Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Hastalığında Fonksiyonel Tıp Yaklaşımı

0 285

Crohn hastalığı, en sık 20 ila 40 yaş arasındaki hastalarda görülen iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. ABD’de yaklaşık üç milyon yetişkini etkilemektedir ve bu sayı her yıl artmaktadır. Gastrointestinal rahatsızlıklar arasında Crohn hastalığı en kötülerinden biridir. Şu anda Crohn hastalığının bilinen bir tedavisi ve herkes için tek bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, fonksiyonel tıp yaklaşımı hastalığın ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bu faktörlerden bazıları genetik, değişmiş bağırsak mikrobiyomları, çevresel maruziyetler ve sızdıran bağırsaklardır. Crohn hastası birçok kişi kendini umutsuz hisseder, ancak fonksiyonel tıp yaklaşımıyla yapılabilecek çok daha fazla şey vardır. Sindiriminizi iyileştirmek ve semptomlarınızda iyileşmeler görmek için atabileceğiniz adımlar var, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Crohn Hastalığı Nedir?

Ülseratif Kolit’e benzer şekilde Crohn hastalığı da iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. Ancak Ülseratif Kolitten farklı olarak, gastrointestinal sistemin herhangi bir bölümünü etkileyebilir ve bağırsak duvarının tüm katmanlarını etkiler.

Stres, çevresel toksinler ve daha fazlası gibi dış faktörlere bağlı dengesizlikler, sindirim sisteminde aşırı iltihap oluşturmak için bağışıklık tepkisini tetikleyebilir. Enflamasyon vücudun kendini korumasının doğal yollarından biridir, ancak çok fazla enflamasyon olduğunda büyük hasara neden olabilir.

Bu da bağırsaklarda ağrılı ülserasyon, şişme ve yara izi ile sonuçlanır. Crohn, gastrointestinal sistemin herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte, genellikle kalın ve ince bağırsaklarda bulunur.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Crohn hastalığı genellikle daha az semptomatik dönemler arasında kötüleşen alevlenmelerle seyreden kronik bir hastalıktır. Her alevlenme gastrointestinal sisteminizde artan hasara neden olabilir. Aşağıdakiler gibi çeşitli gastrointestinal semptomlar vardır:

Sık sık karın krampları
Şişkinlik
İshal
Ateş
Kusma
Kanlı dışkı
İştah kaybı
Gastrointestinal semptomlara ek olarak, malabsorpsiyon semptomları da yaşayabilirsiniz. Besinlerin emilmesine yardımcı olan yüzey çıkıntıları da Crohn hastalığında hasar görür, yani vücudunuz yediğiniz yiyeceklerden besinleri iyi ememez. İşte yaşayabileceğiniz belirtiler:

Kilo kaybı
Saç Dökülmesi
Besin eksiklikleri
Kırılgan tırnaklar
Saç dökülmesi
Yorgunluk
Depresyon
Ciddi Crohn hastalığı vakalarında perianal fistüller, bağırsak delinmeleri ve şişkin bir karın yaşayabilirsiniz.


Crohn hastalığı bireyin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. Bağırsaklar düzgün çalışmadığında, tüm vücut acı çeker. Belirtiler o kadar şiddetli olabilir ki her gün acı verici ve belirsizliklerle doludur. Daha da kötüsü, Crohn hastalığının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

Crohn Hastalığının Nedenleri

Araştırmacıların bildiği şey, genetik, çevre ve değişmiş bağırsak bakterileri arasında düzensiz bir bağışıklık tepkisine ve gastrointestinal sisteme zarar veren iltihaplanmaya yol açan bir etkileşim olduğudur.

Örneğin, Crohn hastalarının %8-12’sinin ailesinde de IBD hastası vardır.

Crohn için çevresel risk faktörleri arasında sigara, enfeksiyonlar, ağır metaller, küf, endokrin bozucular ve dengesiz bir bağışıklık tepkisini tetikleyen diyet faktörleri yer alır. Antibiyotikler ve oral kontraseptifler gibi bazı ilaçlar da katkıda bulunabilir.

Bağırsak mikrobiyomunun Crohn’un gelişiminde büyük bir faktör olduğundan bahsetmeye gerek bile yok. Hastalar, Bacteroides ve Firmicutes bakterilerinin azalması ve Gammaproteobacteria, Actinobacteria ve invaziv Escherichia coli’nin artması ile karakterize dengesiz bir bağırsak bakterisine sahiptir. Ek olarak, GI kanalında kandidanın aşırı büyümesi bağırsaklarınızın astarını zayıflatarak bağırsak geçirgenliğinin artmasına (sızdıran bağırsak sendromu) neden olur. Araştırmalar bu durumun Crohn hastalığı ile de ilişkili olduğunu göstermektedir.

Son olarak, diyet faktörleri bağırsak mikrobiyomunuzu, bağırsak bariyerinizi ve bağışıklık sisteminizi etkileyerek Crohn riskinizi değiştirir.

IBS ve IBD Arasındaki Fark Nedir? 

IBS veya irritabl (huzursuz) bağırsak sendromunu duymuş olabilirsiniz. IBS’yi irritabl bağırsak hastalığı ile karıştırmayın. Crohn hastalığı bir irritabl bağırsak hastalığıdır. IBS’ye benzemekle birlikte, aynı şey değildir.İrritabl Bağırsak Sendromu
IBS, Crohn’da da yaşayabileceğiniz semptomlara sahiptir ancak bağırsaklarda iltihaplanmaya neden olmaz. IBS’nin belirtileri arasında kabızlık, gevşek dışkı, gaz, şişkinlik, bağırsak aciliyeti ve mide bulantısı yer alır. Ayrıca, IBS genellikle bağırsakta ülser veya lezyonlara neden olmaz ve sadece kolonu tutar.

Crohn Hastalığı için Fonksiyonel Tıp Testleri

Crohn hastalığına fonksiyonel tıp yaklaşımı testlerle başlar. Geleneksel olarak teşhis semptomlara dayanır ve endoskopi biyopsisi yoluyla bağırsaklardaki değişikliklerle doğrulanır. Fonksiyonel tıp yaklaşımı daha kapsamlıdır. Bağırsaklardaki ve vücudun geri kalanındaki iltihaplanmanın boyutunu değerlendiren testler alacaksınız. Ayrıca, hastalığınıza katkıda bulunabilecek altta yatan faktörlerin belirlenmesine yardımcı olmak için besin eksiklikleri, anemi ve enfeksiyonlar açısından da test edileceksiniz.

İşte bu hastalık için birkaç olası fonksiyonel tıp testi:

CICA – Çölyak, IBS ve Crohn Testi. Crohn’un varlığı ve şiddetinin bir göstergesi olan genetik risk belirteçlerini ve bağırsaktaki mayaya yönelik antikorları ölçer.
Calprotectin – Fekal calprotectin, IBD’de mukozal inflamasyonun bir belirtecidir ve hastalık aktivitesini izlemek için kullanılır.
Kapsamlı Dışkı Testi – GI-MAP, sağlıklı ve dengesiz bağırsak bakterilerinin göreceli miktarlarını, iltihap ve sızdıran bağırsak belirteçlerini, parazitleri ve maya aşırı büyümesini değerlendirir.
Mikro Besin Testi – Crohn hastalığı genellikle bağışıklık sistemi işlev bozukluğu ve iyileşme bozukluğu ile sonuçlanan besin eksikliklerine neden olur. Crohn’da eksikliğini hissedebileceğiniz besinler arasında demir, B12 vitamini, folat, D vitamini, magnezyum ve diğerleri yer alır. Bir mikro besin paneli, eksiklikleri hedeflemenize yardımcı olabilir.

Crohn Hastalığı için Fonksiyonel Tıp Protokolü

Crohn hastalığının ilaçsız tedavi edilip edilemeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Fonksiyonel tıp yaklaşımı, hastalığa katkıda bulunan altta yatan faktörleri ele alır. Fonksiyonel tıbbın amacı bağışıklık sistemini dengelemek, enflamasyonu yatıştırmak ve hastalığın ilerlemesini önlemektir. İşte bu hedefe ulaşmanın birkaç yolu.

Beslenme
Beslenme Ürünleri
Crohn hastalığı olan biri için en iyi diyet, düşük kaliteli, hayvansal kaynaklı yağlardan, tahılla beslenen hayvansal proteinden, glütenden, işlenmiş gıdalardan ve emülgatörlerden kaçınan bir diyettir. Diyetinizin bağırsak mikrobiyomunuzun ortamı üzerinde büyük bir etkisi vardır ve mikrobiyal bileşimi, işlevi ve bağışıklığı etkiler. Aslında, bağırsak mikrobiyotasının bileşimi diyetinize yanıt olarak değişebilir.

Mikrobiyom Desteği
Düzgün dengelenmiş bir bağırsak mikrobiyomu, Crohn hastalığının ilerlemesini önlemek için kritik öneme sahiptir. Miso, kimchi ve lahana turşusu gibi probiyotik gıdalar ile pırasa, enginar, sarımsak ve fasulye gibi prebiyotik açısından zengin gıdalar açısından zengin bir diyet, sağlıklı bakterilerin beslenmesine yardımcı olacaktır. Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi probiyotik takviyeleri de bu duruma yardımcı olabilir.

Stres Yönetimi
Stres kortizolü artırır ve bağırsak-beyin ekseni nedeniyle bağırsakta iltihaplanmaya neden olur. Arabuluculuk, nefes çalışması, duyguları ve travmayı ele alma gibi stres yönetimi teknikleri bu tür iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

EgzersizCrohn Hastalığı için Egzersizler
Ne kadar basit olursa olsun, egzersiz enflamatuar maddelerin ekspresyonunu azaltır ve hasarlı bağırsakların onarımını teşvik eder.

Crohn Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Basit bir Google araması yaparsanız, Crohn hastalığının şu anda bir tedavisi olmadığını keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak bu, sürekli acı ve duygusal rahatsızlık içinde yaşamaya devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Crohn hastalığına fonksiyonel tıp yaklaşımı, semptom yönetimi için etkili bir hareket tarzı sağlar. Yaşam kalitenizi artırabilir ve hastalığın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Crohn için doğal bir tedavi, hastaları bir tıbbi sağlayıcıya veya hizmete bağımlı hale getirmeyen uzun vadeli tedavi seçenekleriyle güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bütünsel yaşam tarzı değişiklikleri ile günlük yaşamınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.