Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Hastalığı Nedir?

Giriş:
Crohn hastalığı, mide-bağırsak sisteminin kronik iltihaplanmasına neden olan iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. Size Crohn hastalığı teşhisi konduysa veya durum hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Web sayfamız Crohn ve Ülseratif Kolit hastalığıyla ilgili bilgileri bir araya getirmek, güncel tedavileri paylaşmak ve tıbbi gelişmeleri duyurmak amacıyla kurulmuştur.

Kronik bir hastalıkla yaşamak stresli ve bunaltıcı olabilir. Crohn hastalığının fiziksel ve duygusal semptomlarını yönetmenize yardımcı olacak bilgi ve kaynakları size sağlayabiliriz.

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Crohn hastalığını anlamak, sizin ve sevdiklerinizin yeni bir teşhisle birlikte gelen belirsizliği aşmanıza yardımcı olabilir.

Bir tür iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) olan Crohn hastalığı, sindirim sisteminizin ödemli ve tahriş olmuş hale gelmesine neden olur. Crohn hastasıysanız karın ağrısı, ishal, kilo kaybı ve rektal kanama gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Bu, tedavi edilemeyen ve ömür boyu süren bir durumdur. Bununla birlikte, tedaviler genellikle semptomlarınızı yönetmeye yardımcı olur ve aktif bir yaşam sürmenizi sağlar.

Bölgesel enterit veya ileit olarak da adlandırılan Crohn hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalığının (IBD) ömür boyu süren bir şeklidir. Bu durum sindirim sistemini, özellikle de ince ve kalın bağırsakları iltihaplandırır ve tahriş eder. Crohn hastalığı ishale ve karın kramplarına neden olabilir. Periyodik hastalık alevlenmeleri yaşamak yaygındır.

Crohn hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalıkları veya IBD olarak bilinen bir grup hastalığa aittir. Adını, 1932 yılında meslektaşları Dr. Leon Ginzburg ve Dr. Gordon D. Oppenheimer ile birlikte hastalığı ilk kez tanımlayan Dr. Burrill B. Crohn’dan almıştır.

Kimler Etkileniyor?


Yaklaşık her 100 Amerikalıdan 1’ine İBH teşhisi konmaktadır. Erkeklerin ve kadınların Crohn hastalığından etkilenme olasılığı eşittir.

Hastalık her yaşta ortaya çıkabilir, ancak Crohn hastalığı en sık 20 ila 30 yaşları arasındaki ergenlerde ve yetişkinlerde teşhis edilir.

Çalışmalar, İBH’li kişilerin yüzde 1,5 ila yüzde 28’inin ebeveyn, çocuk veya kardeş gibi birinci dereceden bir akrabasının da bu hastalıklardan birine sahip olduğunu göstermiştir.

İBH riskinin artmasıyla ilişkili genetik bir bileşen olsa da, aile geçmişine dayanarak kimin Crohn hastalığına yakalanabileceğini tahmin etmek mümkün değildir.

Crohn hastalığı tüm etnik kökenlerden insanları etkileyebilir. Hastalık Kafkasyalılarda daha yaygındır, ancak son yıllarda Hispanikler ve Asyalılar arasında Crohn hastalığı oranları artmıştır.

Crohn Hastalığı


Ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak en yaygın olarak ince bağırsağın sonunu (ileum) ve kolonun başlangıcını etkiler

Bağırsak duvarının tüm kalınlığını etkileyebilir

Bağırsak iltihabı ” atlamalı” olabilir veya hastalıklı bağırsak yamaları arasında normal alanlar bırakabilir.

Crohn Hastalığının Türleri
Size Crohn hastalığı teşhisi konulursa, gastrointestinal sisteminizin hangi bölümünün etkilendiğini bilmek önemlidir. Crohn hastalığının semptomları kişiden kişiye değişebilirken, sahip olduğunuz Crohn türü yaşayabileceğiniz semptomları ve komplikasyonları etkiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası