Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Die-Off Sendromu Nedir?

Türkçede “İyileşme Sendromu” olarak da bilinen Die-Off Sendromu, diyet veya alınan probiyotiklerle mikroorganizmaların tüm mikrobiyotayı ele geçirmesi sonucu bu mikroorganizmaların salgıladığı toksinlerin kana karışmasından kaynaklanan problemleri ifade ediyor.  İster bakteri, ister maya veya parazit die-off semptomları olsun, iyileşme protokolü sırasında birçok danışan için gerçek bir mücadele olabilir. SIBO, parazitler, H. pylori, kandida ve diğer birçok patojenik bağırsak enfeksiyonuna yönelik doğal bir protokolü yönetmenin önemli bir parçası olarak, die-off semptomlarına neyin sebep olduğunu, danışanların yaşadığı en yaygın die-off semptomlarını ve bunların şiddetini azaltmanın yollarını anlamak önemlidir.

Vücuttaki mantarlar, mayalar ve bakteriler gibi mikroorganizmalar yok edildiğinde, hızla kan dolaşımınıza endotoksin adı verilen zararlı maddeler salmaya başlarlar. Bağışıklık sisteminiz bu ani endotoksin seline, vücudun her yerinde görülebilen iltihaplanmayla sonuçlanan akut bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek yanıt verir. Bu, ölüm semptomlarının kötüleşmesine ve yenilerinin gelişmesine yol açabilir.

Die-off veya Herxheimer reaksiyonu genellikle anti-mantar veya antibiyotik gibi ilaçların bir sonucudur. Ancak birçok insanın fark etmediği şey, bir detoks veya arınma sırasında diyetlerini aniden değiştirdiklerinde veya sağlıklı bir beslenme planına geçtiklerinde de ölüm ve buna eşlik eden semptomların ortaya çıkabilmesidir.

Die-off, Herxheimer Reaksiyonu veya Jarisch-Herxheimer Reaksiyonu (JHR) olarak da bilinir ve nasıl hissettirdiğine rağmen aslında doğru yönde ilerlediğinizin bir işaretidir. JHR ilk olarak 1800’lerin sonunda Avusturyalı dermatolog Adolf Jarisch tarafından, frengi için antibiyotik tedavisine başladıktan sonra bir hastada cilt lezyonlarında artış fark ettiğinde tanımlanmıştır. Benzer bir reaksiyon 1900’lerin başında Alman dermatolog Karl Herxheimer tarafından da rapor edilmiştir.

Jarish-Herxheimer reaksiyonu genellikle tedavi edilmez çünkü ateş, titreme, vücut ağrısı ve deri döküntüsü gibi semptomlar genellikle tedaviden önce mevcuttur, bu nedenle tedaviden sonra kötüleşen semptomlar altta yatan enfeksiyonun belirtileri olarak göz ardı edilir. Ancak daha yaygın olarak, Herxheimer reaksiyonu genellikle antibiyotiklere karşı bir alerji ile karıştırılır.

Yukarıda da belirttiğim gibi, Herxheimer reaksiyonu mantar ve maya gibi mikroorganizmalar yok edildiğinde, yani tedaviniz, diyetiniz veya detoksunuz işe yaradığında ortaya çıkar. Ancak toksinlerin artması asla iyi bir şey değildir. Ölen mikroorganizmalar tarafından salınan tüm bu endotoksinler, onları bağlamaya ve sisteminizden atmaya çalışan detoks organlarınıza aşırı yük bindirebilir. Ayrıca, toksinler vücudunuzda ne kadar uzun süre kalırsa, onları yeniden emme şansınız büyük ölçüde artar.

Virüs, bakteri ve mantarların tedavisi, ister antibiyotik alarak ister düşük karbonhidratlı bir diyete başlayarak olsun, Herxheimer reaksiyonunu tetikleyebilir. Die-off belirtileri genellikle tedaviye başladıktan sonra altı ila sekiz saat içinde ortaya çıkar ve diyet yapmaya veya reçeteli ilacınızı almaya devam ettikçe düzelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası