Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

İBH, Crohn ve Kolit için Yabani Kekik Yağı

Gerçekten de doğanın en iyi anti-biyotiğidir. Neredeyse kendi sınıfında yer alan bu madde, istenmeyen patojenleri hızla yok etme yeteneğine sahiptir. Karvakrol, timol, linoleik asitler, ursolik asitler ve fenolik glikozitler de dahil olmak üzere çok çeşitli kimyasal bileşikleri nedeniyle bu yağ tedavi edici olmanın ötesindedir.

Tadı duyuları sarssa da, anti-viral, anti-parazitik, anti-bakteriyel, anti-mantar, anti-inflamatuar etkileri bu güçlü yağın yutulmasındaki tüm direnci gölgede bırakır. Terapötik olarak çok çeşitli kullanımı nedeniyle, Kekik Yağının fayda sağlayamayacağı pek çok durum yoktur.

Soğuk algınlığı ya da grip ilk başladığında kesinlikle ulaşabileceğiniz bir şeydir, Brezilya’daki Amazon gezisinde kesinlikle yanınıza almalısınız (teşekkürler parazitler) ve evet, spor salonundan ya da yoga duşundan aldığınız sporcu ayağını temizleyecektir.

Bu bitkinin gücü bu örneklerin çok ötesindedir; Sindirim Savaşçıları Blogu (IBS, Crohn, Kolit) için yazılan bu makalenin amacı için Kekik Yağının kişinin gastrointestinal sistemi üzerindeki etkilerine odaklanalım. Ama önce biraz arka plan…..

Esansiyel Yağ ve Takviye Formu

Kekik Yağının takviye formuna karşı esansiyel Kekik Yağının rollerini tanımlayalım. Bu açıklama önemlidir, çünkü birçok kişi bunu uçucu bir yağ sanmakta ve Young Living veya Doterra uçucu yağ şişelerinin işlerini göreceğini düşünmektedir.

Kekik yağının uçucu yağ karışımını ağızdan almayın! Temas ettiği her dokuyu yakacaktır. Evet, her ikisi de kekik bitkisinin yapraklarından üretiliyor, peki neden bu maddenin uçucu yağ versiyonu zarar veriyor ve uçucu yağ olmayan versiyonu tıbbi olarak kullanılıyor? İki çok ayırt edici şey:

Tesir Gücü
Seyreltme

Uçucu yağ karışımları (çok güzel kokan ve genellikle doğal parfüm olarak kullanılanlar) çok rafine bir buhar damıtma işleminden geçerek tam konsantrasyonda şişelenir. Kekiğin bu formu (genellikle temizlik, yemek pişirme, böcek kovucu vb. için kullanılır), gücü nedeniyle çok farklı özelliklere sahiptir.

Esansiyel olmayan Kekik Yağı terapötik düzeyde karvakrol ve timol içerir. Takviye formunda (sıvı veya kapsül) satın alındığında, genellikle zeytinyağı olmak üzere bir yağ taşıyıcıya emülsifiye edilir. Bu onu tüketilebilir hale getirir. Unutmayın:

İlaç ve Zehir Arasındaki Fark Dozdur

Karvakrol ve Timol Tam Olarak Nedir?

Karvakrol ve timol sadece kekik yağında değil, kekik yağı, biber otu yağı ve yabani bergamotta da bulunan bitki fenolleridir. Kekik yağı çok yüksek bir karvakrol konsantrasyonuna sahiptir, dolayısıyla bu kadar tıbbi olmasının nedeni de budur.

Ancak karvakrol sentetik olarak üretildiği için bu noktada işler biraz karışıyor. Bazı sentetik versiyonlarda daha yüksek oranda karvakrol bulunsa da, bu ‘etki’ sanıldığı kadar etkili olmayabilir……

Bazılarının dediği gibi “karvakrol savaşı” burada yatıyor. Ve belki de haklı olarak.

Kekik Yağı ürünlerinin çoğu etik olmayan bir şekilde üretilmektedir. Birçok şirket, yüksek seviyelerde karvakrol manipüle etmek için kekik saplarını zararlı bir bakteri proteini ile genetik olarak mühendislikten geçiriyor. Bu kulağa hoş geliyorsa elinizi kaldırın. Çok yanlış. Yanlış geliyorsa elinizi kaldırın.

Doğal olarak üretilmiş, yabani kekik yağı ‘standartlaştırılamaz’. Doğal olarak %63 ile %79 arasında karvakrol içerir; her partide küçük bir farklılık vardır. Tüm aktif bileşenlerde, son ürün sentetik karvakrol mühendisliği ile bozulduğunda değişen bir sinerji vardır.

Yani, %85 daha fazla karvakrol iddiası şüphelidir, çünkü bu vahşi doğada gerçekçi değildir. Doğa bilgelik barındırır. Bileşenleri kendilerini organik olarak sundukları şekilde değiştirdiğinizde, değer değişir. Bu çok önemlidir ve neden gerçekten etkili olan sadece birkaç kekik yağı markası olduğunu açıklar.

Şimdi timol meselesine gelelim. Timol, yüksek seviyelerde çok toksiktir ve kalbe ve karaciğere zarar verebilir. Düşük dozlarda – bir solüsyonda %2’den az – tedavi edicidir. Kekik bitkisi yabani olarak yetiştirildiğinde ve yağı üretildiğinde, doğal olarak %1-%2 timol içerir. Mühendislik ürünleri ile %40’a kadar timol bulunmuştur. Bunun kişinin sağlığı için zararlı olduğu açıktır.

Sonuç olarak, bir kekik yağı ürünü almayı seçerseniz, marka seçiminiz büyük önem taşımalıdır. Karvakrol oranının %85’in üzerinde olduğunu iddia eden ürünlere dikkat edin, çünkü bunlar büyük olasılıkla gerçek değildir. Kekik Yağı uzmanları arasındaki fikir birliği, gerçekten sadece 2 markanın olağanüstü bir üne sahip olduğu ve kesinlikle tehlikeye atılmış ürün satmadığı yönündedir. Bu, diğerlerinin var olmadığı anlamına gelmez, sadece bu markaların denenmiş ve doğru olduğu anlamına gelir:

  • Oreganol
  • Joy of the Mountain

Sindirim Sorunları için Kekik Yağı

Sindirim sorunları, genel olarak, bulaşıcı bir bileşene sahiptir. Bu bulaşıcı bileşen tek faktör olmasa da, sindirim hastalıkları büyük ölçüde doğal anti-mikrobiyallerle ele alınabilir.

Kekik yağı, istilacıları öldürebilen son derece güçlü bir bileşik örneğidir. Dysbiosis tüm sindirim sorunlarının temel sorunu olduğundan, kekik yağı patojenleri yok ederken mikrobiyomu restore etmeye başlayabilir.

Bakterilerin hücre zarını tahrip ederek çalışır. Karvakrol hücreye ulaştığında, hücre zarı önemli ölçüde değişir. Elbette sindirim sistemi rahatsızlığı olan herkes, hatta IBS bile, Candida’ya (mantar enfeksiyonu) karşı oldukça hassastır.

Kekik Yağı, özellikle Candida’yı öldürdüğü için, farmasötik rejimler de dahil olmak üzere tüm sindirim iyileştirme protokollerini tamamlayıcı niteliktedir. Antibiyotik kullanımı Candida’nın vahşi bir yangın gibi yayılmasına neden olur ve onu öldürmez, bu nedenle antibiyotik alan (veya almış olan) herkes Kekik Yağı tedavisinden faydalanacaktır. Bu yağ ayrıca salmonella veya e-coli gibi gıda kaynaklı hastalıklar için de şiddetle tavsiye edilir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri etkilediği için SIBO ve c-difficile için de etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur.

Crohn Hastalığı için Kekik Yağı

Bilim son on yılı aşkın süredir Crohn Hastalığı ile Mycobacterium Avium Para tuberculosis bakterisi arasındaki noktaları birleştirmekle meşgul. Birçok Crohn hastası, MAP’ı öldürdüğü kanıtlandığı için Kekik Yağından rahatlama bulmuştur. MAP’ın ortadan kaldırılması son derece zor olduğu için bu küçük bir başarı değildir.

MAP üzerinde etkisi olduğu kanıtlanmış sadece birkaç doğal madde daha vardır; tarçın yağı ikinci sırada, kolloidal gümüş ise en üst sırada yer almaktadır. Hastaların Crohn’un etkili tedavisi için sunulan üçlü antibiyotiği almak istememesi (veya dirençli hale gelmesi) durumunda, Kekik Yağı mükemmel bir alternatif seçenektir.

Ülseratif Kolit Tedavisinde Kekik Yağı

Tıp ilk günden beri Ülseratif Kolit (ÜK)’yi ‘oto-immün’ bir hastalık olarak tanımlasa da, şu anda bu etiket üzerinde çok fazla tartışma var. ÜK’nin enfeksiyona bağlı olduğu yönünde spekülasyonlar yapılmaktadır. Şimdiye kadar ÜK hastalarının küçük bir yüzdesinde MAP bulunmuştur…… ancak bu da tavuk mu yumurtadan önce çıkar yumurta mı tavuktan önce çıkar meselelerinden biri olabilir. Eğer bulunursa MAP kesinlikle UC’yi şiddetlendirir.

Hem ÜK hem de Crohn’da, bağırsak disbiyozu bir kez ortaya çıktığında, her türlü patojenin gelip yerleşmesi için mükemmel bir davetiye çıkar. Sindirim hastalığının aşağı doğru sarmalı, iyilerin kötülere olan 80/20 oranındaki küçük bir uçla başlar. Ne olursa olsun, ÜK hastalarında tipik olarak Campylobacter ve Klebsiella Pneumoniae gibi bakterilerin alevlenme sırasında yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Kekik yağı kesinlikle bu tür bakterileri öldürme kapasitesine sahiptir.

Huzursuz Bağırsak Sendromunda Kekik Yağı

İrritabl Bağırsak Sendromu, disbiyozun suçlu olduğu bir istisna değildir. Elbette gıda alerjileri bu durum için en büyük şüphedir ve genellikle fırsatçı bakterilerin gelişmesi için katalizördür. Gıda alerjileri ele alındıktan sonra, bir anti-mikrobiyal almak, meydana gelen dengesizliği gidermek için harikalar yaratabilir. Stresin azaltılması tüm sindirim sistemi hastalıklarında, özellikle de IBS’de büyük bir faktördür. IBS potansiyel olarak daha karmaşık bir sindirim hastalığının başlangıç aşamaları olabilir, bu nedenle doğal bir antibiyotik almak daha fazla hastalığı durdurmak için çok önemlidir.

Kekik Yağı Takviyesi için Dozaj ve İpuçları

Tüm talimatlara, tüm vücutların farklı olduğunu, tüm bireylerin iyileşmelerinde farklı bir yerde olduğunu ve herkesin farklı oranlarda detoks yaptığını söyleyerek başlayayım. Bunlar OOO’nun ek dozajı için kılavuzlardır ve kişinin ihtiyacı doğrultusunda değiştirilmelidir.

Elbette kişinin vücudunu dinlemesi, semptomları değerlendirmesi ve vücudunuzun yağa nasıl tepki verdiğini izlemesi çok önemlidir.

Bazı insanlar bu yağın çok daha yüksek dozlarını diğerlerinden daha fazla tolere edebilir. Kişinin kilosu, hassasiyeti, hastalık durumu, enfeksiyonun ne kadar büyük olduğu vb. dahil olmak üzere birçok faktör söz konusudur.

Bu yağı keşfederken hatırlanması gereken en önemli şey YAVAŞ BAŞLAMAK ve rahat dozlara ulaşmaktır. OOO takviyesi ile hatırlanması gereken diğer önemli şey ise, eğer yapacaksanız, yapın. Bu, belirli dozaj aralıklarından oluşan çok katı bir rutine bağlı kalmak anlamına gelir. Bakteriler her 20 dakikada bir iki katına çıkma kapasitesine sahiptir. Almaya karar verirseniz tutarlı bir şekilde dozajlamanız gerekir, aksi takdirde çabalarınız sonuçsuz kalabilir – özellikle başlangıç aşamalarında.

Sadece 5 damla alarak başlayın. Bırakın ağzınız, vücudunuz, bağırsaklarınız sadece bu kadarıyla tanışsın. Nasıl hissettiğinize bakın.
Eğer 5 veya 6 saat sonra iyi geliyorsa, günde 5-6 kez 5 damlaya yükseltin. İlk dozu kalktıktan sonra almaya çalışın, daha sonra gün boyunca 2-3 saat aralıklarla alın.
Günde 5-6 kez, doz başına 12 damlaya ulaşana kadar her gün dozu 1-2 damla artırın. Bazıları dozu çok hızlı bir şekilde artırabilirken, diğerlerinin bebek adımları atması ve dozu yalnızca 3-5 günde bir artırması gerekir. 12 damla bazıları için çok yüksek bir doz olacaktır (örneğin, 8 damlanın kendim için uygun bir doz olduğunu buldum. İri erkekler 12 damla veya daha fazlasına ihtiyaç duyabilir).
Bazı insanlar bu protokole bir yıla kadar ihtiyaç duyar… diğerleri 2-4 hafta. Bu, enfeksiyon seviyenize bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bunu sadece siz bilebilirsiniz. Crohn vakalarında uzun süreli tedavi her zaman gereklidir.
Enfeksiyonunuzun kontrol altında olduğunu hissettiğinizde, 2-3 ay boyunca günde bir veya iki kez (siz karar verin) sadece 5 damla idame dozunda kalmanızı öneririm.
Baş ağrısı, vücut ağrıları, ishal, şiddetli yorgunluk vb. gibi die-off (herxheimer reaksiyonu) semptomları yaşarsanız, o zaman sadece yavaşlayın. Kendinizi bir detoks kabusuna sokmanıza gerek yok; yönetilebilir bir hızda alın.

*Optimal sonuçlar için Kekik Yağının aç karnına alınması önerilmektedir. Ancak, bazıları için bu ideal değildir. Birçok kişi (ben dahil) aç karnına yağı tolere edemedi. Tolere etmek için en azından küçük bir atıştırmalık almam gerekiyordu, aksi takdirde kramp hissi yaşıyordum. Yağ oldukça yakıcı olabilir; daha az hassas olanlar için aç karnına almak yeterlidir. Kekik protokolündeyken bol su içmeyi unutmayın.

Tedavi Sırasında Probiyotik Takviyesi

Evet, kekik yağı protokolü sırasında probiyotik takviyesi yapmak en iyisidir. Kekik yağının özellikle dost florayı (iyi dostlar) ne derece etkilediğine dair kesin bir kanıt yoktur. Bazı araştırmalar her şeyi (iyi ve kötü) yok ettiğini öne sürerken, diğerleri probiyotiklerin sadece %3-5’ini engellediğini söylüyor. Farmasötik bir antibiyotik kullanırken probiyotik almanın önerildiği gibi, bu senaryoda da bir probiyotik tüketmek en iyisidir.

Bununla birlikte, çalışmalarımı takip edenleriniz, geleneksel probiyotik takviyesinin büyük bir savunucusu olmadığımı bilirler. Toprak bazlı probiyotiklere (sporlar) inanıyorum çünkü bunlar midenin asitliğinden kesinlikle kurtuluyor (‘normal’ probiyotiklerin aksine) ve başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde kolonize oluyorlar.

* Bozulmuş organizma probiyotikleri hakkındaki bloguma buradan bakabilirsiniz.

Bununla birlikte, kolonizasyonun en hızlı ve en etkili yolu olduğu için ‘düzenli’ probiyotik lavmanlara inanıyorum. Çoğu insan, a) rafta ölü olmayan GERÇEK bir probiyotik kullandıkları ve b) lavman için oldukça yüksek olan uygun dozu kullandıkları sürece probiyotik lavmanlardan ciddi sonuçlar elde ediyor. Sadece iğrençlik faktörünü aşmanız gerekiyor çünkü bu gerçekten oyunun kurallarını değiştirebilir.

Dükkanımda sunulan *Özel Probiyotikler piyasadaki en iyi probiyotiklerden biridir, mağazalarda bulunmaz, bir mikrobiyolog tarafından üretilir, probiyotikler yaptığı TEK şeydir.

Yabani olarak hazırlanmış Kekik Yağı, bağırsaklarla ilgili herhangi bir hastalıkta, özellikle Zeytin Yaprağı, Greyfurt Özü ve Berberin gibi daha zayıf anti-mikrobiyallerin sonuç vermediği durumlarda düşünülmelidir.

Karen Mullins DOM

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası