sistemi hastalığıdır… Crohn yaygın olarak görülen bir hastalık değildir. Crohn, ağızdan bağlayıp anüse kadar tüm sindirim sistemini veya herhangi bir bölgesini tutan iltihaplı bir seyreden bir hastalıktır.

Crohn hastalığı ince veya kalın bağırsakta ya da her ikisinde birden tutulum yapailiyor.

15-30 ve 60-70 yaş grupları olmak üzere iki yaş grubunda daha sık görülüyor.

* Tekrarlayıcı bir hastalık… Şiddetli karın ağrıları, ishal atakları yaşatıyor. 10 hastadan 1’inde süreklilik yapabiliyor. Bir sporcunun, müsabakaya çıkıp oynaması mümkün olmuyor.

* “Hastalığa yakalanmamak için bunlara dikkat etmek gerekiyor” diyemiyoruz. Sebebi tam olarak bilinmiyor. Genetik bazı özelliklerin rol aldığı tahmin ediliyor.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close