Reklam Bölümü
Bağırsak HastalıklarıBağırsak Hastalıklarının TedavisiBağırsak SağlığıRuh Sağlığı

İltihabi Bağırsak Hastalığı ve Zihin

İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) vücudu etkilediği kadar zihni de etkileyebilir. Herhangi bir uzun süreli (kronik) hastalıkla yaşamak zor olabilir ve bazı insanlar için bu durum zihinsel sağlıklarına zarar verebilir.

Bazıları için bu stres, anksiyete veya depresyon şeklinde olabilirken, diğerleri için başkalarının onları nasıl gördüğünü düşündükleri veya kendilerini nasıl gördükleri şeklinde olabilir. Kronik bir rahatsızlığınız olsun ya da olmasın, iyi bir ruh sağlığı önemlidir – ‘zihnin gücü’ aşamasının var olmasının bir nedeni vardır!

İBH ve psikolojik sorunlarla ilgili çok sayıda çalışma yapılmış ve konuyla ilgili çeşitli düşünceler ortaya atılmıştır. Çalışmalar, depresyon ve anksiyetenin İBH’li kişilerde bu rahatsızlığa sahip olmayanlara göre önemli ölçüde daha yaygın olduğunu ve stres veya duygudurum bozukluklarının İBH’ye neden olmamasına rağmen semptomların alevlenmesinde olası bir tetikleyici olduğunu2 göstermiştir. Bu durum, bazı kişilerin neden stresli olaylar sırasında veya duygusal olarak düşük olduklarında alevlenme yaşadıklarını bildirdiklerini açıklayabilir.

İBH’nin zihin üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

İBH’nin zihni nasıl etkilediği kişiden kişiye büyük ölçüde değişecektir. İBH’nin insanların zihinleri üzerinde etkisi olabilecek unsurlarından bazıları şunlardır:

Ağrı
İBH tanısı ile yüzleşmek
Ameliyat
İdrar kaçırma
İBH’larının çevreleri üzerindeki etkisi
Sınırlı bir diyete sahip olmak
Bunlar aşağıdaki gibi duygusal tepkilere yol açabilir:

Depresyon
Anksiyete
Stres
Reddetme
Korku
Sıkıntı
Bazı kişiler tuvalete gitme konusunda ne kadar endişeli olurlarsa tuvalete gitme olasılıklarının o kadar arttığını veya düşük ruh halinin semptomlarını şiddetlendirebileceğini bildirmektedir.

Bu duygular günlük yaşamınızı, yaşam kalitenizi etkilemeye başlarsa veya IBD semptomlarınızı şiddetlendirdiğini hissederseniz, bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak yolları öğrenmeyi düşünebilirsiniz.

Bu, doktorunuz veya bir danışman gibi profesyonellerin yardımıyla yapılabilir veya bazı durumlarda kendi kendine yardım teknikleri uygun olabilir.

Bazı durumlarda önemli psikolojik sorunları olan kişiler için ilaç tedavisi verilebilir.

Kaynak: https://www.ibdrelief.com/mind/ibd-and-the-mind

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close