Reklam Bölümü
Crohn Tanı Yöntemleri

Huzursuz bağırsak sendromu ya da İrritable Bağırsak Sendromu (İBS)

Spastik kolit veya sinir kolonu olarak da adlandırılan IBS, yıllar içinde değişen semptomları olan kronik bir durumdur. Bireyler durumu yönetmeyi öğrendikçe semptomlar genellikle hafifler.

IBS yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların %10-15 kadarı bu hastalıktan muzdariptir. Erkeklerden iki kat daha fazla kadını etkiler. Birçok faktör IBS’yi etkiler ve bulaşıcı gastroenterit esnasında bulunan mikropların uzun süreli bir reaksiyonu tetikleyebileceğini öne sürüyor.

Bu makalede semptomlar, nedenler, tedavi ve diyetin IBS’yi nasıl etkileyebileceği tartışılmaktadır.

İBS NEDİR?

IBS, fonksiyonel bir gastrointestinal bozukluktur. Bu tür bozukluklar genel olarak insanların hayatını etkiler. Kronik, sporadik ve öngörülemeyen semptomları olan GI yolunun bir parçası.

IBS’de bağırsak fonksiyonunda bir değişiklik veya rahatsızlık vardır. Bu, karın ağrısına ve ishal , kabızlık veya her ikisini de içerebilen bağırsak hareketlerinde değişikliklere neden olabilir.

IBS, İrritabl Barsak Sendromundaki bu semptomlar sindirim sisteminde gözle görülür bir hasara neden olmaz.

Sağlık uzmanları genellikle ishalli IBS’ye IBS-D ve kabızlıklı IBS’ye IBS-C olarak atıfta bulunur. IBS hem ishale hem de kabızlığa neden oluyorsa, sağlık uzmanları buna alternatif bağırsak alışkanlıkları anlamına gelen IBS-A veya karışık bağırsak alışkanlıkları anlamına gelen IBS-M diyebilir.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close