Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Hastalığına Genel Bir Bakış

0 23

Crohn hastalığı

Genel Bakış Sayfasına Dön

Tanım ve Gerçekler

Bu bölümde:

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığısindirim sisteminizde iltihap ve tahrişe neden olan kronik bir hastalıktır . En yaygın olarak, Crohn senin etkileyen ince bağırsak ve başlangıcı kalın bağırsağa . Bununla birlikte, hastalık sindirim sisteminizin ağzından anüsünüze kadar herhangi bir bölümünü etkileyebilir . Sindirim sisteminiz ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Crohn hastalığı, inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır (IBD) . Ülseratif kolit ve mikroskobik kolit diğer yaygın IBD tipleridir.

Crohn hastalığı sıklıkla yavaş yavaş başlar ve zamanla kötüleşebilir. Haftalarca veya yıllarca sürebilen remisyon dönemleriniz olabilir.

Crohn hastalığı ne kadar yaygındır?

Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde yarım milyondan fazla insanın Crohn hastalığına sahip olduğunu tahmin ediyor. 1 Çalışmalar, zaman içinde Crohn hastalığının Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın diğer bölgelerinde daha yaygın hale geldiğini göstermektedir. 1,2 Uzmanlar bu artışın nedenini bilmiyorlar.

Kimin Crohn hastalığını geliştirme olasılığı daha yüksektir?

Crohn hastalığı her yaşta insanlarda gelişebilir ve insanlarda gelişme olasılığı daha yüksektir

 • 20 ile 29 yaşları arasında 2
 • IBD ile bir aile üyesi, çoğunlukla kardeş veya ebeveyn olan
 • sigara içen

Crohn hastalığının komplikasyonları nelerdir?

Crohn hastalığının komplikasyonları aşağıdakileri içerebilir:

 • Bağırsak tıkanıklığı. Crohn hastalığı bağırsak duvarını kalınlaştırabilir . Zamanla, bağırsaklarınızın kalınlaşmış bölgeleri daralabilir, bu da bağırsaklarınızı engelleyebilir. Bağırsak tıkanıklığı olarak da adlandırılan kısmi veya tam bir bağırsak tıkanıklığı, bağırsaklarınızdaki yiyecek veya dışkı hareketini engelleyebilir .
 • Fistüller. Crohn hastalığında, iltihap bağırsak duvarından geçebilir ve tüneller veya fistüller oluşturabilir. Fistüller iki organ arasında veya bir organ ile vücudunuzun dışı arasında anormal geçişlerdir. Fistüller enfekte olabilir.
 • Abseler. Bağırsak duvarından geçen iltihap da apselere yol açabilir. Apseler ağrılı, şişmiş, irin dolu enfeksiyon cepleridir.
 • Anal çatlaklar. Anal fissürler anüsünüzde kaşıntı, ağrı veya kanamaya neden olabilecek küçük gözyaşlarıdır.
 • Ülser. Sindirim sisteminizin herhangi bir yerinde iltihaplanma ağız, bağırsak, anüs veya perine bölgesinde ülserlere veya açık yaralara yol açabilir .
 • Yetersiz beslenme. Kötü beslenme, vücudunuz sağlıklı dokuları ve organ işlevini korumak için gereken miktarda vitamin, mineral ve besin almazsa gelişir.
 • Vücudunuzun diğer bölgelerindeki iltihaplanma. Eklemleriniz, gözleriniz ve cildinizde iltihaplanma olabilir.

Crohn hastalığı olan kişilerde başka hangi sağlık sorunları var?

Kalın bağırsağınızda Crohn hastalığı varsa, kolon kanseri NIH dış bağlantısı geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir . Crohn hastalığı için sürekli tedavi görürseniz ve remisyonda kalırsanız, kolon kanseri geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz. 3

Kolon kanseri için ne sıklıkta taranmanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Hiçbir semptomunuz olmadığında tarama hastalıkları test eder. Kolon kanseri için tarama içerebilir kolonoskopi ile biyopsilerde . Tarama, kolon kanseri geliştirme şansınızı azaltmasa da, kanseri erken aşamada bulmanıza ve kanseri tedavi etme şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Referanslar

[1] Kappelman MD, Moore KR, Allen JK, Cook SF. Ticari olarak sigortalı bir ABD nüfusunda Crohn hastalığı ve ülseratif kolit prevalansındaki son eğilimler. Sindirim Hastalıkları ve Bilimleri. 2013; 58: 519-525.

[2] Molodecky NA, Yakında IS, Rabi DM, et al. İnflamatuar bağırsak hastalıklarının insidansını ve prevalansını zamanla arttırmak, sistematik incelemeye dayanarak. Gastroenteroloji. 2012; 142 (1): 46-54.

[3] Burisch J, Munkholm P. İnflamatuar bağırsak hastalığı epidemiyolojisi. Gastroenterolojide Güncel Görüş. 2013; 29 (4): 357-362.

Belirtiler ve Nedenleri

Crohn Hastalığının belirtileri nelerdir?

Crohn hastalığının en yaygın belirtileri

Diğer belirtiler arasında

 • anemi
 • göz kızarıklığı veya ağrısı
 • yorgun hissetmek
 • ateş
 • eklem ağrısı veya ağrı
 • bulantı veya iştahsızlık
 • cilt altında kırmızı, hassas yumrular içeren cilt değişiklikleri

Belirtileriniz, inflamasyonunuzun konumuna ve şiddetine bağlı olarak değişebilir .

Bazı araştırmalar, Crohn hastalığı ile yaşamanın stresini de içeren stresin semptomları daha da kötüleştirebileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, bazı insanlar belirli yiyeceklerin semptomlarını tetikleyebileceğini veya kötüleştirebileceğini bulabilir .

Crohn hastalığına ne sebep olur?

Doktorlar Crohn hastalığına neyin neden olduğundan emin değiller. Uzmanlar, aşağıdaki faktörlerin Crohn hastalığına neden olabileceğini düşünüyorlar.

Otoimmün reaksiyon

Crohn hastalığının bir nedeni, bağışıklık sisteminiz vücudunuzdaki sağlıklı hücrelere saldırdığında otoimmün bir reaksiyon olabilir . Uzmanlar , sindirim sisteminizdeki bakterilerin yanlışlıkla bağışıklık sisteminizi tetikleyebileceğini düşünüyor . Bu bağışıklık sistemi yanıtı, Crohn hastalığının semptomlarına yol açan iltihaplanmaya neden olur.

Genler

Crohn hastalığı bazen ailelerde görülür. Araştırmalar, bir ebeveyniniz veya Crohn hastalığı ile kardeşiniz varsa, hastalığı geliştirme olasılığınızın daha yüksek olabileceğini göstermiştir. Uzmanlar, genler ve Crohn hastalığı arasındaki bağlantıyı incelemeye devam ediyor .

Diğer faktörler

Bazı çalışmalar, diğer faktörlerin Crohn hastalığı geliştirme şansınızı artırabileceğini göstermektedir:

 • Sigara içmek Crohn hastalığını geliştirme şansınızı iki katına çıkarabilir. 4
 • Gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID) , aspirin NIH dış bağlantı ya da ibuprofen NIH dış bağlantı , antibiyotikler , 6 ve doğum kontrol hapları NIH dış bağlantı 6 hafifçe Crohn hastalığı riskini arttırabilir.
 • Yüksek yağlı bir diyet, Crohn hastalığına yakalanma şansınızı da biraz artırabilir. 7

Stres ve bazı yiyecekleri yemek Crohn hastalığına neden olmaz.

Referanslar

[4] Ghazi LJ. Crohn hastalığı. Medscape web sitesi. http://emedicine.medscape.com Harici bağlantı . Güncelleme 26 Şubat 2015. Erişim tarihi 6 Mayıs 2016.

[5] Ananthakrishnan AN, Higuchi LM, Huang ES, et al. Aspirin, steroid olmayan antienflamatuar ilaç kullanımı ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolit riski: kohort çalışması. Yıllıkları Dahiliye. 2012; 156 (5): 350-359.

[6] Ko Y, Kasap R, Leong RW. İnflamatuar bağırsak hastalıklarında göç ve çevresel risk faktörlerinin epidemiyolojik çalışmaları. Dünya Gastroenteroloji Dergisi. 2014; 20 (5): 1238-1247.

[7] Hou JK, Abraham B, El-Serag H. Diyet alımı ve inflamatuar bağırsak hastalığı geliştirme riski: literatürün sistematik bir derlemesi. Amerikan Gastroenteroloji Dergisi. 2011; 106 (4): 563-573’te.

Teşhis

Doktorlar Crohn hastalığını nasıl teşhis eder?

Doktorlar tipik olarak Crohn hastalığını teşhis etmek için bir test kombinasyonu kullanırlar. Doktorunuz ayrıca tıbbi geçmişiniz (aldığınız ilaçlar dahil) ve aile geçmişiniz hakkında soru soracak ve fizik muayene yapacaktır.

Fizik sınavı

Fiziksel muayene sırasında, çoğu zaman bir doktor

 • denetler şişkinlik sizin de karın
 • steteskop kullanarak karnınızdaki sesleri dinler
 • hassasiyet ve ağrı olup olmadığını kontrol etmek ve karaciğerinizin veya dalağınızın anormal veya genişlemesini görmek için karnınıza dokunur

Teşhis testleri

Doktorunuz Crohn hastalığını teşhis etmeye yardımcı olmak için aşağıdaki testleri kullanabilir:

 • laboratuvar testleri
 • bağırsak endoskopisi
 • üst gastrointestinal (GI) serisi
 • bilgisayarlı tomografi (BT) taraması

Doktorunuz ayrıca ülseratif kolit , divertiküler hastalık veya kanser gibi Crohn hastalığına benzer semptomlara neden olan diğer hastalıkları ekarte etmek için testler yapabilir .

Doktorlar Crohn hastalığını teşhis etmek için hangi testleri kullanıyor?

Doktorunuz Crohn hastalığını teşhis etmeye yardımcı olmak için aşağıdaki testleri yapabilir.

Laboratuvar testleri

Crohn hastalığını teşhis etmeye yardımcı olan laboratuvar testleri şunları içerir:

Kan testleri. Bir sağlık uzmanı sizden bir kan örneği alabilir ve kandaki değişiklikleri test etmek için örneği bir laboratuvara gönderebilir.

 • Kırmızı kan hücreleri. Kırmızı kan hücreleriniz normalden daha az veya daha küçükse, aneminiz olabilir .
 • Beyaz kan hücreleri. Beyaz kan hücresi sayınız normalden yüksek olduğunda , vücudunuzda bir yerde iltihaplanma veya enfeksiyon olabilir .
Kan alarak bir hemşire görüntüsü
Kan testi

Dışkı testleri. Bir dışkı testi, bir dışkı örneğinin analizidir. Doktorunuz dışkıyı yakalamak ve saklamak için size bir kap verecektir. Kitin analiz için nereye gönderileceği veya alınacağı konusunda talimatlar alacaksınız. Doktorlar, sindirim hastalıklarının diğer nedenlerini dışlamak için dışkı testlerini kullanır.

Bağırsak endoskopi

Bağırsak endoskopileri, Crohn hastalığını teşhis etmek ve ülseratif kolit, divertiküler hastalık veya kanser gibi diğer olası durumları ortadan kaldırmak için en doğru yöntemlerdir. Bağırsak endoskopileri aşağıdakileri içerir:

Kolonoskopi. Kolonoskopi , bir doktorun rektum ve kolonunuza bakmak için bir ucunda kolonoskop veya endoskop adı verilen hafif ve küçük bir kamera ile uzun, esnek, dar bir tüp kullandığı bir prosedürdür . Doktor ayrıca Crohn hastalığının belirtilerini aramak için ileumunuzu inceleyebilir .

Eğitimli bir uzman bir hastanede veya poliklinik merkezinde kolonoskopi yapar. Bir sağlık uzmanı , prosedürden önce evde takip etmeniz için size yazılı bağırsak hazırlık talimatlarını verecektir . İşlem sırasında sakinleştirici, anestezi NIH dış bağlantısı veya ağrı kesici ilaç alacaksınız .

Doktor içine kolonoskop ekler iken bir kolonoskopi sırasında, bir masaya yalan istenir anüs ve yavaşça rektumunuzda ve kolon içinden ve ileum alt kısmında içine yönlendirir. Doktorunuz Crohn hastalığınız olduğundan şüphelenirse, kolonoskopi ileum, kolon ve rektum biyopsilerini içerecektir . Biyopsileri hissetmeyeceksiniz.

Üst GI endoskopi ve enteroskopi. Bir In üst GI endoskopi , doktorunuz bir kullandığı Endoskobu da adlandırılan üst sindirim sistemi içinde görmek üst GI yolu .

Eğitimli bir uzman prosedürü bir hastanede veya poliklinik merkezinde gerçekleştirir. İşlemden önce yememeli veya içmemelisiniz. Bir sağlık uzmanı size üst GI endoskopisine nasıl hazırlanacağınızı söyleyecektir. Çoğu zaman boğazınızı uyuşturmak için sıvı bir anestezik ve prosedür sırasında rahat ve rahat kalmanıza yardımcı olacak hafif bir yatıştırıcı alırsınız.

Prosedür sırasında, doktor endoskopu özofagusunuzdan ve midenize ve duodenumunuza dikkatlice besler .

Bir enteroskopi sırasında, doktor ince bağırsağınızı aşağıdaki prosedürlerden birini kullanarak özel, daha uzun bir endoskopla inceler :

 • ince bağırsağınızın üst kısmını incelemek için uzun bir endoskop kullanan itme enteroskopisi
 • endoskopu ince bağırsağınıza taşımanıza yardımcı olmak için küçük balonlar kullanan tek veya çift balonlu enteroskopi
 • Enstrümanı ince bağırsağınıza taşımak için tirbuşon görevi gören bir endoskopa bağlı bir tüp kullanan spiral enteroskopi

Kapsül endoskopi. Kapsül endoskopisinde, doktorunuzun sindirim sisteminizin içinde görmesini sağlayan küçük bir kamera içeren bir kapsülü yutursunuz . İşlemden önce yememeli veya içmemelisiniz. Bir sağlık uzmanı size bir kapsül endoskopisine nasıl hazırlanacağınızı söyleyecektir. Bu prosedür için anesteziye ihtiyacınız yoktur.

Test, kapsülü yuttuğunuz bir doktor ofisinde başlar. Test sırasında doktorun bürosundan çıkabilirsiniz. Kapsül sindirim sisteminizden geçerken, kamera görüntüleri kaydeder ve giydiğiniz küçük bir alıcı cihaza iletir. Kayıt tamamlandığında, doktorunuz görüntüleri indirir ve inceler. Kamera kapsülü bağırsak hareketi sırasında vücudunuzu terk eder ve tuvalette güvenle yıkayabilirsiniz.

Üst GI serisi

Bir üst GI serisi doktor kullanımları olan bir işlemdir x-ışınları , floroskopi ve kireçli sıvı olarak adlandırılan baryum üst GI kanalı görüntülemek için kullanılır.

Bir röntgen teknisyeni ve bir radyolog bu testi bir hastanede veya ayakta tedavi merkezinde gerçekleştirir. İşlemden önce yememeli veya içmemelisiniz. Bir sağlık uzmanı size bir üst GI serisine nasıl hazırlanacağınızı söyleyecektir. Bu prosedür için anesteziye ihtiyacınız yoktur.

Prosedür için, bir röntgen makinesinin önünde durmanız veya oturmanız ve baryum içmeniz istenir. Baryum, üst GI kanalınızı bir röntgende daha görünür hale getirecektir. Daha sonra röntgen masasında uzanacaksınız ve radyolog, baryumun röntgen ve floroskopi üzerindeki üst GI kanalınızdan hareket ettiğini izleyecek.

CT tarama

Bir CT taraması NIH dış bağlantı sindirim yolu görüntüler oluşturmak için röntgen ve bilgisayar teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanır.

BT taraması için, bir sağlık uzmanı size bir içecek çözeltisi ve kontrast maddesi adı verilen özel bir boya enjeksiyonu verebilir. Kontrast madde, vücudunuzdaki yapıların prosedür sırasında daha kolay görülmesini sağlar. Röntgen çeken tünel şeklinde bir cihaza kayan bir masanın üzerinde uzanacaksınız. BT taramaları hem Crohn hastalığını hem de hastalığın komplikasyonlarını teşhis edebilir.

tedavi

Doktorlar Crohn hastalığını nasıl tedavi eder?

Doktorlar Crohn hastalığını ilaçlar, bağırsak istirahati ve cerrahi ile tedavi eder.

Crohn hastalığı olan herkes için tek bir tedavi işe yaramaz. Tedavinin amaçları azaltmak için vardır inflamasyon sizin de bağırsaklarda , senin belirtilerin flare-up engellemek ve içinde tutmak için remisyon .

İlaçlar

Crohn hastalığı olan birçok kişinin ilaca ihtiyacı vardır. Doktorunuzun hangi ilaçları reçete ettiği, semptomlarınıza bağlı olacaktır.

Hiçbir ilaç Crohn hastalığını tedavi etmese de, çoğu semptomları azaltabilir.

Aminosalisilatlar. Bu ilaçlar, enflamasyonu kontrol etmeye yardımcı olan 5-aminosalisilik asit (5-ASA) içerir. Doktorlar, hafif semptomları olan yeni Crohn hastalığı teşhisi konan insanları tedavi etmek için aminosalisilat kullanırlar. Aminosalisilatlar şunları içerir:

Aminosalisilatların yaygın yan etkilerinden bazıları şunlardır:

Kortikosteroidler. Steroid olarak da bilinen kortikosteroidler, bağışıklık sisteminizin aktivitesini azaltmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur . Doktorlar orta ila şiddetli semptomları olan insanlar için kortikosteroidler reçete eder. Kortikosteroidler şunları içerir:

Kortikosteroidlerin yan etkileri şunlardır:

 • akne
 • kemik kütlesi kaybı
 • yüksek kan şekeri
 • yüksek tansiyon
 • enfeksiyon geliştirme şansı daha yüksek
 • ruh hali
 • kilo almak

Çoğu durumda, doktorlar uzun süreli kullanım için kortikosteroid reçete etmez.

İmmunomodulators. Bu ilaçlar bağışıklık sistemi aktivitesini azaltır ve sindirim sisteminizde daha az inflamasyona neden olur . İmmünomodülatörlerin çalışmaya başlaması birkaç hafta ila 3 ay sürebilir. İmmünomodülatörler şunları içerir:

Doktorlar, remisyona girmenize veya diğer tedavilere cevap vermezseniz size yardımcı olması için bu ilaçları reçete eder. Aşağıdaki yan etkilere sahip olabilirsiniz:

 • Daha yüksek bir enfeksiyon şansına yol açabilen düşük beyaz kan hücresi sayısı
 • yorgun hissetmek
 • mide bulantısı ve kusma
 • pankreatit

Doktorlar çoğunlukla sadece ilacın ciddi yan etkileri nedeniyle ciddi Crohn hastalığınız varsa siklosporin reçete eder. Siklosporinin riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun.

Biyolojik tedaviler. Bu ilaçlar bağışıklık sistemi tarafından üretilen proteinleri hedefler. Bu proteinlerin nötralize edilmesi bağırsaklardaki iltihabı azaltır. Biyolojik tedaviler, özellikle diğer ilaçlara cevap vermezseniz, remisyona girmenize yardımcı olmak için çalışır. Biyolojik tedaviler arasında

Doktorlar genellikle hastalara bir hastanede veya poliklinik merkezinde her 6-8 haftada bir infliximab verir. Yan etkiler ilaca toksik bir reaksiyon ve enfeksiyon, özellikle tüberküloz NIH dış bağlantısı gelişme şansını içerebilir .

Diğer ilaçlar. Doktorların semptomlar veya komplikasyonlar için reçete ettiği diğer ilaçlar arasında

 • hafif ağrı için asetaminofen NIH harici bağlantı . İbuprofen NIH harici bağlantı , naproksen NIH harici bağlantı ve aspirin NIH harici bağlantı kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bu ilaçlar semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.
 • apse ve fistül gibi enfeksiyon içeren komplikasyonları önlemek veya tedavi etmek için antibiyotikler .
 • Şiddetli ishali yavaşlatmak veya durdurmak için loperamid NIH dış bağlantısı . Çoğu durumda, insanlar bu ilacı sadece kısa süreler alır çünkü megacolon geliştirme şansını artırabilir .

Bağırsak istirahati

Crohn hastalığınızın belirtileri şiddetli ise, bağırsağınızı birkaç gün ila birkaç hafta dinlendirmeniz gerekebilir. Bağırsak istirahati sadece belirli sıvıları içmeyi veya hiçbir şey yememeyi veya içmemeyi içerir. Bağırsak dinlenmesi sırasında doktorunuz

 • sizden besin içeren bir sıvı içmenizi rica ediyoruz
 • midenize veya ince bağırsağınıza yerleştirilmiş bir beslenme tüpünden besin içeren bir sıvı verin
 • kolunuzdaki bir damara yerleştirilen özel bir tüp yoluyla intravenöz (IV) beslenme verin

Hastanede kalabilir ya da evde tedaviyi alabilirsiniz. Çoğu durumda, bağırsaklarınız bağırsak dinlenmesi sırasında iyileşir.

cerrahlık

İlaçlarla bile, birçok insan Crohn hastalığını tedavi etmek için ameliyata ihtiyaç duyacaktır. Bir çalışma, Crohn hastalığı olan 20 yıl içinde insanların yaklaşık yüzde 60’ının ameliyat olduğunu buldu. 8 Cerrahi Crohn hastalığını tedavi etmese de komplikasyonları tedavi edebilir ve semptomları iyileştirebilir. Doktorlar en sık tedavi için ameliyat önerir

 • fistüller
 • hayatı tehdit eden kanama
 • bağırsak tıkanıklıkları
 • sağlığınızı tehdit ettiğinde ilaçların yan etkileri
 • ilaçlar durumunuzu iyileştirmediğinde belirtiler

Bir cerrah Crohn hastalığını tedavi etmek için farklı operasyonlar yapabilir.

Herhangi bir ameliyat için, genel anestezi NIH dış bağlantısı alacaksınız . Muhtemelen ameliyattan sonraki 3 ila 7 gün hastanede kalacaksınız. Tam iyileşme 4 ila 6 hafta sürebilir.

İnce bağırsak rezeksiyonu. İnce bağırsak rezeksiyonu, ince bağırsağınızın bir kısmını çıkarmak için yapılan cerrahidir . İnce bağırsağınızda bağırsak tıkanıklığı veya ciddi Crohn hastalığı varsa, bir cerrahın bağırsağınızın o bölümünü çıkarması gerekebilir. İki tip ince bağırsak rezeksiyonu

 • laparoskopik — bir cerrah karnınızda birkaç küçük, yarım inç insizyon yaptığında. Cerrah , küçük insizyonlar yoluyla küçük bir ışık ve video kamera bulunan ince bir tüp olan laparoskop yerleştirir . Kamera vücudunuzun içinden bir video monitöre büyütülmüş bir görüntü göndererek cerraha ince bağırsağınızın yakından görüntüsünü verir. Monitörü izlerken cerrah, küçük insizyonlara alet sokar ve ince bağırsağın hastalıklı veya bloke olan bölümünü çıkarır. Cerrah bağırsağınızın uçlarını yeniden bağlayacaktır.
 • açık cerrahi — bir cerrah karnınızda yaklaşık 6 inç uzunluğunda bir kesi yaptığında. Cerrah ince bağırsağın hastalıklı veya bloke olan bölümünü bulur ve bu bölümü çıkarır veya onarır. Cerrah bağırsağınızın uçlarını yeniden bağlayacaktır.

Subtotal kolektomi. Aynı zamanda büyük bir barsak rezeksiyonu denilen bir ara toplam kolektomi, senin kaldırılmasının kısmına ameliyat kalın bağırsağa . Kalın bağırsağınızda bağırsak tıkanıklığı, fistül veya ciddi Crohn hastalığı varsa, bir cerrahın bağırsağın bu bölümünü çıkarması gerekebilir. Cerrah subtotal kolektomi yapabilir.

 • laparoskopik kolektomi — bir cerrah karnınızda birkaç küçük, yarım inç insizyon yaptığında. Monitörü izlerken, cerrah kalın bağırsağınızın hastalıklı veya bloke olmuş bölümünü çıkarır. Cerrah bağırsağınızın uçlarını yeniden bağlayacaktır.
 • açık cerrahi — bir cerrah karnınızda yaklaşık 6 ila 8 inç uzunluğunda bir kesi yaptığında. Cerrah kalın bağırsağın hastalıklı veya bloke olan bölümünü bulur ve bu bölümü çıkarır. Cerrah bağırsağınızın uçlarını yeniden bağlayacaktır.

Proktokolektomi ve ileostomi. Proktokolektomi, tüm kolon ve rektumunuzu çıkarmak için yapılan cerrahidir. Bir ileostomi bir olan stoma cerrah sizin bir kısmından oluşturur, karın içinde veya açılış ileum . Cerrah ileumunuzun ucunu karnınızdaki bir açıklıktan getirir ve cildinize bağlar, vücudunuzun dışında bir açıklık oluşturur. Stoma, bir inçin yaklaşık dörtte üçü ila 2 inçten biraz daha azdır ve çoğunlukla karnınızın alt kısmında, kemer hattının hemen altında bulunur.

Ostomi torbası veya ostomi cihazı adı verilen çıkarılabilir bir harici toplama torbası stomaya bağlanır ve dışkıyı vücudunuzun dışında toplar . Dışkı yerine geçerek stomasından geçer anüs . Stomanın kasları yoktur, bu nedenle dışkı akışını kontrol edemez ve akış meydana geldiğinde meydana gelir.

Bu tür bir ameliyatınız varsa, hayatınızın geri kalanında ileostominiz olacaktır.

Doktorlar Crohn hastalığının komplikasyonlarını nasıl tedavi eder?

Doktorunuz Crohn hastalığının aşağıdaki komplikasyonları için tedaviler önerebilir:

 • Bağırsak tıkanıklığı. Tam bir bağırsak tıkanması yaşamı tehdit eder. Tam bir engeliniz varsa, derhal tıbbi yardıma ihtiyacınız olacaktır. Doktorlar genellikle bağırsak tıkanıklığını ameliyatla tedavi eder.
 • Fistüller. Doktorunuzun fistüllere nasıl davrandığı, hangi fistül tipine sahip olduğunuza ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır. Bazı insanlar için fistüller ilaç ve diyet değişiklikleri ile iyileşirken, diğer insanların ameliyat olması gerekir.
 • Abseler. Doktorlar antibiyotik ve drenaj apsesi reçete eder. Bir doktor, cildinize bir iğne sokulmuş veya ameliyatla bir apse boşaltabilir.
 • Anal çatlaklar. Anal fissürlerin çoğu , merhemler, ılık banyolar ve diyet değişiklikleri dahil olmak üzere tıbbi tedavi ile iyileşir.
 • Ülser. Çoğu durumda, Crohn hastalığı tedavisi ülserlerinizi de tedavi edecektir .
 • Yetersiz beslenme. Kayıp besinleri ve sıvıları değiştirmek için IV sıvılarına veya besleme tüplerine ihtiyacınız olabilir.
 • Vücudunuzun diğer bölgelerindeki iltihaplanma. Doktorunuz ilaçlarınızı değiştirerek veya yeni ilaçlar yazarak iltihabı tedavi edebilir.

Referanslar

[8] Peyrin-Biroulet L, Harmsen WS, Tremaine WJ, Zinsmeister AR, Sandborn WJ, Loftus EV. Minnesota, Olmsted County’den (1970-2004) Crohn hastalığının popülasyon temelli bir kohortunda cerrahi. Amerikan Gastroenteroloji Dergisi. 2012; (11) 107: 1639-1701.

Yeme, Diyet ve Beslenme

Diyetim Crohn hastalığının semptomlarına nasıl yardımcı olabilir?

Diyetinizi değiştirmek semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz diyetinizde değişiklik yapmanızı önerebilir.

 • gazlı veya “gazlı” içeceklerden kaçınma
 • patlamış mısır, sebze kabukları, fındık ve diğer yüksek lifli gıdalardan kaçınmak
 • daha fazla sıvı içmek
 • daha küçük öğünler daha sık yemek
 • sorun yaratan yiyecekleri tanımlamaya yardımcı olacak bir gıda günlüğü tutmak

Belirtilerinize veya ilaçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz diyet gibi belirli bir diyet önerebilir.

Özel diyet önerileri ve değişiklikler hakkında doktorunuzla konuşun.

Yeterli besinleri emmiyorsanız, doktorunuz besin takviyeleri ve vitaminler önerebilir. Güvenlik nedeniyle, vitaminler gibi besin takviyeleri NIH harici bağlantısını veya tamamlayıcı veya alternatif NIH harici bağlantı ilaçlarını veya tıbbi uygulamaları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun .

Klinik denemeler

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü (NIDDK) ve Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) diğer bileşenleri, birçok sindirim bozukluğu hakkında temel ve klinik araştırmalar yürütür ve destekler.

Klinik araştırmalar nedir ve bunlar sizin için uygun mu?

Klinik araştırmalar klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi ilerlemelerin merkezinde yer alır. Klinik araştırmalar, hastalığı önlemenin, tespit etmenin veya tedavi etmenin yeni yollarını inceler. Araştırmacılar ayrıca, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için klinik denemeleri de kullanıyorlar. Klinik araştırmaların sizin için doğru olup olmadığını öğrenin NIH harici bağlantı .

NIDDK Direktörü Dr. Griffin P. Rodgers’ın klinik çalışmalara katılmanın önemini anlatan bir video izleyin.

Hangi klinik çalışmalar açık?

Halen açık olan ve işe alınmakta olan klinik denemeler www.ClinicalTrials.gov NIH harici bağlantısında görülebilir .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.