Crohn Hastalığının Tedavisi Bulundu mu? 2022

Date:

Crohn’un Tedavisi Konusunda Neden Umutluyum?

Neha Pathak, MD 18 Ekim 2022

Kimberly Weaver, MD tarafından Stephanie Watson’a aktarıldığı gibi

Yeni biyolojik ve küçük moleküllü ilaçlar da dahil olmak üzere Crohn hastalığını tedavi etmek için birçok mükemmel seçeneğe sahip olduğumuz bir dönemde gastroenterolog olarak çalıştığım için şanslıyım. Araştırmacıların klinik çalışmalarda üzerinde çalıştıkları yeni tedavilerin sayısı, bu kronik iltihaplı rahatsızlığı olan insanların durumu hakkında beni daha da umutlandırıyor.

Doğru Tedaviyi Seçmek

Crohn hastalığının tedavisi çok kişiseldir. Hastalarımı her zaman karar verme sürecine dahil etmeye çalışıyorum. Bir ilaç seçerken etkinliğini ve güvenilirliğini göz önünde bulundururum. Ayrıca aşağıdaki gibi şeyleri de göz önünde bulundururum:

Kişinin yaşı
Genel sağlık durumları
Ayrıca cilt ve eklem rahatsızlıkları olup olmadığı
Bağırsak iltihaplarının nerede ve ne kadar ciddi olduğu
Crohn hastalığının darlıkları veya başka komplikasyonları olup olmadığı
Ayrıca, ilacı evde enjeksiyon olarak mı yoksa hastanede infüzyon olarak mı almayı tercih ettikleri de dahil olmak üzere değerleri hakkında konuşuyoruz.

Crohn tedavisinde amaç, komplikasyonları önlerken semptomları ve yaşam kalitesini iyileştirmektir. Genellikle “hedefe yönelik tedavi” stratejisini kullanırız. Bu, hastalığı remisyona sokmak için hem semptomları hem de enflamasyonu temizlemeye çalıştığımız anlamına gelir.

Biyolojik İlaçlar

Biyolojik ilaçlar, orta ila şiddetli Crohn hastalığı için reçete ettiğimiz ilaçlardır. Bunlar canlı organizmalardan elde edilen büyük proteinlerdir. Vücutta enflamasyonu tetikleyen belirli süreçleri hedef alırlar.

Crohn hastalığını tedavi etmek için çeşitli biyolojik ilaç sınıfları onaylanmıştır. Her biri iltihaplanmaya neden olan farklı bir proteine karşı çalışır.

Tümör nekroz faktörü (TNF) adı verilen proteini inhibe eden ilaçlarımız bulunmaktadır:

Adalimumab (Humira)
Certolizumab pegol (Cimzia)
İnfliksimab (Remicade)
Daha yakın zamanda onaylanan biyolojikler şunlardır:

İnterlökin 12 ve 23 (IL-12 ve IL-23) proteinlerini bloke ederek çalışan Ustekinumab (Stelara)
Vedolizumab (Entyvio), beyaz kan hücrelerinin bağırsak içine hareket etmesini engeller
Biyobenzerler, halihazırda onaylanmış olan biyolojik ilaçların muadilleridir Crohn hastaları için orijinal olarak onaylanmış biyolojik tedavi ile aynı etkinlik ve güvenliğe sahiptirler. Bunlar şunları içerir:

Infliximab-abda (Renflexis)
Infliximab-axxq (Avsola)
Infliximab-dyyb (Inflectra)
Cerrahi, Crohn’un yönetiminde her zaman önemli bir rol oynamıştır ve hayat kurtarıcı olabilir. Ancak bu yeni ilaçlar sayesinde ameliyat oranları azalıyor gibi görünüyor. İlaçlarımız iltihaplanmayı daha iyi kontrol ediyor, bu nedenle insanların geçmişte ihtiyaç duyabilecekleri ameliyatlardan kaçınmalarına yardımcı olabilirler.

Daha İyi Sonuçlar Aramak

Hangi hastaların belirli bir ilaca en iyi yanıtı vereceğini daha iyi anlamaya çalışıyoruz, özellikle de tedavi cephaneliğimiz genişlediğinden beri. Biyobelirteçleri (bir kişinin kanındaki maddeler) belirlemeye çalışıyoruz, bu da bizi onlar için doğru tedaviye yönlendirmeye yardımcı oluyor.

Crohn’lu bazı kişilerin insan lökosit antijeni (HLA) DQA1*05 aleli adı verilen genetik bir işaret taşıdığını öğrendik. Bu durum onları anti-TNF biyolojik ilaçlara karşı antikor oluşturma konusunda yüksek risk altına sokabilir. Bu da bu ilaçların daha az etkili olmasına neden olabilir.

Bir kişinin bu belirteci taşıdığını biliyorsak, genellikle anti-TNF biyolojik artı bağışıklık düzenleyici bir ilaç ile kombinasyon tedavisi kullanırız. Ya da ilk tedavi olarak anti-TNF olmayan bir biyolojik ilaç kullanırız.

Bu belirteci kontrol etmek standart uygulamamızın bir parçası değil çünkü sigorta maliyeti karşılamayabilir. Ancak gelecekte, bu veya diğer belirteçleri kontrol etmek için bir kan testi yapmak, belirli bir hasta için en iyi sonucu verecek tedaviyi seçmemize yardımcı olabilir.

Neden İyimserim

Crohn hastalığını tedavi etmek için heyecan verici bir zamandayız. Bu hastalığın hem teşhisinde hem de yönetiminde büyük adımlar attık. Ve komplikasyonları önlemede daha iyi hale geldik.

Crohn hastalığı için, bazıları yeni terapötik hedeflere sahip olan birçok ilaç geliştirilmektedir. Bunlardan bazıları haplardır:

Sfingozin-1-fosfat (S1P) reseptör modülatörü ozanimod (Zeposia)
Seçici Janus kinaz (JAK) 1 inhibitörü upadacitinib (Rinvoq)
Bu heyecan verici çünkü insanlar infüzyon için doktorlarının muayenehanesine gitmek ya da kendilerine iğne yaptırmak yerine bu ilaçları ağız yoluyla alabiliyorlar.

IL-23’ü bloke eden bir ilacın yetişkinlerde orta ila şiddetli Crohn’un tedavisi için onaylanmış olması da beni heyecanlandırıyor. Risankizumab-rzaa (Skyrizi) ilk IL-23 bloke edici olarak 2022 yılında onaylandı. Başka bir enflamatuar hastalık olan sedef hastalığının tedavisinde, bire bir çalışmalar IL-23 inhibitörlerinin ustekinumab (Stelara) ve adalimumabdan (Humira) daha etkili olduğunu göstermiştir.

Devam Eden Zorluklar

Yüksek tansiyon ve diyabet gibi diğer uzun süreli tıbbi rahatsızlıkların çoğunda olduğu gibi, Crohn hastalığı için de hâlâ bir tedavimiz yok. Tedaviden ne kadar uzak olduğumuzu söylemek de zor. Crohn hastalığı karmaşık bir hastalıktır. Genetik, bağışıklık sistemi, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinin bir kombinasyonu hastalığa yol açmada rol oynar.

Ayrıca, Crohn hastalığının birçok farklı türü vardır. Sadece ince bağırsağında iltihap olan biri muhtemelen kolonunda iltihap olan birinden farklıdır. Bazı hastalarda hastalık çok hafif seyreder. Diğerlerinde ise hastalık çok ciddi seyreder ve bağırsak darlaşması veya fistül gibi komplikasyonlar ortaya çıkar. Ne yazık ki hiçbir sihirli hap hastalığın her türünü tedavi edemez.

Bir başka zorluk da tedavinin yüksek maliyetidir. Biyolojik ilaçlar çok pahalı olabilir. Sigorta kapsamına bağlı olarak, tek bir tedavi binlerce dolara mal olabilir.

Bu ilaçları daha uygun fiyatlı hale getirmemiz gerekiyor ki herkes için erişilebilir olsunlar. Hastalarıma mümkün olan en iyi bakımı sunmaya çalışsam da, sigorta şirketleri genellikle biyolojik ilaçların kapsamını reddediyor. Buna hastalarımın birkaç yıldır kullandıkları tedaviler de dahil.

Crohn Hastalığı İle İlgili Daha Fazla Bilgi Edinme

Amacımız Crohn hastalığı için daha etkili tedaviler geliştirmektir. Bir tedavi ve nihayetinde bu durumu önlemenin bir yolu için çalışmaya devam ediyoruz.

Klinik araştırmalar Crohn hastalarına yeni ve gelişmekte olan tedavilere erişim imkanı sunmaktadır. Klinik araştırmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Crohn hastalığınızı tedavi eden gastroenterologla konuşun veya Crohn’s & Colitis Foundation web sitesini ziyaret edin.

Kaynak: https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/crohns-disease/features/crohns-hopeful-treatment

Yararlanılan Kaynaklar:

Gastroenterology: “HLA-DQA*05 Carriage Associated with Development of Anti-Drug Antibodies to Infliximab and Adalimumab in Patients with Crohn’s Disease.”

Inflammatory Bowel Diseases: “Incidence rates for surgery in Crohn’s disease have decreased: A population-based time-trend analysis.”

Kimberly Weaver, MD, assistant professor, division of Gastroenterology and Hepatology, University of North Carolina School of Medicine, Chapel Hill, NC.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...