Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn ve Cinsellik

Kevin Ashby, MD tarafından Michele Jordan’a aktarıldığı gibi

Doktor oldum çünkü bunun entelektüel açıdan teşvik edici olacağını biliyordum ve insanlara yardım etmek istiyordum. Hastalarıma ailem gibi davranmaya gerçekten inanıyorum. Kurul sertifikalı bir gastroenterolog olarak, bazıları hafif bazıları daha şiddetli olmak üzere çeşitli sindirim sorunları olan insanları tedavi ediyorum. Sindirim sistemini etkileyen iltihaplı bir bağırsak rahatsızlığı olan Crohn hastalığı olan birçok hasta görüyorum. Karın ağrısı ve sık ishalden şişlik ve yorgunluğa kadar bir dizi belirtiye neden olabilir.

Uzun yıllardır bu alandayım ve hastalıkla birlikte gelen çeşitli sorunları duydum. Çoğu insan bana fiziksel etkilerinden bahsediyor, ancak Crohn hastalığı kişinin kişisel hayatının pek çok alanını da etkileyebiliyor.

Hassas Bir Konu

Crohn hastalığının etkileyebileceği alanlardan biri de kişinin cinsel yaşamıdır. Birçok hasta yakınlık ve Crohn’un sosyal yaşamlarına nasıl engel olabileceği hakkında konuşmaktan çekinir. Bu nedenle, genellikle ihtiyaç duydukları yardımı alamazlar. Öte yandan, bazı hastalar hastalıklarının özel hayatlarını nasıl etkilediği konusunda rahatça konuşabiliyor. Biz doktorlar olarak, bunun bazıları için hassas bir konu olduğunu anlıyoruz ve yardımcı olmak için buradayız. Crohn hastalığı olan kişiler duygusal ve fiziksel olarak yakınlaşabilirler. Sadece belli bir düzeyde rahatlık sağlamak için dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır.

Hastanın düzenli olarak tuvalete gitmesine neden olan bir gastro sorun olduğunda (Crohn hastalığında olduğu gibi), bunun seks ve flört üzerinde etkisi olabilir. Bazı hastalar alevlenmeden ve bunun sosyal hayatlarında yol açabileceği zorluklardan korkarlar.

İnsanlar bazen Crohn’un sistemik bir hastalık olduğunu unuturlar – yani sadece sindirim sistemini değil tüm vücudu etkileyebilir. Crohn’lu kişilerde uyuşukluk (veya yorgunluk), halsizlik, şişme, bazı rektal kanamalar olabilir ve cildi, gözleri ve vücudun diğer organlarını etkileyebilir. Crohn idrar yollarını da etkileyebilir. Bazı semptomlar hormon seviyelerinde değişikliklere veya cinsel dürtüyü etkileyebilecek diğer semptomlara neden olabilir.

Crohn’lu kadınlarda cinsel ilişkinin ağrılı olduğu disparoni adı verilen bir durum görülebilir.

Crohn hastalığının enerji seviyeleri üzerindeki etkisi de bir faktördür. Kendinizi iyi hissetmediğinizde biriyle çıkmak veya aktif bir cinsel yaşam sürmek için motivasyona sahip olmak zordur. Hastalarım bu durumun arkadaşlarıyla yemeğe çıkmalarını ya da uzun vadeli bir ilişki kurmalarına yardımcı olabilecek diğer aktiviteleri nasıl engellediğinden bahsediyor.

Endişelendiğiniz bazı şeylerin (partneriniz) için önemli olmadığını görünce şaşırabilirsiniz.

Duygusal Yönü

Crohn’un yakınlık üzerindeki fiziksel etkisi bir yana, bazı duygusal etkiler de görüyorum. Vücut imajı hakkında bazı olumsuz görüşler, tuvalete gitme ihtiyacının aciliyeti veya sıklığı konusunda utanma ve daha aşırı durumlarda depresyon olabilir. Dışarı çıkıp sosyalleşmek veya bir ilişki kurmak için uygun hissetmemek duygusal olarak yıpratıcı olabilir.

Crohn hastalığı günlük hayatınızı etkileyebilir ve bazıları için bununla başa çıkmak çok zor olabilir. Hayatınızı değiştirebilir ve öngörülemez olabilir. Beklenmedik bir anda tuvalete gitmek zorunda kalma korkusu bazı insanlara zarar verebilir. Bir yandan samimi bir yaşam sürdürmeye çalışırken bir yandan da semptomları yönetmek inanılmaz derecede stresli olabilir.

Ayarlamalar Yapmak

Crohn semptomları – özellikle de acil tuvalete gitme ihtiyacı – öngörülemez olabildiğinden, bazı hastalar flört hayatları ve yakınlaşmaları konusunda yaratıcı olmak zorunda kalmıştır. Tuvalete gitmek zorunda kalmamak için baharatlı yiyeceklerin olmadığı restoranlara gitmeyi tercih ettiklerini söyleyen hastalarım oldu. Bazı hastalarım yemekle ilgili hiçbir şey yapmamayı tercih ettiklerini söylüyor ve bir restoranda buluşmak yerine parkta yürüyüş ya da benzeri bir şey önerebiliyorlar. Crohn’lu birçok hasta, çıktıkları kişinin evine gitmeyebilir ve bunun yerine kendi banyolarına ve mahremiyetlerine erişimi olan kendi evlerinde buluşmayı önerebilir.

Genel olarak, Crohn’lu kişiler için seks güvenlidir ve hastalara ağrılı olmadığı sürece cinsel ilişkiden kaçınmalarını önermem. Crohn için yapılan bazı ameliyatlardan sonra anal seks ağrılı olabilir. Şişlikle birlikte alevlenme, belirli pozisyonları rahatsız edici hale getirebilir. Bunu çok sık duymasam da, ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda, hastalarıma ağrıya neden olan sorun çözülene kadar seks yapmayı bırakmalarını öneriyorum. Crohn hastalarına cinsel ilişkiye girmemelerini önerdiğim tek zaman bu – ağrılı olduğu zaman. Bu durumda ağrı onlara rehberlik edebilir.

Umut Var

Bazı insanlar tedavilerin yakınlığı nasıl etkileyebileceği konusunda bazı endişelerini paylaştılar. Ben bunu pek görmedim. Yeni ilaçlar için temel endişe enfeksiyon riskidir, ancak bunun hastalarımın özel hayatını etkilediğini görmedim.

Son 10 yıl içinde Crohn için birçok yeni ilaç çıktı. Bu ilaçlar birçok insan için Crohn’lu yaşamda ve hastalığın yönetiminde devrim yarattı. Bu ilaçlar birçok hastanın semptomlarında iyileşme ve çok daha iyi bir yaşam kalitesi görmesini mümkün kılmıştır. Bu yeni ilaçlardan bazıları tuvalete gitme sıklığı, karın ağrısı ve enerji seviyeleri konusunda yardımcı oldu. Birçok hastamın genel olarak daha iyi hissetmesine yardımcı oldular. Tedavilerin, düzenli olarak acı çeken hastaların daha önce yapmayı bırakmış olabilecekleri şeyleri yapmalarını nasıl mümkün kıldığını görmekten mutluluk duyuyorum.

Sizin için seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun. Tıbbi destek ekibiniz, yakınlığınızı etkiliyor olabilecek fiziksel sorunları ele almanıza yardımcı olabilir.

Crohn hastalığı ile cinsel, yakın veya flört hayatlarında mücadele eden hastalarıma önerdiğim diğer birkaç ipucu:

Partnerinizle konuşun. Endişelendiğiniz bazı şeylerin onlar için büyük bir sorun olmadığına şaşırabilirsiniz. Bana gelip şikayet eden partnerim olmadı, bu da çok şey anlatıyor olabilir! Bu, o sorunların olmadığı anlamına gelmez, ancak Crohn’lu kişinin düşündüğü kadar önemli olmayabilir.
Seks, eğer varsa stomanızı/torbanızı etkilememelidir, ancak hastalar seksten önce değiştirmeyi düşünmelidir, böylece herhangi bir potansiyel karışıklık olmaz. Piyasada keseleri yerinde tutan birçok ürün ve stomanızı ve kesenizi gizlice örtebilecek giysiler bulunmaktadır.
Seksten önce veya bir randevuya çıkmadan önce ishal önleyici bir ilaç alıp alamayacağınızı doktorunuzla konuşun. Crohn’da olduğu gibi bağırsak hareketleriniz öngörülemiyorsa bu size biraz zaman kazandırabilir.
Seks dışında yakınlaşmanın farklı yollarını düşünün. Nedeni ne olursa olsun, geleneksel cinsel ilişki o anda sizin için bir seçenek olmayabilir, ancak partnerinizle birbirinize sevginizi gösterebileceğiniz diğer yollar hakkında konuşun.
Ekstra yardım almayı düşünün. Gastroenteroloğunuzla konuşmanın yanı sıra, şimdiye kadar denedikleriniz işe yaramıyorsa bir seks terapisti veya danışmanıyla konuşun. Crohn hastalığı konusunda uzmanlaşmış bazı tıp doktorları da ek çözümler sunabilir.

Kaynak: https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/crohns-disease/features/intimacy-crohns-disease

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası