Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn Hastalığı kronik bir durumdur

Crohn Hastalığı kronik bir durumdur

Vücudunuzun anlayış ve belirtiler yöneterek, tam ve tatmin edici bir hayat yaşayabilir

Crohn Hastalığı Nedir?

İlk meslektaşları Dr Leon Ginzburg ve Dr Gordon D. Oppenheimer ile birlikte 1932 yılında hastalığı tarif Dr Burrill B. Crohn, Adını, Crohn hastalığı İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (İBH) olarak bilinen şartları grubuna aittir. Crohn hastalığı, gastrointestinal yolun bir kronik inflamatuar bir durumdur.

Inflamatuvar barsak hastalıkları hakkında okurken, Crohn hastalığı gibi aynı şey olmadığını bilmek önemlidirülseratif kolit , IBD’nin başka bir tip. Bu iki hastalıkların belirtileri oldukça benzerdir, fakat mide-bağırsak yolunda (GI yolu) etkilenen alanlar farklıdır.

Crohn en yaygın olarak ince barsak (ileum) ve kolon başından sonuna etkiler, ama aynı ağzından anüs, gastrointestinal (GI) sistem herhangi bir kısmını etkileyebilir. Ülseratif kolitin, kolon sınırlıdır da kalın bağırsak adı.

GI Yolu bir örnek indirin (. Pdf)

Ülseratif kolit, sadece kolonun iç astar içerir iken, Crohn hastalığı, aynı zamanda, bağırsak duvarının tüm kalınlığını etkileyebilir. Son olarak, Crohn hastalığı, bağırsak iltihabı “atlamak” olabilir – hastalıklı barsağın yamalar arasında normal alanlar bırakarak. Ülseratif kolit bu oluşmaz.

İşaretler ve belirtileri tanıma

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Belirtileri hastadan hastaya değişir ve bazıları diğerlerinden daha yaygın olsa da, otoimmün hastalıklarnın anlatıldığı belirtileri şunlardır:

GI iltihabı ile ilgili belirtiler:

 • Kalıcı İshal
 • Rektal kanama
 • Bağırsakları taşımak için acil ihtiyaç
 • Karın krampları ve ağrısı
 • Eksik tahliye hissi
 • Kabızlık (bağırsak tıkanması neden olabilir)

Ayrıca İBH ile ilişkili olabilir genel semptomlar:

 • Ateş
 • Iştah kaybı
 • Kilo Kaybı
 • Yorgunluk
 • Gece terlemeleri
 • Normal adet döngüsü Kaybı

Eğer Crohn Hastalığı belirtileri belirtileri gösteren düşünmek bile, doktorunuz tarafından yapılan sadece uygun test bir tanı hale getirebilir.

Crohn çoğu deneyim iştah kaybı ve muzdarip insanlar bir sonucu olarak kilo kaybedebilirsiniz. Düşük enerji ve yorgunluk hissi de yaygındır. Küçük çocuklar arasında, Crohn büyüme ve gelişimini geciktirebilir.

Crohn kronik bir hastalık olduğunu, bu nedenle bu hastalar büyük olasılıkla deneyim süreler demektir zaman otoimmün hastalıklar dönemleri takip ve belirtilere neden hastalık fişekleri, zaman hastaların tüm bildirimler belirti olmayabilir.

Daha ciddi durumlarda, Crohn özellikle barsak hareketleri sırasında, ağrı ve kanamaya neden olabilir, anüs astar gözyaşlarına (fissür) yol açabilir. Enflamasyon da fistül gelişebilir neden olabilir. Bir fistül bağırsağın bir döngüden diğerine yol açan bir tünel, ya da mesane, vajina ya da cilde bağırsak bağlanır. Bu acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur.

Sizin veya sevilen bir deneyim gastrointestinal hangi parçası bağlı olabilir belirtileri etkilenir. Hakkında daha fazla otoimmün hastalıklar Crohn Hastalığı ve İlişkili Belirtileri Türleri .

Crohn Hastalığının nedenleri nelerdir? Kim Etkilenecek?

Crohn hastalığı gibi birçok 700,000 Amerikalıyı etkileyebilir. Erkekler ve kadınlar etkilenecek eşit muhtemeldir, ve hastalık her yaşta ortaya çıkabilir iken, Crohn 15 ile 35 yaş arasındaki ergen ve genç erişkinlerde daha yaygındır.

Crohn Hastalığı nedenleri iyi anlaşılmış değildir. Diyet ve stres Crohn Hastalığı kötüleştirebilir, ancak onlar kendi hastalığa neden olmaz. Son araştırmalar kalıtsal, genetik anlaşılacağı, ve / veya çevresel faktörler Crohn Hastalığı gelişimine katkıda bulunur.

GI sistem normal olarak sindirim yardım birçok zararsız bakteri içerir. Bağışıklık sistemi genellikle saldırıları ve bakteri, virüs, mantar ve diğer mikroorganizmalar gibi yabancı işgalcilere, öldürür. Normal şartlar altında, bağırsaklarda zararsız bakteriler böyle bir saldırıya karşı korunmaktadır. İBH olan kişilerde, bu bakteriler zararlı işgalciler için yanlış ve bağışıklık sistemi yanıtı bağlar. Hücreler bağırsaklara kan dışarı seyahat ve inflamasyon (normal bağışıklık sistemi yanıtı) üretirler. Bununla birlikte, enflamasyon, kronik iltihabı, ülser, bağırsak duvarının kalınlaşması ve sonunda hastanın belirtileri neden yol açan, çökmek değildir.

Crohn ailelerde çalıştırmak eğilimindedir, bu yüzden ya da yakın akraba hastalığı varsa, aile üyeleri Crohn gelişen belirgin bir şekilde artan bir şans var. Hastalıklardan biriyle derece akrabası (anne, çocuk veya kardeş) – Çalışmalar etkilenen bireylerin% 5% 20 bir ilk olduğunu göstermiştir. Risk, ülseratif kolit, Crohn hastalığı göre daha fazladır. Risk iki ebeveyn IBD olduğunda da esas olarak daha yüksektir. Hastalık Avrupa kökenli Yahudiler dahil Doğu Avrupa kökenli, insanlar arasında en yaygın olanıdır. Son yıllarda vakaların giderek artan sayıda Afrikalı Amerikalı nüfus arasında rapor edilmiştir.

Ayrıca yaşadığımız ortam bir rol oynadığı görülmektedir. Crohn kentsel ziyade kırsal alanlarda ve oldukça güney iklimlerde daha kuzey, gelişmiş ülkelerden ziyade gelişmemiş ülkelerde daha sık görülür.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı