Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Seçim Sonrası Stres Bozukluğu

Amerikan Psikoloji Derneği her yıl “Amerika’da Stres” adlı bir anket düzenleyerek halkın stresle ilgili genel tutum ve algılarını ölçmektedir. Son yıllarda ortaya çıkan genel bir tema, özellikle seçimlerden sonra ülkenin siyasi iklimiyle ilgili artan stres seviyeleridir. Anket, tüm siyasi partilerin stres seviyelerinin arttığını ve endişe, depresyon, baş ağrısı ve bunalmışlık hissi gibi fiziksel ve ruhsal sağlık semptomlarının daha yüksek oranda görüldüğünü bildirmiştir.

Bu stres gayri resmi olarak “seçim sonrası stres bozukluğu” olarak adlandırılmıştır. Bu terim 2016 ABD başkanlık seçimlerinden sonra popüler hale geldi ve uzun süren 2020 ABD başkanlık seçimleri boyunca tartışılmaya devam etti. Peki ama tam anlamıyla bu nedir? Buna ne sebep olur? Ve bunu hafifletmenin bazı yolları nelerdir? Cevaplar için okumaya devam edin.

Seçim Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Seçim sonrası stres bozukluğu, kritik bir siyasi seçimin sonuçlanmasının ardından kişinin hissettiği umutsuzluk veya korku duygularıyla karakterize anksiyetedir. Mental Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’nda (DSM-5-TR) tanımlandığı şekliyle resmi bir bozukluk değildir. Ancak, durumun yaygınlığı nedeniyle bu durum yakında değişebilir. 2020 APA Stres Anketi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin %68’i, siyasi eğilimleri ne olursa olsun, başkanlık seçimlerinin hayatlarında önemli bir strese neden olduğunu düşündüklerini bildirmiştir.

Seçim sonrası stresi genellikle başkanlık seçimlerinden sonra ortaya çıkar, ancak söz konusu bireyin duygusal olarak yatırım yaptığını hissettiği diğer seçimler için de geçerli olabilir. Siyasete ilgisi az olan ya da hiç olmayan kişiler bu kaygıyı yaşamazlar. Bununla birlikte, mevcut siyasi iklim kutuplaşmış bakış açılarıyla karakterize edilmektedir ve bu durum 21. yüzyıl ilerledikçe daha yaygın hale gelmiştir.

Ulusun Geleceği İçin Artan Endişe

Birçok durumda, seçim sonrası stres bozukluğu, bireylerin ülkelerinin geleceğine ilişkin artan endişeleriyle bağlantılıdır. Bugün ülke çapında pek çok insan için önemli bir stres kaynağı olan çeşitli konular gündemdedir. Bunlar arasında pandemi, sağlık hizmetleri, ırksal kargaşa, ekonomik kriz ve iklim değişikliği yer almaktadır. Ülkede olup bitenlerle bağlantıda kalmak birçok insan için önemlidir, ancak bu durum kişinin refah duygusu üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Son iki seçime sadece zorlu seçim prosedürleri değil, aynı zamanda siyasi parti değişiklikleri de damgasını vurdu. Hangi siyasi partiye mensup olurlarsa olsunlar, insanlarda kaygı oluşumu benzerdi. Görünen o ki, bu durum kazanamayan siyasi partiye özgü ya da ona özgü değil. Aynı sayıda Cumhuriyetçi, Demokrat, Bağımsız ve diğer partilere mensup kişi, seçim sonuçları ne olursa olsun, seçimin önemli bir stres kaynağı olduğunu bildirmiştir.

Seçim Sonrası Stres Neden Son Zamanlarda Önem Kazandı?

Sosyal medya ve 24 saat kesintisiz haberler, seçim sonrası stres bozukluğunun neden var olduğunu ve son zamanlarda neden bu kadar yaygınlaştığını kısmen açıklayabilir. Yaklaşan bir başkanlık seçimi ya da eyalet veya ulusal düzeyde bir seçim söz konusu olduğunda, haberler sürekli olarak güncel haberleri ve sonuçları an be an bildirmektedir. Bu haberler ve tartışmalar kablolu haberlerde, internette ve sosyal medyada yer almaktadır.

Daha önce, kendilerini politik olarak görmeyen ya da politikaya çok az ilgi duyan kişilerden bahsetmiştik. Arkadaşları, aileleri ve iş arkadaşları büyük olasılıkla durumla ilgili düşüncelerini ve endişelerini tartıştıklarından, bu kişiler bile büyük olasılıkla stresli siyasi iklimden etkilenmektedir. Başkanlık yarışları, çoğu insanın bir bakış açısı geliştirmesiyle birlikte kamu bilincini sular altında bırakmaktadır. Seçim döneminde haberlerden ya da sosyal medyadan uzak durmak için elinizden geleni yapıyor olsanız bile, özellikle de seçim yaklaşmış ya da henüz sona ermişken buna maruz kalmamak neredeyse imkânsızdır.

Ne Kadar Ciddi Bir Endişe Kaynağı?

Seçim sonrası stres bozukluğunun ne kadar ciddi olabileceğini ya da siz veya tanıdığınız biri siyasi temelli kaygı yaşıyorsa ne kadar endişelenmeniz gerektiğini ölçmek zordur. Ancak, akut stres veya anksiyetenin (veya tedavi edilmemiş anksiyete temelli bir bozukluğu yönetmenin) bir kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığını etkileyebileceğini kabul etmek gerekir.

Örneğin, aşırı stres yaşayan kişilerde aşağıdaki fiziksel ve psikolojik belirtiler görülebilir:

Umutsuzluk hissi

Sürekli endişe

Unutkanlık

Kötü yargı

Kalp çarpıntısı

Aşırı terleme

Mide rahatsızlığı

Baş ağrısı,

Düşük enerji

Uykusuzluk

Odaklanamama

Sinirlilik, titreme, kulaklarda çınlama

Gergin kaslar ve buna bağlı eklem ağrıları

Stres yaşayan bazı kişiler, nitelikli bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından profesyonel olarak yönetilmesi gereken bir anksiyete veya depresif bozukluk geliştirebilir. Yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, altta yatan fiziksel veya ruhsal bir sağlık bozukluğunun belirtileri olabileceğinden sağlık uzmanınıza danışın.

Seçim sonrası stres bozukluğunun ciddiyetini değerlendirirken, klinisyenler büyük olasılıkla vaka bazında karar vereceklerdir. Seçimin ardından kendinizi biraz kötü hissediyorsanız, bu anlaşılabilir ve doğal bir durumdur. Ancak, bu semptomların kötüleştiğini fark ederseniz veya sadece bunları yönetmek ve yeni stratejiler öğrenmek istiyorsanız, lisanslı bir ruh sağlığı terapistinden randevu almayı düşünün.

Evde kullanabileceğiniz bazı araçlar aşağıda belirtilmiştir.

Seçim Sonrası Stres Bozukluğu Sizin İçin Bir Sorunsa Ne Yapabilirsiniz?

Seçim sonrası stres bozukluğu yaşadığınız bir sorunsa birkaç olası çözüm vardır. Stresin sizi ne kadar etkilediğine bakmak, hareket tarzınızı belirleyecektir.

Daha hafif vakalarda, bir doktor veya terapistin yardımına ihtiyaç duymadan kendi kendinizi düzeltebilirsiniz. Bazen basit bir zihniyet değişikliği stres belirtilerini hızla hafifletebilir. Siyaset veya seçim haberlerini içeren her türlü sosyal medya veya editoryal televizyon yayınını izlemeyi bırakmak için bilinçli bir çaba gösterin. Çeşitli platformlardaki sosyal medya akışlarınıza bakmaktan kaçınmayı düşünebilirsiniz çünkü kaçınılmaz olarak seçim veya genel olarak siyasetle ilgili hikâyelere ve tartışmalara rastlayacaksınız.

Siyasetteki güncel olayları takip etmenin sosyal sorumluluğunuz olduğu düşüncesine sahip olabilirsiniz. Ancak, gördükleriniz fiziksel ve ruhsal sağlık semptomları yaşamanıza neden olacak kadar stresli veya depresif hissetmenize yol açıyorsa, bir adım geri atın ve olan bitenden uzaklaşın.

Desteklemediğiniz partinin seçimi kazanması nedeniyle hissettiğiniz çaresizliğin bir parçasıysa, kendiniz de siyasi olarak aktif olursanız kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Seçimlerde aday olmanıza gerek yok, ancak kendinizi en güçlü hissettiğiniz konularla ilgili taban aktivizmine katılabilirsiniz. Bir sonraki seçim için seçmen kaydı yapmaya çalışabilir ya da şehrinizde veya eyaletinizde oylanacak konular hakkında farkındalık yaratmak için telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Görmek istediğiniz değişiklikleri yapma konusunda proaktif davranarak stres ve endişeniz azalabilir.

Ya Daha Kötü Bir Rahatsızlığınız Varsa?

O kadar yoğun bir stres yaşıyor olabilirsiniz ki, normalde yaptığınız gibi hareket etme yeteneğinizi büyük ölçüde etkileyen düşünce ve semptomların biriktiğini fark edersiniz. Yaşadıklarınıza o kadar odaklanmış olabilirsiniz ki, ilişkileriniz, işiniz, hobileriniz vb. gibi hayatınızdaki önemli konulara odaklanamayabilirsiniz.

Bu durumda profesyonel yardım alın. Yönetmekte olduğunuz fiziksel semptomlar hakkında sağlık uzmanınızla görüşerek başlayabilirsiniz. Bu önemlidir, ancak sorunlarınızı tartışırken kendinizi rahat hissedeceğiniz bir terapist bulmayı da düşünmelisiniz. İyi haber şu ki, bu durum daha yaygın hale geldiğinden beri, terapistler bunu tedavi etme konusunda daha becerikli hale geldi. Yaşadığınız stresli semptomlardan kurtulmak için neler yapabileceğinize dair çeşitli stratejileri ve önerileri olacaktır.

İlaçlar, Meditasyon Telefon Uygulamaları ve Diğer Seçenekler

Yeni ilaçlar veya takviyeler almayı düşünüyorsanız, bunların herhangi bir tıbbi durumunuzla veya halihazırda almakta olduğunuz ilaçlarla etkileşime girmediğinden emin olmak için sağlık uzmanınızla konuşun.

Bir doktor veya psikiyatrist tarafından reçete edilen ilaçlar sizin için uygun bir seçenek olabilir. Anti-anksiyete ve antidepresan ilaçlar da dahil olmak üzere stres ve ruh haliyle ilgili bozuklukların çeşitli semptomlarını tedavi eden farklı ilaçlar vardır. Bazıları uzun bir süre boyunca günlük olarak reçete edilirken, diğerlerini stres veya depresyon sizin için kabul edilemez bir noktaya yaklaştığında almanız tavsiye edilebilir.

Terapistiniz ayrıca yoga, meditasyon veya başka bir stres azaltma tekniği kullanmanızı da önerebilir. Daha önce hiç meditasyon yapmayı denemediyseniz bile, artık alabileceğiniz ve size yol gösterecek telefon uygulamaları var. Meditasyon uygulamalarını sizin için uygun olan herhangi bir zamanda, gece uyumadan önce ya da sabah işe veya okula gitmeden önce yapabilirsiniz. Buradaki fikir, stresli düşünce ve davranışları (politika gibi) bırakmak ve huzur ve rahatlama bulmak için şimdiki anda olmaktır.

Terapi eyleminin kendisi de sizin için yararlı olacaktır. Neden bu kadar üzgün olduğunuz ya da gelecekle ilgili endişeleriniz hakkında biriyle konuşmak son derece terapötiktir. Korkularınızı ve endişelerinizi ifade edebilirsiniz ve bunları konuştuktan sonra muhtemelen kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bir terapistin ofisi, kendinizi ifade etmeniz için güvenli bir alandır. Politika gibi kışkırtıcı bir konu hakkında konuşmanız için, çekişmeli bir tartışmanın başlayabileceği başka bir güvensiz ortamdan ziyade ideal bir alandır.

Detaylı bilgi ve kaynak : https://www.betterhelp.com/advice/stress/what-is-post-election-stress-disorder-and-what-can-you-do-about-it/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası