Reklam Bölümü
Crohn Tanı YöntemleriYeni Tedaviler

Crohn Hastalığı’ndaki gelişmelere yakından bakış

Kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığının tedavisinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Hastalarda utanç ve diğer bazı psikolojik rahatsızlıklara da sebep olan bu hastalık yıllık ortalama 700.000 Avrupalıyı etkiliyor.

Crohn hastalığı genellikle x ışınları yoluyla veya endoskopi gibi yöntemlerle teşhis edilir. University College London Hastanesi’nde araştırmacılar bu hastalığın teşhisinde çok yeni teknikleri deniyor. Avrupa araştırma projesi sayesinde burada olan bilim adamları tıbbi görüntüleme konusunda bilinen en yeni teknolojileri kullanıyor.

Örneğin, radyologlar MR olarak da bilinen manyetik rezonansı kullanarak bağırsak duvarında bir kalınlaşma belirtisi olup olmadığına bakıyor. Bu gelişme, hastalığın en sık görülen belirtisi.

MR görüntüleri sonradan, hastanın vücudundaki fizyolojik durumu tespit edebilecek bilgisayar modelleriyle eşleştiriliyor. Bu, özellikle sindirim sistemi doktorlarının, hastalar için daha isabetli ilaçlar yazmalarına olanak sağlıyor.

Yeni görüntüleme teknikleri, geşmiştekilere oranla daha net ve daha isabetli veriler sağlıyor. Araştırmacılar bu sayede hastalıkların gidişatı konusunda hastaların daha çok bilgi sahibi olacaklarını ifade ediyor. Bu yeni teknolojinin yaklaşık 4 yıl sonra aktif olması planlanıyor. Araştırmacılar, benzer bilgisayar görüntüleme tekniğinin yakın zamanda diğer bağırsak hastalıklarının teşhisinde de kullanılmasını umuyor.

www.vigorpp.eu

Daha fazla: 

Copyright © European Commission 2013 / euronews 2013

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close