Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Tedavisi Bulundu mu? 2023

0 60

Crohn hastalığı teşhisi yeni konulan herkesin, tedavisi olmayan kronik bir rahatsızlığa sahip olmakla ilgili pek çok sorusu ve muhtemelen biraz da endişesi vardır.

Crohn hastalığı olan hastalar için özel bir merkeze ev sahipliği yapan Penn State Health Milton S. Hershey Tıp Merkezi’nde gastroenterolog olan Dr. Matthew Coates, “İnsanlar bunu duyunca paniğe kapılıyorlar,” diyor. “Doğru bir teşhis koymak ve tercihen bu hastalıklar konusunda uzmanlaşmış bir merkezde, deneyimli bir iltihabi bağırsak hastalığı (IBD) uzmanına görünmek önemlidir.”

İBH, gastrointestinal sistemin kronik enflamasyonu ile karakterize edilen iki durumu (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit) ifade eder. Coates, Crohn hastalığının genellikle genç insanlarda ortaya çıktığını, ancak her yaşta ve ağızdan anüse kadar her yerde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Crohn Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler karın ağrısı, ishal, kilo kaybı ve yorgunluk olabilir. İnsanlar ayrıca beslenme yetersizliği, anksiyete ve depresyon da yaşarlar. Coates, devam eden iltihaplanmanın bağırsakta yiyeceklerin geçmesini zorlaştıran daralmalara veya darlıklara, ayrıca hastalıklı bölgeler ile vücudun diğer kısımları arasında anormal bağlantılar olan apse ve fistüllere yol açabileceğini söyledi. Ayrıca deri döküntüleri ve gözlerde ya da eklemlerde sorunlar da gelişebilir.

Coates, “Stratejimizin çoğu, hastalığı kontrol altında tutmaya ve neden olduğu bilinen hastalık aktivitesini ve komplikasyonları yönetmeye odaklanıyor” dedi.

Crohn Teşhisi Nasıl Konulur?

Crohn hastalığını teşhis etmek zor olabilir çünkü semptomlar irritabl bağırsak sendromu gibi diğer birçok rahatsızlığa benzeyebilir ve gözden kaçırılabilir veya görüntülemede diğer rahatsızlıklara benzeyebilir. Derin ince bağırsak hastalığı içeren Crohn hastalığını endoskopi ile bile görmek zor olabilir, bu da yanlış tanı konmasına neden olabilir.

Coates, “Tek bir en iyi test yoktur” dedi. “Teşhis genellikle semptomlar, muayene sırasındaki klinik bulgular ve dışkı testleri, kan testleri, endoskopiler ve görüntüleme sonuçlarının bir karışımına dayanır.”

Mevcut Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Coates, “Çok çeşitli tedaviler mevcuttur, bu nedenle doktorunuzun konum, şiddet ve komplikasyon türleri de dahil olmak üzere ne tür bir Crohn hastalığınız olduğunu dikkatlice teşhis ettiğinden ve tanımladığından emin olmanız çok önemlidir” dedi.

Crohn bir oto-immün hastalık olduğundan, çoğu tedavi bağışıklık sistemini sakinleştirerek etki eden bir ilacın kullanılmasını içerir. Bunlar arasında immünomodülatörler veya küçük moleküller adı verilen haplar ve biyolojikler adı verilen infüzyonlar veya iğneler bulunur.

Küçük moleküller, bağışıklık sisteminin belirli yönlerini hedef alan ilaçlardır. Coates, Crohn’un tedavi araç kutusundaki en yeni tedavilerden bazılarını temsil ettiklerini söyledi. Ülseratif kolit için FDA onayı almışlardır ve Crohn hastalığı için incelenmektedirler.

Coates, “Bu çok büyük bir aktif araştırma alanı ve önümüzdeki yıllarda onaylanması muhtemel çok sayıda ilaç mevcut” dedi.

Coates, diyetle ilgili olarak, düşük FODMAP diyetinin remisyondaki IBD hastalarını daha az semptomatik hale getirebileceğine dair bazı kanıtlar olduğunu söyledi. FODMAP, fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller anlamına gelir; bunlar, ince bağırsağın zayıf bir şekilde emdiği birçok meyve ve yapay şekerde bulunan fermente edilebilir şekerlerdir. Bazı hastalar tam veya işlenmemiş gıdalar tükettiklerinde kendilerini daha iyi hissederler. Ancak Coates, çalışmaların henüz gerçek hastalık kontrolü için bir diyetin diğerinden üstün olduğunu göstermediğini söyledi.

Crohn Hastalığındaki Bu Artışın Nedenleri

Crohn hastalığına gastrointestinal sistemdeki aşırı aktif bağışıklık sistemi neden olmaktadır. İBH vakalarının neden arttığına dair, beslenme ve yaşam tarzı türleri ve çevresel maruziyetler de dahil olmak üzere birçok teori mevcuttur. Coates, vakaların artmasının bir diğer nedeninin de doktorların teşhis koyma konusunda daha becerikli hale gelmesi olabileceğini söyledi.

“Genetik bir bileşen var, ancak genetik tek başına İBH geliştireceğiniz anlamına gelmiyor” dedi. “Enfeksiyon veya mikrobiyomdaki bir değişiklik ya da gastrointestinal sistemde bulunan mantarlar, bakteriler ve virüsler gibi çevresel bir maruziyetle karışık belirli bir genetik arka plan gerekir.”

PEKI, SONUÇ NEDIR? CROHN HASTALIĞI HAYATIMI NE KADAR ETKİLEYECEK?
Coates, “Çeşitli şekillerde işe yarayan ilaçlarımız ve bugün her zamankinden daha fazla terapimiz var” dedi. “Bunlar daha fazla insana hastalık süreçleri üzerinde kontrol sahibi olma imkânı veriyor.”

Crohn hastalığı, özellikle alevlenme dönemlerinde zorlayıcı olabilse de Coates, gelecek için cesaretlenecek çok şey olduğunu söyledi.

“Hastalar uygun tedaviyi aldıktan sonra, herkes gibi normal, sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayabilirler” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.