Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Tıbbi araştırmalarda 2019: En iyi bulgular nelerdi?

0 28

“Tıp tüm Sanatların en asil olanıdır,” 2000 yıl önce tarihçilerin “tıbbın babası” adını alan Antik Yunan hekimi Hipokrat böyle yazdı .

Terapötik uygulamalardaki ilerlemeler Hipokrat zamanından beri insanların hastalıkları tedavi etmesine ve yönetmesine yardımcı olmuştur ve bugün araştırmacılar hastalıkları ortadan kaldırmanın ve refahımızı ve yaşam kalitemizi iyileştirmenin yollarını aramaya devam etmektedirler.

Her yıl, tıbbi araştırmanın tüm alanlarındaki uzmanlar, bizi neyin mutlu ve sağlıklı tuttuğunu ve hangi faktörlerin tam tersi bir etkiye sahip olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayan yeni çalışmalar ve klinik çalışmalar yürütmektedir.

Ve her yıl, uzmanlar birçok engelin üstesinden gelmeyi başarıyor, eski ve yeni zorluklar tıbbi araştırma alanını çeşitli şekillerde engel bombardımanına tabi tutuyor. Araştırmanın son on yılda nasıl geliştiğini yansıtan saygın PLOS Medicine dergisinin editörleri – yakın tarihli bir başyazıda – bulaşıcı hastalıklarla ilgili “devam eden mücadeleleri” ve tıp alanında iki yaklaşım arasında artan gerginlikleri vurguluyorlar. Araştırma. Bu yaklaşımlar, bireyin çok kişisel ihtiyaçlarına uygun hale getirmek için terapiyi tercih eden “hassas tıp,” kavramına karşı büyük popülasyonlarda sürekli olarak etkili olan tedavileri bulma çabasıdır.

Peki klinik araştırmalar 2019’da nasıl ilerledi? Bu özellikte, bu yılın en önemli çalışma alanlarından bazılarına bakıyor ve size en dikkat çekici bulgulara genel bir bakış sunuyoruz.

Dost mu düşman mı?

Aldığımız ilaçlar – doktorlarımızın tavsiyelerine uyduğumuz sürece – hastalıkla savaşmamıza ve fiziksel veya zihinsel refahımızı iyileştirmemize yardımcı olmak içindir. Ama genellikle güvenilir olan bu müttefikler bazen düşmanlara da dönüşebilir mi?

Çoğu ilaç bazen yan etkilere neden olabilir, ancak giderek daha fazla çalışma, yaygın ilaç tedavisi ile farklı koşullar geliştirme riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Çoğu ilaç bazen yan etkilere neden olabilir, ama daha fazla çalışma şimdi ortak ilaç ve farklı koşullar geliştirme daha yüksek bir risk arasında bir bağlantı öneriyoruz.

Örneğin bu yılın Mart ayında, amacı kalp durmasını önlemek ve bunlara yanıt vermek için en iyi yolları bulmak olan Avrupa Resüsitasyon Konseyi’ne bağlı uzmanlar, konvansiyonel bir ilaç doktorlarının hipertansiyon ve anjini tedavi etmek için kullandıklarını buldular. kalp durması riskini artırmak.

Araştırmacılar, 60.000’den fazla kişinin verilerini analiz ederek, doktorların sıklıkla kardiyovasküler sorunlar için reçete ettiği nifedipin adlı bir ilacın “ani kalp durması” riskini artırdığını gördüler.

Başka bir çalışmada, Haziran ayında JAMA İç Hastalıkları görünen, antikolinerjik ilaçlar Bulundu – kas kasılması ve gevşeme düzenleyerek çalışmak – demans gelişmekte olan bir kişinin riskini artırabilir.

Bazı kasları doğru çalışmıyorsa insanlar antikolinerjik almak zorunda kalabilirsiniz, genellikle sağlık sorunlarının bir parçası olarak, mesane veya gastrointestinal koşullar gibi, ve Parkinson hastalığı.

Araştırma – İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden uzmanların önderliğinde – demans olmadan 58.769 kişi ve 225.574 kişinin verilerine baktı. Bu yaşlı bireylerin ortaya – en az 55 yaşında – antikolinerjik lerin sık kullanıcıları neredeyse% 50 daha fazla antikolinerjik kullanmamış akranları daha demans gelişme olasılığı vardı. Bu yıl yapılan pek çok çalışma da kardiyovasküler sağlıkla, uzun süre tutulan kavramları niçin tekrar gözden geçiriyor ve daha fazla incelemeye kadar bekletildi. Örneğin, Temmuz ayında New England Journal of Medicine bir çalışma – yaklaşık 1,3 milyon kişi dahil – bir kişinin kalp sağlığı durumunu tahmin söz konusu olduğunda, her iki kan basıncı numaraları eşit derecede önemli olduğunu ileri sürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.