Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn veya UK Bireyler için Coronavirüs aşısı

0 68

COVID-19 aşısı düşük risklidir ve kendinizi ve başkalarını koronavirüse karşı korumanın en iyi yoludur. Özellikle virüs kaynaklı komplikasyon riskiniz yüksekse, size önerildiğinde aşıyı yaptırmayı düşünmek önemlidir.

Yeni oluşturulan herhangi bir ilaç veya aşı pek çok soruyu gündeme getirebilir – sizi desteklemek için buradayız. COVID-19 aşıları ve IBD ile ilgili canlı etkinliğimizi izleyerek IBD sağlık uzmanlarının aşı hakkındaki düşüncelerini dinleyin . İngiliz Gastroenteroloji Derneği’nin Crohn’s ve Kolit hastalarına yönelik koronavirüs aşısı hakkındaki açıklamasını da okuyabilirsiniz .

Aşı ve nasıl uygulanacağı hakkında genel bilgi için NHS web sitesini ziyaret edin . Bilgilerimiz Crohn’s ve Colitis’e özgüdür – başka sağlık sorunlarınız varsa veya aşının sizin için uygun olmayabileceğinin başka bir nedeni olduğunu düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün.

Crohn’s veya Colitis’li kişilerde COVID-19 aşısı olabilir mi?
Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin aşı olamayacağını duydum.
Crohn’s veya Colitis hastaları için hangi koronavirüs aşısı en iyisidir?
Aşı, Crohn veya Kolitli kişilerde test edildi mi?
COVID-19 aşısı işe yarayacak mı?
Aşıyı ne zaman yaptırabilirim?
Risk düzeyim, hükümetin beni sınıflandırmasından farklı
Aşı, Crohn’larımın veya Kolitlerimin alevlenmesine neden olur mu?
Aşıyı belirli zamanlarda yapmaktan kaçınmalı mıyım?
Halihazırda koronavirüs geçirmişsem aşıya ihtiyacım var mı?
Aşıyı yaptırdıktan sonra korumayı bırakabilir miyim?
Crohn’s ve Colitis hastalarının ihtiyaçları değerlendiriliyor mu?


Aşıyı alacağım ve tüm hastalarımı [Crohn veya Kolitli] aşı almaları için şiddetle teşvik edeceğim.

Crohn’s & Colitis UK web sitesinde birçok bilgi var. Köşenizde savaşmak için orada olacağız.Profesör Shaji Sebastian
IBD / Gastroenteroloji Uzmanı Danışman

Crohn veya Kolitli kişilerde COVID-19 aşısı olabilir mi?

Evet, 16 yaşın altında değilseniz veya başka sağlık sorunlarınız yoksa – daha fazla ayrıntı için sağlık uzmanınıza danışın. Crohn’s veya Colitis’e sahip olmak veya durumunuzu tedavi etmek için herhangi bir ilaç almak, COVID-19 aşısına sahip olmanızı engellemez. Mevcut aşıların tümü biyolojik, steroid ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişiler için uygundur. Onların içinde resmi açıklamada , Gastroenteroloji İngiliz Derneği (BSG) “Önemle IBD’li hastalar için SARS-CoV2 aşı desteği. İnflamatuar barsak hastalıklarında SARS-CoV2 aşılama riskleri çok düşük olması beklendiğinden.” İfade etmişlerdir

Koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptırdım. Şimdiye kadarki deneyimlerime göre, sorun yok. Şimdiye kadar eve yazamayacak kadar heyecan verici bir şey yok! Olumlu bir risk olarak gördüğüm şeyi, normalliği yeniden kazanma, işe geri dönme ve en önemlisi sevdiklerimle (kucaklaşarak!) Kaliteli zaman geçirme şansı için almaya hazırım.Heather
Crohn’s ile Yaşıyor

 Herhangi bir ilaç veya aşıda olduğu gibi, NHS web sitesinde daha fazla bilgi edinebileceğiniz küçük bir yan etki riski vardır . Crohn’s veya Colitis’e sahip olmanın veya durumunuzu tedavi etmek için herhangi bir ilaç almanın yan etki riskinizi artırdığını gösteren hiçbir kanıt yoktur. Aşının yan etki riskini tartarken, virüsü kapacak olursanız COVID-19’dan kaynaklanan komplikasyon risklerini de dikkate almak önemlidir. 

Blogumuzu okuyun Crohn’s ile yaşayan Heather tarafından koronavirüs aşısını aldım .

Crohn’unuz veya Kolitiniz için immünsüpresan bir ilaç kullanmak, bir bağışıklık sisteminiz olmadığı anlamına gelmez.
Bağışıklık sisteminiz, diğer insanlar kadar iyi değil, hala enfeksiyonlarla savaşabilir. Bu nedenle, Crohn’unuz veya Kolitiniz için hangi ilacı alırsanız alın, hala ‘canlı’ aşı olmayan aşılara sahip olabilirsiniz. COVID-19 aşılarının hiçbiri, kopyalanamayacak şekilde değiştirildiği için Oxford tarafından yapılan aşı da dahil olmak üzere canlı olarak sınıflandırılmamıştır.

Diğer tıbbi ihtiyaçları olan kişiler, Crohn’s ve Colitis hastaları tarafından alınan miktarlardan çok daha yüksek dozlarda immünsüpresan ilaç aldıkları için, nakilden geçen insanlar gibi aşılara sahip olamayabilir.

Bağışıklık sisteminizi baskılayan bir ilaç alıyorsanız, koronavirüs komplikasyonları riskiniz artabilir. Bu nedenle, herhangi bir COVID-19 aşısı için öncelik listesinde olmanız muhtemeldir – mevcut önceliklendirme kriterlerine bakın . 

Bağışıklık sistemi baskılanmışsanız, koronavirüs aşısı yaptırabilirsiniz; Bağışıklık sistemi baskılanmışsanız koronavirüs aşısına ihtiyacınız var; ve bağışıklık sistemi baskılanmış olduğunuz için önceliklendirileceksiniz.Dr Nick Powell
Klinik Okuyucu ve Gastroenteroloji Danışmanı

Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin aşı olamayacağını duydum.

Bağışıklık sistemlerini zayıflatan ilaçlar alan Crohn’s ve Kolit hastalarının ‘canlı’ aşılara sahip olmamaları gerekir. Birleşik Krallık hükümeti tarafından sipariş edilen COVID-19 aşılarının hiçbiri canlı aşı olarak sınıflandırılmamıştır. Bu, size önerilen aşıyı yaptırabileceğiniz anlamına gelir.

Oxford aşısı başlangıçta canlı bir aşıya dayalıdır, ancak bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişilerin alması için yeterince güvenli hale getirildiği için ‘canlı’ olarak kabul edilmez. Aşı, normalde şempanzelere bulaşan bir soğuk algınlığı virüsü alınarak ve daha çok koronavirüse benzeyecek şekilde değiştirilerek yapılır. Virüs, insanlarda çoğalamayacak şekilde değiştirildi. Bu, COVID-19’u almaktan alamayacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla, Oxford aşısı başlangıçta canlı bir virüse dayansa da, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar alan kişilerin alabileceği kadar güvenli olacak şekilde değiştirildi.

Oxford aşısını yaptırıp yaptıramayacağınıza dair başka yerlerde çelişkili mesajlar görmüş olabileceğinizi anlıyoruz. Sağlık uzmanınızı resmi gov.uk web sitesindeki Yeşil Kitap’ın 14. Sayfasına yönlendirmenizi tavsiye ederiz . “[Oxford] AstraZeneca COVID-19 aşısı canlı bir adenovirüs vektörü içermesine rağmen, bu virüs kopyalanmaz ve kabul edilir. bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde güvenli. ” Yeşil Kitap, Birleşik Krallık’ta aşılarla önlenebilir bulaşıcı hastalıklar için aşılar ve aşılama prosedürleri hakkında en son bilgileri içermektedir. Halk Sağlığı İngiltere’nin sağlık uzmanlarına yönelik kılavuzunun , aşıların hiçbirine sahip olmama nedeni olarak immünosupresyonu listelemediğini belirtmek de yardımcı olabilir . 

Diğer tıbbi ihtiyaçları olan kişiler, çok yüksek dozda immünosüpresan ilaçlar aldıkları için, nakilden geçen kişiler gibi COVID-19 aşılarının hiçbirine sahip olamayabilir. Bu, Crohn’s ve Kolit hastaları için geçerli değildir, çünkü verilen dozlar bağışıklık sistemini ciddi şekilde zayıflatmaz. Crohn veya Kolit’inizi tedavi etmek için ilaçlar alarak ‘ciddi’ bağışıklığı zayıflamış sayılmazsınız.

Crohn’s veya Colitis olan herkese, son zamanlarda yaptığım gibi koronavirüs aşısı yaptırmalarını tavsiye ederim. Özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için önemli olduğunu düşünüyorum – size daha fazla tavsiye ve bilgi sağlayabilecek olan Crohn’s & Colitis UK’nin desteği ve rehberliği ile birlikte mücadele etmek için buradayız.Daljit Chohan
IBD Uzman Hemşire


Crohn’s veya Colitis hastaları için hangi koronavirüs aşısı en iyisidir?

Lisanslı veya testin son aşamalarında olan tüm koronavirüs aşıları, canlı aşılar olmadıkları için Crohn veya Kolitli kişiler için uygun kabul edilir. Bu nedenle, Crohn’s veya Kolit’e sahip olmak veya durumunuzu tedavi etmek için ilaç almak, hangi koronavirüs aşısının sizin için en iyi olduğunu etkilemeyecektir. Size önerilen aşıyı yaptırmalısınız.

Şimdiye kadar İngiltere tarafından onaylanan aşılar Pfizer / BioNTech, Moderna ve Oxford / AstraZeneca tarafından yapılan aşılardır. Mevcut kanıtlar, tüm Pfizer, Moderna ve Oxford aşılarının, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar alan kişiler de dahil olmak üzere Crohn veya Kolitli kişiler için uygun kabul edildiğini göstermektedir. Öncelikle İngiltere genelinde öncelikli gruplara sunulacaklar .

Pfizer ve Moderna aşıları tamamen sentetiktir – yani laboratuarda yapılmıştır. Canlı aşılar değiller. Oxford aşısı, normalde şempanzeleri enfekte eden bir soğuk algınlığı virüsünün alınması ve daha çok koronavirüse benzeyecek şekilde değiştirilmesiyle yapıldığından farklıdır. Ancak virüs insanlarda çoğalamayacak şekilde değiştirildi. Bu, COVID-19’u almaktan alamayacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla, Oxford aşısı başlangıçta canlı bir virüse dayansa da, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar alan kişilerin alabileceği kadar güvenli hale getirmek için değiştirildi.

Onların içinde resmi açıklamada , Gastroenteroloji İngiliz Derneği (BSG) Biz İBH hastalarının SARS-CoV2 aşılama UK Sağlık ve Sosyal Bakım Bölümü ve İlaç ve Sağlık ürünleri uygun olarak, kendilerine sunulan onaylı hangisi kabul etmenizi öneririz” ifade etmişlerdir Düzenleme Kurumu (MHRA). “

Oxford aşısını yaptırıp yaptıramayacağınıza dair başka yerlerde çelişkili mesajlar görmüş olabileceğinizi anlıyoruz. Sağlık uzmanınızı resmi gov.uk web sitesindeki Yeşil Kitap’ın 14. Sayfasına yönlendirmenizi tavsiye ederiz . “[Oxford] AstraZeneca COVID-19 aşısı canlı bir adenovirüs vektörü içermesine rağmen, bu virüs kopyalanmaz ve kabul edilir. bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde güvenli. ” Yeşil Kitap, Birleşik Krallık’ta aşılarla önlenebilir bulaşıcı hastalıklar için aşılar ve aşılama prosedürleri hakkında en son bilgileri içermektedir.


Aşı, Crohn veya Kolitli kişilerde test edildi mi?

Bağışıklık baskılayıcılar üzerinde Crohn’s veya Colitis olan kişiler için spesifik bir aşı denemesi olmadığı gerçeğiyle ilgili soruların olması anlaşılabilir. Ancak bu çoğu ilaç ve aşı için geçerlidir. Koronavirüs aşısı kapsamlı bir şekilde test edildi ve denemeler, birçok yaşlı insan da dahil olmak üzere çeşitli kronik altta yatan koşullara ve geniş yaş aralıklarına sahip kişileri içeriyor. Yaşlı insanların bağışıklık sistemleri gençlere göre daha zayıftır ve aşının hala onlar için uygun olduğu görülmüştür. Crohn’s ve Kolit hastalarının, bağışıklık sistemlerini etkileyen ilaçları kullananlar da dahil olmak üzere, koronavirüs ile nasıl başa çıktıklarına dair veriler güven vericidir ve genel popülasyondan önemli bir farklılık göstermemektedir.

Crohn’s ve Colitis hastalarına ait veriler elde edilene kadar COVID-19 aşısını yaptırmanız tavsiye edilmez. Bunun nedeni, diğer aşılardan elde ettiğimiz tüm verilerin bize Crohn’s ve Colitis hastalarının yan etki riskinde herhangi bir artış olmadığını göstermesidir. Aşının geciktirilmesi, koronavirüs kaparsanız daha kötü komplikasyonlara neden olabilir. 

IBD hastalarının normal IBD ilaçlarının dışında aldığı her ilaç – örneğin baş ağrınız için parasetamol veya diyabet için insülin, tansiyon ilaçları – bu ilaçların hiçbiri IBD hastalarının klinik denemelerinde özel olarak test edilmemiştir. Ancak bu, bu ilaçların IBD hastaları için riskli olduğu anlamına gelmez. Rutin uygulamada kullandığımız diğer tüm aşılar için aynıdır, genel popülasyon için onaylanmadan önce IBD hastalarında asla test edilmemiştir. Buna göre, bu yeni aşıları IBD hastalarında düşük riskli kabul etmeliyiz.

Elbette bu aşıların piyasaya sürülürken nasıl performans gösterdiğini izlemeye devam edeceğiz. Dengeleme riski, tüm ilaçlar için önemli bir husustur. Kesin olarak bildiğimiz tek şey, koronavirüs enfeksiyonunun kendisinin kesinlikle yüksek riskli olduğu ve bazı hastalarda ciddi sorunlara ve hatta ölüme neden olabileceğidir. Dr Nick Powell
Klinik Okuyucu ve Gastroenteroloji Danışmanı


COVID-19 aşısı işe yarayacak mı?

Evet – Crohn’s veya Colitis’in kendi içinde olması aşının sizin için daha az etkili olmasını sağlamaz. Eğer bir iseniz 5-ASA ilaç ya da hiç ilaç genel nüfus için yaptığı gibi, sadece de işe aşı bekleyebilirsiniz.

İmmünsüpresan bir ilaç alırsanız, aşı biraz daha az etkili olabilir. Bunun nedeni, bazı bağışıklık baskılayıcıların vücudunuzu virüslere ve diğer zararlı mikroplara karşı daha az savunmasını sağlayabilmesidir – buna bağışıklık tepkisi denir. ( Aldığınız ilacın bir bağışıklık sistemini baskılayıcı olup olmadığını görmek için Tedaviler sayfamızı ziyaret edin – Crohn’s ve Kolit için çoğu ilaç Mesalazine ve Pentasa gibi 5-ASA’lardır ). Hangi ilaçların varsa, koronavirüs aşısının etkinliğini azaltacağını hala bilmiyoruz. Grip aşısı çalışmalarından gördüklerimizden bunun olma ihtimali olabileceği düşünülüyor.

Bu, tedavinizi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu, Crohn veya Kolit’inizin alevlenmesine yol açabilir ve bu da sizi COVID-19’un ciddi komplikasyonlarından daha fazla risk altına sokar. COVID-19 aşısı sizin için biraz daha az işe yarasa bile, yine de aşı olmamasından daha fazla koruma sağlayacaktır.

Diğer aşılarda olduğu gibi, hiçbir koronavirüs aşısı herkes için% 100 etkili olmayacak ve tam koruma sağlayacağının garantisi yok. Karşılaştırmak gerekirse, grip aşıları genel nüfus için ortalama olarak% 50 civarında etkilidir, ancak yine de hastaneye yatışların ve gripten kaynaklanan ciddi komplikasyonların azaltılmasında etkilidir. Aşılandıktan sonra COVID-19 yakalarsanız, virüsün daha az şiddetli olması muhtemeldir ve aşı olmadığınızdan daha hızlı iyileşirsiniz. Aşı yaptırmak, koronavirüs nedeniyle hastaneye yatma riskinizi azaltacaktır. Aşı olmak, virüsü başkalarına yaymanıza da engel olabilir, ancak bununla ilgili henüz bir kanıt yoktur. 

Bir aşının sizin için biraz daha az işe yarama ihtimali olduğundan, aşıyı aldıktan sonra bile enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik hükümetin talimatlarını takip etmeye devam etmelisiniz. Aşının sizi ne kadar süre koruyacağını ve virüsü başkalarına geçirmenizi ne kadar durdurduğunu henüz bilmediğimiz için, genel popülasyondan da aşılamadan sonra da bazı önlemler almaya devam etmesi istenecektir. .

Bilim adamlarının Crohn’s ve Kolit hastalarını (bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçları kullananlar dahil) aşılamanın en iyi yoluna karar vermelerine yardımcı olacak bir dizi araştırma çalışması vardır. Örneğin, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişilerin, aşıyı olabildiğince etkili hale getirmek için fazladan bir aşı dozundan faydalanabileceği bulunabilir. Crohn’s ve Colitis hastalarında koronavirüs araştırması hakkında daha fazla bilgi edinin .

Yaygın olarak kullanılan aşıların bazıları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişilerde biraz daha az etkilidir. Grip aşısına bakarsanız, anti-TNF ilaçları alan hastalarda antikor oluşumunda bir miktar azalma görüyoruz. Ancak bu, biraz koruma sağlamayacağı anlamına gelmez.

Henüz bunun koronavirüs aşısıyla olacağına dair bir kanıt yok. Bu aşılar için koruma% 95 civarındadır, bu nedenle bunlar muhtemelen korumanın% 50-60 gibi daha fazla olduğu grip aşısından çok daha iyi aşılardır. Bu nedenle, koronavirüsten korunduğunuz başlangıç ​​seviyesi, ilacınız aşıyı biraz daha az etkili hale getirse bile, başlangıçta çok daha yüksektir. IBD hastalarını aşılamaya başladığımızda, bu soruların cevaplarını bulacağız. Aşılama olmadan IBD hastalarının bu tehlikeli virüsten hiçbir korumasının olmayacağını hatırlamakta fayda var.Dr Nick Powell
Klinik Okuyucu ve Gastroenteroloji Danışmanı


Aşıyı ne zaman yaptırabilirim?

Koronavirüse karşı en savunmasız kişiler önce aşıya erişebilecek. Güven verici bir şekilde, COVID-19 hakkındaki mevcut veriler, yüksek risk grubundakiler de dahil olmak üzere Crohn ve Kolitli kişiler için iyi sonuçlar göstermektedir.

Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI), ilk olarak aşılama için öncelik verilmesini beklediklerinin bir ara listesini yayınladı . Hükümet, aşağıdaki sırayla tüm öncelik gruplarının Paskalya tarafından aşılanmasını hedeflediklerini söyledi:

 1. Yaşlı yetişkinler ve bakıcıları için bir bakım evinde ikamet edenler 
 2. Tüm 80 yaş ve üstü AND: Ön 
  saflarda sağlık ve sosyal bakım çalışanları
 3. 75 yaş ve üstü tüm o
 4. 70 yaş ve üstü herkes VE:
  Klinik olarak aşırı derecede savunmasız (yüksek riskli) 16 yaş üstü bireyler
 5. 65 yaş ve üstü tüm o 
 6. Onları daha yüksek ciddi hastalık ve ölüm riskiyle karşı karşıya getiren altta yatan sağlık koşullarına sahip 16 ila 64 yaş arasındaki tüm bireyler *
 7. 60 yaş ve üstü tüm o 
 8. 55 yaş ve üstü tüm o 
 9. 50 yaş ve üstü tüm o

* Yüksek risk grubunda değilseniz, ancak bağışıklık sisteminizi etkileyen bir ilaç kullanıyorsanız, o zaman 6. seviyede aşı önceliğine sahip olmanız muhtemeldir. Aldığınız ilacın bir bağışıklık baskılayıcı olup olmadığını görmek için Tedaviler sayfamızı ziyaret edin – çoğu ilaç Crohn ve Kolit dışında olan 5-asas Mezalazin’siz ve PENTASA® gibi.

İmmünsüpresan bir ilaç almazsanız, Crohn veya Kolitiniz nedeniyle öncelikli bir aşı için uygun olma olasılığınız düşüktür (yaşınız, işiniz veya diğer sağlık koşulları gibi başka nedenlerle öncelikli olabilirsiniz) Genel popülasyona sunulduğunda bir COVID-19 aşısına erişebileceksiniz.

Aşılama ile ilgili bu tavsiye hamile insanları ve 16 yaşın altındakileri kapsamaz. Şu anda, daha yüksek risk grubundaki biriyle yaşayan insanlara aşılamaya öncelik verme planları bulunmamaktadır. 

Karar ağacımızı inceleyerek hangi risk grubunda olduğunuzu öğrenebilirsiniz . Aşıyı almak için sağlık uzmanınıza başvurmanıza gerek yoktur; NHS sizinle iletişime geçecek ve sonraki adımları size bildirecektir.


Risk düzeyim, hükümetin beni sınıflandırmasından farklı

Crohn’s ve Colitis’teki uzmanlar, koşullar hakkında birçok özel bilgiye sahiptir ve risk seviyelerini hükümetten biraz farklı şekilde sınıflandırmıştır. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi risk sayfamızda bulabilirsiniz .

Yukarıda özetlenen öncelikli risk grupları, hükümetin sizin risk seviyenizi nasıl değerlendirdiği ile ilgilidir. Bu nedenle, yüksek risk altında olduğunuzu belirten bir koruma mektubu aldıysanız, ancak özel durumunuz için uzman tavsiyesi , aslında orta derecede riskli olduğunuzu tavsiye ediyorsa, yüksek risk altındaki kişilerle aynı zamanda aşı için hala sizinle iletişime geçilebilir. Yanlış risk grubuna girmiş olsanız bile aşıyı size teklif edilir edilmez yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni, daha sonra aşıyı seçip seçemeyeceğinizi bilmiyoruz.

Eğer yüksek risk grubunda, hükümetin doğru zamanda bir aşı almak için irtibata geçilecektir böylece, bunun farkında olmaları önemlidir. Hükümetten yüksek risk altında olduğunuzu açıklayan mektuplar henüz almadıysanız, GP’nizden sizi Korumalı Hastalar Listesine ekleyip ekleyemeyeceklerini sorun. Risk seviyenizi açıklamanıza yardımcı olması için onlara COVID-19 IBD UK risk aracındaki sonuçlarınızı gösterebilirsiniz . Ayrıca IBD Ekibinizden klinik mektubunuza (doktorunuza gönderilen) Korumalı Hastalar Listesine eklemeniz gereken bir not yazmasını isteyebilirsiniz.


Aşı, Crohn’larımın veya Kolitimin alevlenmesine neden olur mu?

COVID-19 aşısının durumunuzun alevlenmesine neden olacağına dair hiçbir kanıt yoktur. Ayrıca, aşının ilacınızın düzgün çalışmasını engelleyeceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Aşıyı aldıktan sonra bir alevlenme yaşarsanız, Crohn’s ve Colitis alevlenmeleri beklenmedik bir şekilde olabileceğinden, bu muhtemelen bir tesadüf olacaktır. Stres dönemlerinin bir alevlenmeyi tetiklemesi yaygındır, bu yüzden bu da sorumlu olabilir. 

Crohn’s ve Colitis gibi bağışıklık sorunları olan kişilerde aşı geçmişine bakarsanız, yaygın olarak kullanılan aşıların hastalığınızda bir alevlenmeyi tetiklediğine dair hiçbir kanıt yoktur.

COVID-19 aşı partiküllerinin vücudunuzda sonsuza kadar yaşaması olası değildir. Vücudunuz muhtemelen parçacıkları yaklaşık on gün içinde [farelerde yapılan çalışmalardan gördüklerimizden] yok edecek ve sonra sonsuza dek yok olacak. Onlara karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturuyorsunuz. Bağışıklık sisteminiz akıllı ve mükemmel bir hafızaya sahip. Aşıda bulunan viral bileşenleri hatırlayacak ve gelecekte koronavirüsü görürse, karşılaşmayı hatırlayacak ve virüsü nötralize eden antikorları veya T hücreleri adı verilen koruyucu bağışıklık hücrelerini hızla üretecektir.

Bağışıklık sisteminiz de oldukça spesifiktir. Koronavirüs aşısına bir yanıt oluşturmak için tetiklenen bağışıklık hücreleri, bağırsak IBD’sine zarar vermede yer alması muhtemel bağışıklık hücrelerinden tamamen farklıdır. Bu nedenle, aşı tarafından uyarılan bağışıklık aktivasyonunun yanlış yönlendirilmesi ve IBD’nizi kötüleştirmesi olası değildir. Bunun yaygın olarak kullanılan diğer aşılarda olduğunu kesinlikle görmedik.Dr Nick Powell
Klinik Okuyucu ve Gastroenteroloji Danışmanı

Aşının yan etki riskini tartarken, virüsü kapacak olursanız COVID-19’dan kaynaklanan komplikasyon risklerini de dikkate almak önemlidir. Virüsten kaynaklanan komplikasyonlar, özellikle risk altındaysanız hayati tehlike oluşturabilir ve bazı insanlar, koronavirüs için pozitif test yapmanın onları alevlenmeye yol açtığını bildirdi. Koronavirüsten korunmak enfeksiyon riski yerine daha güvenlidir.

Koronavirüs ile ilgili deneyimim, kötü bir alevlenme yaşadığım zamandan farklı değildi. Karın ağrısı, bulantı, ağrı ile başladı, ardından ateş ve stomamdan yüksek çıktı. Ben de bu süreçte çok yoruldum ve yedi gün devam etti. 6. gün hastaneye kaldırıldım ve IV antibiyotikler ve sıvılar başladım.Emma
Kolit ile Yaşıyor

Aşıyı belirli zamanlarda yapmaktan kaçınmalı mıyım?

Koronavirüs aşısı, bir Crohn’s veya Colitis alevlenmesinde olduğunuz zamanlar da dahil olmak üzere çoğu durumda almaya uygundur. Normal biyolojik ilacınızı aldığınız gün aşı yaptırmanızda bir sakınca yoktur – ancak enjeksiyon bölgesinde ağrı yaşama olasılığınız varsa bunu farklı bir günde yapmak isteyebilirsiniz. 

Randevu gününde kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız (örneğin ateşiniz yüksekse), aşı tamamen iyileşene kadar ertelenebilir.

Koronavirüs aşısı ile grip aşısı gibi diğer aşılar arasında ideal olarak 7 gün beklemelisiniz. Bunun nedeni, alerjik reaksiyonunuzun olduğu çok nadir durumlarda, hangi aşının buna neden olduğunu söylemenin önemli olmasıdır. Bu, aşı olmadıklarından biyolojik enjeksiyonlar için geçerli değildir – ancak COVID-19 aşınız ile aynı hafta içinde yeni bir tedaviye başlıyorsanız, IBD ekibinizden tavsiye alın.

Crohn’unuz veya Kolitiniz varsa, gripten mümkün olan en kısa sürede korunmak daha iyidir, bu nedenle grip aşısı için uygunsanız ve bu kış henüz geçirmediyseniz , doktorunuzla veya eczanenizle iletişime geçin.


Halihazırda koronavirüs geçirmişsem aşıya ihtiyacım var mı?

Evet. Koronavirüse karşı bağışıklığın ne kadar sürdüğü bilinmemektedir ve COVID-19’u birden fazla almak mümkün olabilir. Bu nedenle, virüsü zaten almış olsanız bile aşıyı yaptırmanız önemlidir.

Yakın zamanda koronavirüs için pozitif test yaptıysanız – semptomunuz olmasa bile – tavsiye için sağlık uzmanınıza başvurun. Aşıyı yaptırmadan önce belli bir süre beklemenizi tavsiye edebilirler.


Aşıyı yaptırdıktan sonra korumayı bırakabilir miyim?

Şu anda, COVID-19 aşısı olan kişiler, aşı olmamış kişilerle aynı yasal kısıtlamalara uymak zorundadır.

Klinik olarak aşırı derecede savunmasız (yüksek riskli) kişiler için koruma kılavuzu isteğe bağlıdır ve yasa tarafından uygulanmaz. Bu nedenle, genel hükümet kısıtlamalarına uymaya devam ettiğiniz sürece, COVID-19 aşısını yaptırdıktan sonra artık kalkan yapmak istemiyorsanız, bu sizin kararınızdır. Ancak, kendinizi ve başkalarını güvende tutmak için olası tüm önlemleri almaya devam etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Bunun nedeni, aşının sizi ne kadar süre koruyacağını ve virüsü başkalarına geçirmenizi ne kadar engelleyeceğini henüz bilmediğimiz içindir. Bağışıklık sisteminizi etkileyen bir ilaç alırsanız, aşının sizin için biraz daha az işe yarama ihtimali de vardır, bu da yine de küçük bir koronavirüse yakalanma riski olabileceği anlamına gelir.

Hala önlem almanız gerekse bile aşı yaptırmanız önemlidir. Aşı olduktan sonra COVID-19 yakalarsanız, virüsün daha az şiddetli olması muhtemeldir ve aşı olmadığınızdan daha hızlı iyileşirsiniz. Aşı yaptırmak, koronavirüs nedeniyle hastaneye yatma riskinizi azaltacaktır.

https://crohnsandcolitis.org.uk/news/latest-coronavirus-vaccine-for-people-with-crohns-or-colitis?_ga=2.254862413.456415956.1610728267-1584062345.1610728267
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.