Reklam Bölümü
Akademik Çalışmalar

Crohn hastalığının sebebi bir Mycobacterium türü mü?

Crohn Hastalığının Nedenleri Üzerine

John M.Aitken, KhoiPhan, Samantha E.Bodman, SowmyaSharma, AnthonyWatt, Peter M.George, Gaurav Agrawal, Andrew B.M.Tie, Otakaro Pathways, Christchurch, New Zealand, Southern Community Laboratories, Wellington Hospital, Wellington, New Zealand, Medlab Pathology, Australia, Guy’s and St Thomas’ Hospitals NHS Foundation Trust, Kings College, London, UK

Özet
Ruminantlarda Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis (MAP), Johne hastalığı (JD) adı verilen kronik granülomatöz iltihaplı bağırsak hastalığının etken organizmasıdır. Bazı araştırmacılar MAP’nin, insanlarda görülen ve JD’nin bazı histolojik özelliklerini paylaşan iltihaplı bir bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığı (CD) ile de ilişkili olduğu varsayımında bulunmuştur. Araştırmacılar tarafından nedenselliği göstermeye yönelik çok sayıda girişime rağmen, CD’de MAP tutulumunun doğrudan mikrobiyolojik kanıtı hâlâ bulunamamıştır. Daha da önemlisi, CD hastalarının dokularında mikobakterileri güvenilir ve tekrarlanabilir bir şekilde göstermek mümkün olmamıştır. Dokudaki mikobakterileri görselleştirmeye yönelik geçmiş girişimler, Mycobacterium tuberculosis kompleksi (MTB) için optimize edilmiş boyaların kullanılması ve hem tüberküloz dışı mikobakteriler (NTM) hem de hücre duvarı eksikliği olan mikobakteriler (CWDM) için güvenilir bakteriyolojik kültür ortamlarının bulunmaması nedeniyle engellenmiş olabilir.

Burada, Crohn hastalığı olan hastalardan çıkarılan dokularda CWDM’nin gösterilmesi için bir Ziehl-Neelsen (ZN) boyama yöntemi tanımlamakta, CWDM’nin konak doku reaksiyonları ile in situ ilişkisini ortaya koymakta ve bunu doku iltihabının bir nedeni olarak öne sürmekteyiz. Tanımlanan ZN boyasını kullanarak, Crohn hastalığı tanısı konan hastalardan alınan 18 doku örneğinin 18’inde ve inflamatuvar bağırsak hastalığı olmayan 15 kontrol örneğinin sıfırında CWDM’nin varlığını gösterdik.

Makalenin tamamını okumak için: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031302521002348?dgcid=author&fbclid=IwAR3B9Or13_WK8ebwx3izkWV6wN2eZNcYthtHDwR-OhnkQ0cm5G7nYShFcs8

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close