Ketojenik DiyetYeni Tıbbi Gelişmeler

L-glutamin IBS’de İşe Yarar mı?

L-glutamin, çoğunlukla basit bir şekilde glutamin olarak adlandırılan, esansiyel olmayan bir amino asittir. Vücut tarafından üretilir ve gıdalarda da bulunur.

Vücut, çeşitli proteinler oluşturmak için çalışan 20 esansiyel ve esansiyel olmayan amino aside ihtiyaç duyar. Yeterli protein elde edebilmek insanların sağlığı için çok önemlidir.

Genellikle, bir kişi vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli L-glutamin üretir. Bununla birlikte, bazen bir eksikliğe yol açan L-glutamin eksikliği vardır veya otoimmün hastalıklar nedenleriyle L-glutamin alımının arttırılmasının faydaları olabilir.

IBS için çalışıyor mu?
ibs için l-glutamin tozuPinterest’te paylaş
L-glutamin otoimmün hastalıklarnı destekler ve IBS’li insanlara yardımcı olabilir.

Bir kişinin en iyi şekilde çalışması için yeterli proteinlere ihtiyacı vardır ve amino asitler proteinlerin temel yapı taşlarıdır.

L-glutamin vücuttaki en bol amino asittir ve bağırsak sağlığını destekler. L-glutamin, bu rol nedeniyle IBS’li kişiler için çalışabilir.

Bağırsakta bulunan dokular, en iyi şekilde çalışmak için bir yakıt kaynağı olarak L-glutamin kullanır. L-glutamin ayrıca bağırsakta uygun bariyerlerin korunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

IBS nedir?

IBS veya irritabl bağırsak sendromu bir kişinin sindirim sistemini etkiler ve aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

L-glutamin eksikliğinden dolayı bazı IBS vakalarının meydana gelmesi mümkündür ve L-glutamin alımını arttıranlar semptomlarında bir azalma veya kaybolma fark edebilir.

L-glutamin eksikliği

Bir kişinin L-glutamin eksikliğinden kaynaklanma nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • şok veya aşırı stres
  • travma
  • büyük enfeksiyonlar
  • yoğun egzersiz
  • radyoterapi
  • kemoterapi
  • HIV veya AIDS gibi bağışıklık bozuklukları
  • Crohn hastalığı , eozinofilik özofajit (EoE) veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi kronik gastrointestinal bozukluklar
  • diyette L-glutamin eksikliği

L-glutamin, yemek borusu ve bağırsakların mukoza zarını korumak için çalışarak IBS’li insanlara yardımcı olur. Mukoza zarı sindirim sırasında bakteri infiltrasyonunu engeller.

L-glutamin ayrıca bağırsaktaki bağışıklık hücresi aktivitesini artırabilir, enfeksiyon ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur , ayrıca bağırsak dokusunu yatıştırır.

L-glutamin enerji üretimi için kullanıldığı için bağırsak spazmlarının azaltılmasını destekleyebilir.

Strese bağlı IBS’li kişiler de L-glutamin alımını arttırmanın semptomları azalttığını bulabilir.

Bu fayda, stresli olduğunda vücudun kortizolü serbest bırakmasından kaynaklanır, bu da kas dokusunda depolanan L-glutamin seviyelerini düşürebilir.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı