Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn hastalığının keşfedilen iki alt türü daha iyi tedavilere yol açabilir

0 6

Crohn hastalığında her vakada hastalığın seyri ve şiddeti değişiklik gösteriyor. Bu nedenle crohn tedavisi zor oluyor. versity of North Carolina School of Medicine tarafından yapılan bir araştırma, hastalığın ilerlemesinde neden farklılıkların ortaya çıktığını açıklayan önemli bir keşif yapıldı. Farklı gen yapıları ve klinik özellikleri olan hastalığın iki alt türü keşfedildi.

North Carolina Üniversitesi (AMCA) Tıp ve genetik bölümlerinde çalışan Dr. Shehzad Z. Sheikh “tüm Crohn hastalarına uygun, hepsinde çalışan ortak bir tedavi yok,” diyor.

“Hastaların sadece bir kısmının standart tedaviye yanıt vermesi mantıklı değil. Bunun nedenlerini öğrenmeden doğru hedefleri vuramayız ,” diye ekliyor.

İleum’dan Kolon’da Değişebilen Genler
Biyoloji ve Genetik Bölümünde görevli uzman Terry Furey ve uzman ekip tarafından,  operasyon geçirmiş olan 21 Crohn hastasında iltihaplı ve sağlıklı olmayan  kolon doku örnekleri analiz edildi. Sonra gen desenleri örneklerinde eşleşen iki ayrı grup olduğunu gördüler.

Furey “Crohn olmayan insanların örnekleri ile Crohn hastalarının örnekleri arasında bir fark gördük; bunun yanı sıra Crohn hastalarının örnekleri arasında iki ayrı alt tip gördük. Crohn hastalarının sağlıklı doku ve iltihaplı örnekleri arasında moleküler düzeyde daha büyük bir fark görüyoruz,” diyor.

İki hastalık türünün örnekleri arasındaki farklılığın ne kadar şaşırtıcı olduğunu AMCA genetik bölümünden Araştırma Görevlisi bir profesör Jeremy Simon’un  notlarında görülüyor.

Kolon biyopsileri olan örneklerine göre, iki Crohn tipi arasında büyük farklılıklar olduğunu, bu genlerin çoğu bakterilerden gelen kolon ayırt işaretleri bulunduğunu, kalın bağırsağın boşaltım bölgesi ve ince bağırsağın bir kısmının genellikle Crohn hastalığı tarafından etkilenen ilk bölgenin belirgin olduğunu belirtiyor.

Hastalık türlerinden birinin gen deseni sağlıklı kolon dokusuna benziyordu. Ancak, ikinci alt gen ifade ileumda görülen desenlere benziyordu.

Örnek dokularında gen ifade analizne ek olarak, Sheikh ve arkadaşları izni veya yakın gen aktivitesi bastırmak DNA doku epigenetik durumu göstergeleri görülmektedir. Takım gen farklılıkları etkilenen hücreler çekirdek programlama farklılıklar ortaya önermek sonuçlarında iki Crohn tipi arasında bir ayrım gördü.

Dr Sheikh, “Crohn hastalarının hangi alt tip hastalığa sahip olduğunu öğrendiğimizde bunun için en iyi tedaviyi bulabileceğimizi umuyorum. Bu tedavinin her hasta için en iyi ve en hızlı tedavi olacağın inanıyorum. ”

Published:
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.