Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Uçucu Yağlar Crohn Hastalığı İçin Yardımcı Olabilir mi?

Crohn Hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri’nde yarım milyondan fazla insanı etkileyen bir tür iltihaplı bağırsak hastalığıdır (IBD). Crohn hastalığı olan kişilerde genellikle remisyon dönemleri ve ardından aşağıdakileri içerebilen semptomların nüksetmesi görülür:

karın ağrısı veya kramp
İSHAL
istenmeyen kilo kaybı
Ateş
Şişkinlik
anemi

Geleneksel tedavilere ek olarak, bazı insanlar Crohn hastalığının semptomlarını yönetmeye yardımcı olmak için tamamlayıcı ve alternatif tıp (CAM) da kullanabilir. Uçucu yağların kullanımı da buna dahil olabilir.

Bilimsel kanıtlar şu anda sınırlı olsa da, bazı araştırmalar belirli esansiyel yağların Crohn hastalığı semptomlarına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu esansiyel yağlar, potansiyel faydaları ve nasıl kullanılacakları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Uçucu yağlar nedir?

Uçucu (esansiyel)yağlar, genellikle damıtma işlemiyle bitkilerden elde edilen aromatik bileşimlerdir. Bir bitkinin tohumları, çiçekleri veya kökleri gibi birçok farklı bölümünden elde edilebilirler.

Uçucu yağlar uzun zamandır çeşitli durumlar için geleneksel veya ev ilaçları olarak kullanılmaktadır. Uçucu yağlardaki bazı bileşiklerin anti-enflamatuar, antimikrobiyal veya antioksidan özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

Esansiyel yağlar sağlık ve refahın geliştirilmesine yardımcı olmak için kullanıldığında, buna aromaterapi denir. Aromaterapide, uçucu yağlar tipik olarak solunur veya balsamlar veya masaj yağları yoluyla topikal olarak uygulanır.

Hint tütsüsü (Buhuru)

Buhur, Boswellia ağaçlarının reçinesinden elde edilir. Sıcak ve baharatlı veya odunsu bir aroması vardır. Buhur yapmak için çeşitli Boswellia ağacı türleri kullanılabilir:

Boswellia carteri
Boswellia sacra
Boswellia serrata (Hint buhuru)
Bunlardan sonuncusu olan B. serrata, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve Ayurveda tıbbında enflamatuar hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu nedenle, IBD semptomlarını hafifletme potansiyeli araştırılmıştır.

Araştırma ne diyor?

2015 yılında yapılan bir çalışmada, B. serrata özütünün laboratuvarda kültürlenen bağırsak hücreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar, B. serrata özütünün bu hücreleri iltihaplanma ve oksijen radikallerinden kaynaklanan hasardan koruduğunu bulmuşlardır.

Crohn hastalığı için B. serrata’nın etkinliğine ilişkin insan çalışmaları sınırlıdır ve sonuçlar çelişkilidir.

Örneğin, 2001 yılında yapılan bir çalışmada, B. serrata ekstraktının aktif Crohn hastalığının tedavisinde mesalazinden (steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç) daha düşük olmadığı bulunmuştur.

Bununla birlikte, 2011 yılında yapılan bir çalışmada, B. serrata ekstresi iyi tolere edilmesine rağmen, Crohn hastalığının remisyonunu sürdürmede plasebodan daha etkili olmadığı bulunmuştur.

Genel olarak, Crohn hastalığı için B. serrata’nın etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca, Crohn hastalığı semptomları için B. serrata esansiyel yağı ile aromaterapi kullanımı konusunda hiçbir çalışma yapılmadığını belirtmek önemlidir.

Pelin Otu

Pelin otu, Artemisia absinthium bitki türünden gelir. Pelin otunu absinthe ve vermut gibi içeceklerde kullanılan bir bileşen olarak tanıyabilirsiniz. Sıcak bitkisel veya odunsu bir kokusu vardır.

Pelin otu tarihsel olarak sindirim sorunlarına yardımcı olmak için kullanılmıştır. Ayrıca vücuttaki bazı iltihap belirteçlerini engellediği bulunmuştur.

Bu nedenle, pelin otu Crohn hastalığının semptomları için potansiyel bir tedavi olarak araştırılmıştır. Bununla birlikte, B. serrata’da olduğu gibi, bu çalışmalar uçucu yağlardan ziyade bitkisel karışımları ve pelin otu tozunu içermektedir.

Araştırma ne diyor?

2007 yılında yapılan bir çalışmada, Crohn hastalığı için günlük prednizon alan 20 kişiye 10 hafta boyunca pelin otunun bitkisel bir karışımı verilmiştir. Bu süre zarfında steroid dozları kademeli olarak azaltıldı.

8 hafta sonra, pelin otu alan katılımcıların yüzde 65’inin Crohn semptomlarında gerileme görülürken, 20 kişilik plasebo grubunda bu oran hiç görülmedi. Bu durum 20 haftalık gözlem süresinin sonuna kadar devam etti.

2010 yılında yapılan bir çalışmada Crohn hastalığı olan 10 kişide pelin otu takviyesinin etkisi incelenmiştir. Bu kişilerin Crohn hastalığı tedavi rejimlerine pelin otu tozu eklenmiştir.

6 hafta sonra, 10 kişilik plasebo grubundaki kişilerin yüzde 20’sine kıyasla, pelin tozu alan kişilerin yüzde 80’inde remisyon görüldü. Pelin tozu alan kişilerde iltihap belirteçleri de azalmıştır.

Crohn hastalığı için diğer uçucu yağlar

Şimdi Crohn hastalığı semptomlarını hafifletmeye potansiyel olarak yardımcı olabilecek diğer esansiyel yağlara bakalım. Bu araştırmaların çoğu henüz çok erken aşamalarda olup, çalışmalar sıçan kolit modellerinde yürütülmektedir.

Paçuli

Paçuli, genellikle nane veya ısırgan otu ailesi olarak adlandırılan Lamiaceae ailesindeki çiçekli bir bitki türüdür. Bitki gür, çok yıllık bir bitki olarak yetişir, dik gövdeleri 75 santimetreye kadar ulaşır ve küçük, soluk pembe-beyaz çiçekler taşır.

Paçuli esansiyel yağı, paçuli bitkisinin yapraklarından elde edilir. Hafif tatlı olan güçlü bir topraksı veya misk kokusuna sahiptir.

Paçuli geleneksel tıpta gaz, karın ağrısı ve ishal gibi sindirim semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır. Ayrıca anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir.

2017 yılında yapılan bir çalışmada, paçuli esansiyel yağının sıçan IBH (İltihabi Bağırsak Hastalığı) modelindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmacılar, paçuli esansiyel yağının hastalık aktivitesini ve kolon dokularındaki hasarı azalttığını bulmuşlardır.

Tatlı fesleğen

Tatlı fesleğen esansiyel yağı Ocimum basilicum bitki türünden gelir. Bu, dünyanın dört bir yanındaki yemeklerde baharat olarak kullanılan bitkinin aynısıdır. Sıcak bir bitkisel kokuya sahiptir.

Tatlı fesleğen, bazı geleneksel tıp türlerinde sindirim rahatsızlığını ve IBD semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır. Ayrıca antioksidan özelliklere de sahiptir.

2016 yılında yapılan bir çalışmada, tatlı fesleğen esansiyel yağının sıçan kolit modelindeki etkisi araştırılmıştır. Tatlı fesleğen esansiyel yağının kolondaki doku hasarının şiddetinin yanı sıra enflamasyonu da azalttığı bulunmuştur.

Biberiye

Biberiye esansiyel yağı Rosmarinus officinalis bitkisinden elde edilir. Tatlı fesleğen gibi biberiye de birçok yemek türünde baharat olarak kullanılır. Taze, odunsu bir kokusu vardır.

Biberiyenin sindirim sistemi üzerinde etkileri olabilir ve hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır. Daha önce bahsettiğimiz birçok uçucu yağ gibi, biberiyenin de anti-enflamatuar etkileri vardır.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, sıçan kolit modelinde çeşitli dozlarda biberiye esansiyel yağının etkisi değerlendirilmiştir. Biberiye esansiyel yağının tüm doz seviyelerinde sıçanlarda hastalık şiddetini ve doku hasarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Nane

Nane esansiyel yağı Mentha piperita bitkisinden elde edilir. Nane ile birlikte nanegiller familyasındandır. Bu nedenle güçlü bir nane kokusuna sahiptir.

Nane esansiyel yağının antispazmodik etkileri vardır, yani kas spazmlarını gevşetebilir. Ayrıca anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir. Bu nedenle, özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) olmak üzere çeşitli sindirim rahatsızlıklarının semptomları için bir terapi olarak araştırılmıştır.

2018 yılında yapılan bir çalışmada, nane esansiyel yağının aktif bir bileşeni olan mentolün sıçan kolit modelindeki etkisi incelenmiştir. Mentol tedavisinin vücut ağırlığını iyileştirdiği, doku hasarını azalttığı ve inflamasyon belirteçlerini düşürdüğü bulunmuştur.

Zencefil

Zencefil esansiyel yağı, Zingiber officinale bitkisinin kökünden elde edilir. Zencefil kökünün kendisi genellikle birçok farklı yemek türüne lezzet vermek için kullanılır. Güçlü baharatlı veya ateşli bir kokusu vardır.

Zencefil geleneksel olarak çeşitli sindirim semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır. Bazı örnekler ağrı, gaz ve mide bulantısını içerir.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, sıçan kolit modelinde zencefil yağı incelenmiştir. Araştırmacılar, daha yüksek dozlarda zencefil yağının iltihabın hem kapsamını hem de şiddetini azalttığını bulmuşlardır. Doku hasarının şiddeti de azalmıştır.

Crohn hastalığı için uçucu yağları nasıl kullanabilirim?

İşte Crohn hastalığı için esansiyel yağların nasıl kullanılacağına dair bazı önemli noktalar. Önce bazı genel hususları tartışacağız ve ardından farklı uygulama türlerini ele alacağız.

Genel hususlar

Crohn hastalığı için esansiyel yağları kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanıyla konuşun. Yağları nasıl kullanacağınız, olası riskler ve karşılaşabileceğiniz yan etkiler konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Bu özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız önemlidir. Pelin otu gibi bazı uçucu yağların bu dönemde kullanılması zararlı olabilir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) uçucu yağları ilaçlarla aynı şekilde düzenlemediğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, uçucu yağlarınızı her zaman saygın bir kaynaktan alın.

Uçucu yağların topikal kullanımı

Uçucu yağlar çok konsantredir ve ciltte tahrişe neden olabilir. Bunu önlemek için, topikal olarak uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ içinde seyreltebilirsiniz. Bazı yaygın taşıyıcı yağ türleri jojoba, avokado ve hindistan cevizidir.

Uçucu yağlarla başlarken, daha seyreltilmiş bir preparat kullanmak iyi bir fikirdir. Ulusal Holistik Aromaterapi Derneği (NAHA), yüzde 2,5’lik bir çözelti için her ons taşıyıcı yağ başına 15 damla uçucu yağ kullanılmasını önermektedir.

Bazı insanlar belirli esansiyel yağlara karşı cilt reaksiyonu gösterebilir, bu nedenle önce cildin küçük bir bölgesinde yama testi yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bunu yapmak için:

Az miktarda seyreltilmiş uçucu yağı kolunuzun veya bileğinizin derisine yerleştirin.
Bölgeyi 24 saat boyunca temiz bir bandajla örtün.
Bandajı çıkarın ve bölgeyi kontrol edin. Kızarıklık veya şişlik alanları fark ederseniz, esansiyel yağı cildinizde kullanmayın.

Uçucu yağların solunması

Uçucu yağları solurken, her zaman iyi havalandırılan bir odada olduğunuzdan emin olun. Herhangi bir noktada solunum yolu tahrişi yaşarsanız veya baş ağrısı geliştirirseniz, odayı terk edin ve temiz hava alın.

NAHA, uçucu yağların solunması için aşağıdaki yönergelere uyulmasını önermektedir:

Doğrudan inhalasyon. Bir pamuğa 2 ila 4 damla uçucu yağ damlatın ve burnunuzdan birkaç derin nefes alın.
Buhar inhalasyonu. Uçucu yağları bir kase kaynar suya, her ons su için 6 damla olacak şekilde ekleyin. Başınızı bir havluyla örtün, kasenin üzerine eğilin ve burnunuzdan soluyun.
Spreyler. Bir sprey şişesine damıtılmış suyun her gramı için 15 damlaya kadar uçucu yağ ekleyin.
Difüzörler. Difüzörünüzle birlikte verilen ürün talimatlarını dikkatlice izleyin.

Uçucu yağların dahili kullanımı

Yiyecek ve içeceklere uçucu yağlar eklemeyi öneren bloglar veya web siteleri görmüş olabilirsiniz. Ancak, doğru eğitim almış bir profesyonelin rehberliğinde hareket etmediğiniz sürece bunu yapmaktan kaçınmanız çok önemlidir.

Çünkü bazı esansiyel yağlar yutulduğunda toksik olabilir. Ayrıca, FDA’nın esansiyel yağları düzenlemediğini, yani bazı ürünlerin zararlı yabancı maddeler veya tağşiş maddeleri içerebileceğini unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası