Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Huzursuz bağırsak sendromu ya da İrritable Bağırsak Sendromu (İBS)

0 23

Spastik kolit veya sinir kolonu olarak da adlandırılan IBS, yıllar içinde değişen semptomları olan kronik bir durumdur. Bireyler durumu yönetmeyi öğrendikçe semptomlar genellikle hafifler.

IBS yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların %10-15 kadarı bu hastalıktan muzdariptir. Erkeklerden iki kat daha fazla kadını etkiler. Birçok faktör IBS’yi etkiler ve bulaşıcı gastroenterit esnasında bulunan mikropların uzun süreli bir reaksiyonu tetikleyebileceğini öne sürüyor.

Bu makalede semptomlar, nedenler, tedavi ve diyetin IBS’yi nasıl etkileyebileceği tartışılmaktadır.

İBS NEDİR?

IBS, fonksiyonel bir gastrointestinal bozukluktur. Bu tür bozukluklar genel olarak insanların hayatını etkiler. Kronik, sporadik ve öngörülemeyen semptomları olan GI yolunun bir parçası.

IBS’de bağırsak fonksiyonunda bir değişiklik veya rahatsızlık vardır. Bu, karın ağrısına ve ishal , kabızlık veya her ikisini de içerebilen bağırsak hareketlerinde değişikliklere neden olabilir.

IBS, İrritabl Barsak Sendromundaki bu semptomlar sindirim sisteminde gözle görülür bir hasara neden olmaz.

Sağlık uzmanları genellikle ishalli IBS’ye IBS-D ve kabızlıklı IBS’ye IBS-C olarak atıfta bulunur. IBS hem ishale hem de kabızlığa neden oluyorsa, sağlık uzmanları buna alternatif bağırsak alışkanlıkları anlamına gelen IBS-A veya karışık bağırsak alışkanlıkları anlamına gelen IBS-M diyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.