‘İyi’ Bakteriler Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolitin Klinik Tedavisinde Umut Veriyor

Date:

CHAPEL HILL, NC – Nature Communications’da yayınlanan yeni bir çalışma , inflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD) hastalarının dengesiz mikrobiyomunda eksik veya yeterince temsil edilmeyen işlevleri tamamlamak üzere tasarlanmış bir bakteri konsorsiyumunun, insanlaştırılmış fare modellerinde kronik immün aracılı koliti önlediğini ve tedavi ettiğini gösteriyor. Çalışmanın kıdemli yazarı Balfour Sartor, Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Profesörü, UNC Multidisipliner IBD Merkezi Eş Direktörü, sonuçların Crohn hastalığı ve ülseratif kolit hastalarının tedavisinde gelecekte kullanım için cesaret verici olduğunu söyledi.

Sartor, “Bu tedaviyle ilgili fikir, semptomlarını enfeksiyon veya tümör gibi yan etkilere neden olabilecek geleneksel bağışıklık sistemini baskılayan immünosupresanlar ile tedavi etmek yerine, IBD kaynağını hedef alarak bağırsaktaki koruyucu bakterilerin normal işlevini eski haline getirmektir,” dedi.

GUT-103 ve GUT-108 olarak adlandırılan canlı bakteri konsorsiyumu, biyoteknoloji firması Gusto Global tarafından geliştirildi . GUT-103, birbirini korumak ve beslemek için birlikte çalışan 17 bakteri türünden oluşuyor. GUT-108, 17 suşla ilgili 11 insan izolatı kullanan GUT-103’ün rafine bir versiyonudur. Bu kombinasyonlar, bağırsakta yaşayamayan ve sistemden hızla geçen diğer probiyotiklerin aksine, bakterilerin kolonda uzun süre kalmasına izin verir.

GUT-103 ve GUT-108, özel olarak geliştirilmiş ve spesifik insan bakterileri ile tedavi edilmiş “mikropsuz” farelere (bakteri bulunmayan) haftada üç kez ağızdan verildi ve insanlaştırılmış bir fare modeli oluşturuldu. Terapötik bakteri konsorsiyumu, aşağı akıştaki iltihaplanma tepkilerini engellemek için tek bir sitokini hedeflemek yerine yukarı akış hedeflerine hitap ederek çalıştı ve mevcut iltihabi durumu tersine çevirdi.

Sartor, “Ayrıca, yerleşik koruyucu bakterileri genişletirken, patojenleri – zarar verebilecek bakterileri – azalttı ve mukozal iyileşmeyi ve bağışıklık düzenleyici tepkileri destekleyen metabolitler üretti,” dedi. “Basitçe söylemek gerekirse – tedavi iyi adamları artırdı ve kötü adamları azalttı.”

Bu çalışmada görülen sağlam sonuçlar ve Crohn hastalığı için daha fazla alternatif tedavi ihtiyacı nedeniyle Sartor, gelecekte Faz 1 ve 2 klinik deneylerinde GUT-103 ve GUT-108’in çalışıldığını görmek istiyor. Bakteriyel konsorsiyumların kullanımlarını daha fazla araştırmak için Gusto Global ile çalışmasına devam etmeyi planlıyor.

Bu çalışma Gusto Global, LLC tarafından finanse edildi. Gusto Global CEO’su PhD Daniel Van der Lelie, bu çalışmanın ilk yazarıdır. Mikropsuz fareler, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ve Crohn’s ve Colitis Vakfı tarafından sağlanan hibelerle sağlandı.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...