Yeni Tıbbi Gelişmeler

IBS ve IBD arasındaki fark nedir?

İnflamatuar bağırsak hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu, hem karın rahatsızlığına hem de ishale neden olabilir. İnflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı ve ülseratif koliti içeren sindirim sistemini etkileyen bir grup enflamatuar durumun terimidir.

Enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomları benzer olsa da, bu durumların farklı nedenleri ve tedavileri vardır.

Bu otoimmün hastalıklarda, IBD ve IBS’nin semptomlarına, tanı ve tedavisine ve bu durumdaki insanlar için görünümüne bakıyoruz.

IBD nedir?
IBd, Crohns veya IBS temsil etmek için midesinde acı tutan adamPinterest’te paylaş
IBD düzensiz veya ağrılı bağırsak hareketlerine neden olabilir.

IBD , ağızdan başlayan ve mide ve bağırsaklardan anüse uzanan gastrointestinal sistemin iltihaplanmasına neden olur . IBD, tedavisi olmayan uzun süreli bir durumdur.

IBD’nin iki ana tipi ülseratif kolit ve Crohn hastalığıdır .

Crohn hastalığı gastrointestinal veya GI yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Bununla birlikte, bu tip IBD en sık ince bağırsağı ve kolonun başlangıcını etkiler. Crohn hastalığı, GI yolu duvarının birden fazla katmanına zarar veren iltihaplanma lekelerine neden olabilir.

Ülseratif kolit, kolon ve rektumun iltihaplanmasına neden olur. Crohn hastalığının aksine, sadece kolon duvarının en iç tabakasını etkileyen sürekli iltihaplanma alanlarına neden olur.

Bir incelemeye göre , Crohn hastalığı, genellikle ülseratif kolitten daha şiddetlidir ama çok daha az yaygındır.

Doktorlar IBD’ye neyin neden olduğunu tam olarak anlamıyorlar, ancak bağışıklık sistemindeki bir sorun nedeniyle oluştuğuna inanıyorlar. IBD’nin ailelerde koşabileceği için genetik de rol oynamaktadır. Sigara içmek gibi bazı yaşam tarzı faktörleri de IBD gelişme riskini artırabilir.

IBD belirtileri

IBD’nin yaygın semptomları şunları içerebilir:

 • ishal
 • kanlı dışkı ve rektal kanama
 • ani bir bağırsak hareketi yaşamaya çağırıyor
 • karın ağrısı ve kramp
 • bağırsak hareketinden sonra bağırsakların boş olmadığı hissi
 • istenmeyen kilo kaybı

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

Semptomlar, inflamasyonun yeri ve şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca döngülere girme ve gitme eğilimi gösterirler, bu nedenle insanlar semptomları aniden kötüleştiğinde alevlenmeler ve otoimmün hastalıklar dönemleri yaşarlar, bu sırada hiçbir veya birkaç semptomları yoktur.

IBD teşhisi

IBD’yi teşhis etmek için, doktor tipik olarak tıbbi öykü alarak ve fizik muayene yaparak başlayacaktır. Teşhislerine yardımcı olmak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını sipariş edebilirler:

 • X-ışını veya BT taraması . Bunlar vücudun içinin bir görüntüsünü oluşturur ve bir doktorun herhangi bir sorun belirtisi olup olmadığını kontrol etmesine izin verir.
 • Endoskopi . Bu prosedür, üzerinde bir ışık ve kamera bulunan ince bir tüp olan bir endoskopun, IBD belirtilerini aramak için bir kişinin boğazına GI yoluna yerleştirilmesini içerir.
 • Kolonoskopi . Bu test, bir kişinin anüsünden rektum ve kolonuna bir endoskop yerleştirilmesini gerektirir.
 • Kan testleri . Bir sağlık uzmanı, iltihap belirtileri aramak ve diğer koşulları dışlamak için bir kişinin kanının küçük bir örneğini analiz edebilir.
 • Dışkı testleri . Bunlar, bireyin analiz için dışkısının bir örneğini sağlamasını gerektirir. Doktorlar diğer koşulları dışlamak için dışkı testlerini kullanır.
IBD tedavisi
Doctor in office holding different pill bottles discussing prescription medication with patientPinterest’te paylaş
Bir doktor, IBD’nin şiddetine göre ilaç reçete edecektir.

IBD için bir tedavi yoktur, bu nedenle amaç bir kişiyi remisyonda tutmaktır. Doktorlar, bir kişinin yaşadığı semptomları hafifletmek, alevlenmeleri önlemek ve remisyon sürelerini korumak için tedavi kullanır. Seçtikleri tedavi semptomların şiddetine bağlı olacaktır.

IBD için birçok farklı ilaç mevcuttur:

 • Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan aminosalisilatlar . Doktorlar genellikle bu ilaçları hafif semptomları olan insanlara reçete eder.
 • Hafif ila orta dereceli IBD’yi tedavi edebilen ve diğer ilaçlar arasında steroidler ve azatiyoprin içeren immünomodülatörler . İmmünomodülatörler, bağışıklık sistemi aktivitesini baskılayarak ve iltihabı azaltarak çalışır.
 • Biyoloji . Doktorlar, diğer tedaviler işe yaramadığında bu ilaçları reçete etme eğilimindedir. Biyoloji iltihabı azaltmak için bağışıklık sisteminin belirli kısımlarını hedef alır.

Bazı insanlar GI’lerinin hasarlı kısımlarını çıkarmak veya atlamak için ameliyat gerekebilir. Bununla birlikte, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre , IBD cerrahisi ilaçlardaki ilerlemeler nedeniyle daha az yaygın hale gelmektedir.

TIP HABERLERİ BUGÜN BÜLTEN

Haberdar olun. Ücretsiz günlük bültenimizi alın

Her gün en iyi hikayelerimizin derinlemesine, bilim destekli başlıkları beklemek. Dokunun ve merakınızı memnun tutun.

Kişisel gizlilik bizim için önemlidir

IBD görünümü

IBD şu anda tedavisi olmayan yaşam boyu süren bir durumdur. Semptomlar döngüsel olarak gelir ve gider. Bazen, bir kişi semptomlarının aniden alevlendiğini ve kötüleştiğini görebilir. Daha sonra semptomlarının düzeldiği bir remisyon dönemine girebilirler.

IBD tedavisi tipik olarak bir kişinin semptomlarını hafifletmeye ve remisyona neden olmaya ve sürdürmeye çalışmaya odaklanır.

IBS nedir?

IBS, bağırsakları etkileyen ve birlikte ortaya çıkma eğilimi gösteren bir grup sindirim semptomuna neden olan uzun süreli bir durumdur. IBD’den farklı olarak IBS, GI yolunda görünür bir hasar veya iltihap belirtisine neden olmaz.

IBS yaygın bir durumdur. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre , IBS, ABD’deki insanların yaklaşık yüzde 12’sini etkilemektedir. Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve 50 yaşın altındaki insanlarda gelişme olasılığı yaşlı insanlardan daha fazladır.

IBS’ye neyin neden olduğu tam olarak açık değildir, ancak doktorlar sindirim problemlerinin ve bağırsak hassasiyetinin artmasının bir rol oynayabileceğini düşünmektedir. Stresli yaşam olayları ve depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunları da bir kişinin IBS geliştirme riskini artırabilir. Durumun ailelerde de olması mümkündür.

IBS belirtileri

IBD’de olduğu gibi, IBS semptomları döngüsel olarak gelir ve gider. Alevlenmeler genellikle birkaç gün sürer ve belirtiler yemekten sonra daha kötü olabilir. IBS’li bazı kadınlar dönemlerinde daha fazla semptom yaşayabilir.

IBS genellikle diyare veya kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarında ani değişiklikler içerir. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve şunları içerebilir:

 • karın ağrısı ve kramp
 • gaz ve şişkinlik
 • eksik bağırsak tahliyesi hissi
 • dışkıda mukus
IBS teşhisi
A blood test may help a doctor diagnose IBS.Pinterest’te paylaş
Kan testi, doktorun IBS’yi teşhis etmesine yardımcı olabilir.

IBS’yi teşhis etmek için, doktor tipik olarak bir kişinin semptomlarını ve tıbbi geçmişini gözden geçirecektir. Bağırsak hareketlerinin tipi ve sıklığı ve dışkı görünümü hakkında sorular sorabilirler. Doktor ayrıca fizik muayene yapacaktır.

IBS için özel bir test yoktur. Bununla birlikte, diğer koşulları ekarte etmek için bir doktor sipariş verebilir:

IBS tedavisi

IBS tedavisi tipik olarak diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı içerir. Bir doktor şunları önerebilir:

 • daha fazla lif yemek
 • gluten içeren gıdalardan kaçınmak
 • IBS dostu belirli bir diyetin ardından
 • düzenli egzersiz yapmak
 • stresi azaltmak ve yönetmek
 • yeterli uyku almak

Bir doktor ayrıca IBS’nin spesifik semptomlarını tedavi etmek için ilaç önerebilir veya reçete edebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • loperamid (Imodyum) gibi anti-ishal ilaçları
 • kabızlık için müshil veya lif takviyeleri
 • karın ağrısı ve krampları azaltmaya yardımcı antispazmodikler
 • karın ağrısı ve kramp tedavisine de yardımcı olabilecek antidepresanlar
IBS görünümü

Şu anda IBS için bir tedavi yoktur ve bir kişi IBS’nin zamanla daha iyi veya daha kötü hale geldiğini bulabilir. IBS’yi yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yaparak yönetmek genellikle mümkündür. Stresörler veya bazı gıdalar gibi tetikleyicileri tanımlamak ve önlemek için bir semptom günlüğü tutmak da alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir doktor ayrıca spesifik semptomları hafifletmek ve rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak için özel diyet tavsiyeleri sağlamak için ilaçlar reçete edebilir.

Paket servisi

IBD ve IBS, karın ağrısı ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi benzer semptomlara neden olabilen uzun vadeli durumlardır. IBD ve IBS’nin semptomları, alevlenmeler ve remisyon dönemleri arasında dönüşümlü olarak gelip gitme eğilimindedir. Bununla birlikte, bu iki durumun farklı nedenleri ve tedavileri vardır.

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit içeren IBD, GI yolunun iltihaplanmasına neden olan bir otoimmün durumdur, oysa IBS sindirim problemlerinden ve bağırsak hassasiyetindeki artıştan kaynaklanıyor gibi görünmektedir. İlaçlar IBD’li kişilerde bağırsak iltihabını azaltabilirken, IBS tedavisi öncelikle yaşam tarzı ve diyet değişikliklerine odaklanır.

IBS veya IBD için herhangi bir tedavi olmamasına rağmen, araştırmacılar semptomları yönetmek ve her iki durumun alevlenmelerini önlemek için yeni ve daha etkili yollar buluyorlar.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı