Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn hastalığının belirtilerini, semptomlarını ve tetikleyicilerini öğrenin ve rahatlamak için bir plan yapmaya başlayın

0 46

Crohn hastalığınız olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? İşte teşhis koymak ve rahatlamak için bilmeniz gerekenler.

Sindirim sağlığı biraz karmaşık olabilir. Hazımsızlık veya gizemli kramplar gibi sindirim semptomlarına neden olabilecek veya bunları şiddetlendirebilecek o kadar çok örtüşen sistem ve sağlık sorunu vardır ki, bunların temel nedenini bulmaya çalışmak sizi olasılıklarla dolu bir tavşan deliğine sürükleyebilir.

Kilo değişmeleri, ishal, yorgunluk ve hatta dışkınızda kan gibi açıklanamayan belirtilerle mücadele etmek kafanızın karışmasına, strese girmenize, cesaretinizin kırılmasına veya paniğe kapılmanıza neden olabilir. Belirtilerinize neyin yol açabileceği ve bu konuda neler yapabileceğiniz konusunda kendinizi eğitmek, sağlığınızı kontrol altına almanın ilk adımıdır.

Belirtilerinizin, yalnızca ABD’de yarım milyondan fazla insanı etkileyen Crohn hastalığının bir işareti olduğundan şüpheleniyorsanız, bu blog yazısı belirtileri ve tedavileri hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. (Aksi belirtilmedikçe, bu makaledeki bilgilerin çoğunun Crohn ve Kolit Vakfı’ndan alındığını unutmayın).

Crohn hastalığı nedir?

Bu kronik hastalık, ağızdan anüse kadar gastrointestinal sistemi etkileyen ve gıdaların vücutta izlediği yolu etkileyen iltihaplı bir hastalıktır. Genellikle düzensiz bir şekilde çok sayıda farklı semptomla kendini gösterir.

Crohn hastalığının yaygın belirtileri şunlardır:

  • Acil Durum
  • İshal, özellikle sizi uykudan uyandırıyorsa
  • Kramplar
  • Mide bulantısı
  • Ateş
  • Kilo kaybı/iştah kaybı
  • Yorgunluk
  • Rektal kanama
  • Ağız yaraları

Bazen belirtiler kısa bir süre için alevlenir ve sonra azalır. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza danışmanız gerektiğini bilin.

Crohn karmaşık bir hastalıktır. Gastrointestinal sistem boyunca birçok farklı organ vardır, bu nedenle vücudun birkaç bölgesi özellikle etkilenebilir. Crohn’un farklı türleri ve modelleri bir yelpazede yer alır.

Crohn hastalığının tipleri ve modelleri

Crohn hastalığının sindirim sisteminin neresinde olduğu semptomları ve potansiyel sağlık komplikasyonlarını etkileyecektir.

İleokolit: Kolon ve terminal ileumu (ince bağırsağın son bölümü) etkiler. Crohn hastalığının bu türü en yaygın olanıdır. Belirtiler arasında ishal, karnın sağ alt kısmında veya ortasında kramp veya ağrı, kilo kaybı ve yorgunluk yer alır.
Crohn koliti: sadece kolonu etkiler. Belirtiler arasında kanlı dışkı veya ishal, rektal kanama, cilt lezyonları, eklem ağrısı, yorgunluk ve daha fazlası yer alır.
Gastroduodenal kolit: yemek borusu, mide ve duodenumu (ince bağırsağın başlangıcı) etkiler. Belirtiler arasında iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, karın ağrısı ve yorgunluk yer alır.
Jejunoileit: Bu Crohn türü, ince bağırsağın gıda sindirimini destekleyen orta bölümü olan jejunumda yaşar. Çocuklarda yetişkinlerden daha sık teşhis edilir. Belirtiler arasında yemekten sonra kramplar, ishal, karın ağrısı, kilo kaybı, anemi ve yorgunluk yer alır.

Crohn hastalığına kimler yakalanabilir?

Ortalama olarak 20-30 yaşları arasında Crohn teşhisi konma olasılığı daha yüksektir, ancak her yaştan insan Crohn’a yakalanabilir. İnflamatuar bağırsak hastalığı ( İBH ) ikilisinin diğer yarısı olan ülseratif kolit gibi Crohn da çoğunlukla gelişmiş ülkelerde, kentsel alanlarda ve kuzey iklimlerinde görülür, ancak hastalık modelleri yavaş yavaş değişmekte ve İBH vakaları dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde de görülmektedir.

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, Crohn’la ilgili araştırmalar çok kapsamlı, ancak hâlâ kesin bir nedeni bulunabilmiş değil. Beslenme şekli ile ilgili değil. Yaşadığınız yer ile ilgili değil. Stres seviyeleri ile ilgili değil. Herhangi bir yaşam tarzı seçiminin bu hastalığa yol açtığı kanıtlanmamıştır.

İşte araştırmacıların ortaya çıkardıkları: Crohn hastalığı büyük olasılıkla genetik yolla geçmektedir; ebeveynlerinizden birinde Crohn hastalığı varsa bu hastalığa yakalanma riskiniz yaklaşık %28’dir. Diyet, stres, çevresel kirleticiler ve sigara gibi yaşam tarzı unsurları Crohn’a neden olmasa da, onu tetiklemek için doğru koşulları yaratabilir.

Crohn hastalığı nasıl teşhis edilir?

İşte Crohn’un gerçekten zor kısmı: semptomlar o kadar çok başka hastalıkla örtüşüyor ki hemen tespit etmek zor olabiliyor. Crohn mu yoksa irritabl bağırsak sendromu (IBS) mu? Yoksa gıda hassasiyeti mi? Ya da ince bağırsak bakterilerinin aşırı çoğalması (SIBO) mı?

Çoğu doktor emin olmak için ihtiyacınız olan tüm gelişmiş testleri sunmazken, iyi bir hekim aşağıdakiler de dahil olmak üzere her tür testi sunar:

Kan testi: Bu, iltihaplanma, anormal antikorlar, vitamin eksiklikleri ve daha fazlasının varlığını doğrulayacaktır.
Dışkı testi: Bu, enfeksiyonları veya diğer sindirim sorunlarını ekarte etmeye yardımcı olacaktır.
Bağırsak endoskopisi: Klinisyeniniz, Crohn teşhisi için genellikle daha doğru bir yöntem olarak kabul edilen bu prosedürü bir gastroenterolog ile yaptırmanızı önerebilir.
Bağırsak görüntüleme: Klinisyeniniz, iltihaplanma, fistül veya anormal sıvıların varlığını tespit edebilen BT veya MRI taramalarını bir uzmana yaptırmanızı önerebilir.
Klinisyeniniz ilk ziyaretiniz sırasında tüm sağlık geçmişinizi paylaşırken tüm endişelerinizi ve semptomlarınızı dinleyecektir. Bu bilgiler ışığında, belirtilerinize göre testler de dahil olmak üzere en iyi teşhis yaklaşımını belirlemek için sizinle birlikte çalışacaklardır.

Crohn hastalığının tedavisi nasıldır?

Crohn hastalığı için teşhis yaklaşımı ne kadar kişiselse, tedavi planı da o kadar kişiseldir. Crohn semptomlarının hafifletilebilmesinin birçok farklı yolu vardır. Çoğu tedavi planı, sindirim sistemindeki iltihaplanmayı azaltmaya ve tüm sistemin iyileşmesi için fırsat sağlamaya odaklanır. Genellikle bu, tipik olarak aminosalisilatlar, kortikosteroidler ve immünomodülatörler gibi belirli ilaçlarla sağlanır.

Bazen yaşam tarzı faktörlerinin ayarlanması Crohn hastalığının semptomları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Az yağlı veya az tuzlu diyetler gibi belirli beslenme yaklaşımları ve stres yönetimi, Crohn’un neden olduğu sindirim rahatsızlığını hafifletmek için uzun bir yol kat edebilir. İlaç tedavisi gerekiyorsa, bağırsak mikrobiyomunu korumak veya yeniden inşa etmek için uzun bir yol kat edebilecek takviyeler ve özel beslenme planları vardır. Alanında uzman klinisyeninizle birlikte çalışmak, semptomları hafifletmek ve Crohn hastalığınızı remisyona sokmak için doğru dengeyi bulmanızı sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.